Znanstvenik koji traži lijek za koronavirus otkrio najnovije detalje

Znanstvenik koji traži lijek za koronavirus otkrio najnovije detalje

Florian Krammer, virolog s Medicinskog fakulteta “Icahn” u New Yorku, trenutno sa svojim timom istražuje mogućnosti liječenja od koronavirusa. U intervjuu za Deutsche Welle on je govorio o terapiji koja se već koristi, kao i o cjelokupnoj situaciji na svjetskoj razini.

S molekularnog stanovišta, ovaj virus se potpuno razlikuje od sezonske gripe. Kad je objavljen genetski materijal virusa, svi u znanstvenoj zajednici su znali o čemu se radi. Najdrastičnija razlika je u tome što u populaciji apsolutno nema imuniteta, a nema ni lijekova ni cjepiva i zato se on širi vrlo lako. Situacija je samim tim daleko opasnija – rekao je on.

Kazao je da su Sars iz 2003. godine i Covid-19 usko povezani i da nije istina da se znanost nije bavila tadašnjim SARS-om. – Poslije epidemije SARS-a iz 2003. i nakon epidemije MERS virusa s Bliskog Istoka, radilo se na pronalasku cjepiva i lijekova. Dosta smo naučili iz testiranja na životinjama. To je razlog što cjepivo možemo imati za jednu, a ne deset godina. Međutim, nakon što je širenje oba virusa bilo pod kontrolom, više nije bilo financiranja i političke volje za nastavak istraživanja. Ovo je rijedak slučaj u povijesti gdje imamo dovoljno financijskih sredstava za razvoj cjepiva za određenu bolest – rekao je on.

Kazao je i da je jako realno da ćemo uskoro imati cjepivo pošto ono nije u fazi istraživanja nego u kliničkim ispitivanjima. – Klinička ispitivanja su dugotrajna i imaju nekoliko faza, jer cjepivo mora biti sigurno prije nego što se cijepi veliki broj ljudi. S obzirom na to da se oko 40 tvrtki bavi pronalaženjem, ne mislim da će razvoj biti problem. Međutim, to je proces koji traje petnaestak godina, a sada ga moramo završiti za nekoliko mjeseci, što predstavlja izazov. – kazao je među ostalim.

Kaže i da bez cjepiva neće biti moguće potpuno zaustaviti koronavirus. – Moramo očekivati da će se valovi pandemije ponovo pojaviti i tijekom ljeta, jeseni i zime, stoga se moramo naviknuti na ovakvu situaciju sigurno do kraja 2020. – pojasnio je Krammer, prenosi Vecernji.ba.

Govorio je i o stvaranju obrambenog mehanizma oporavljenih pacijenata na virus. – Vidimo da se pojavljuju snažna antitijela koja neutraliziraju virus, dakle imunološki sustav ovih pacijenata reagira jako dobro. Međutim, ne postoje dugoročne studije koje bi utvrdile jesu li ti oporavljeni pacijenti sada zauvijek zaštićeni. Ali, znamo sa sigurnošću da ljudi postaju imuni jedno vrijeme i ne mogu se lako ponovo zaraziti ovim virusom. Čak i ako se dogodi da se ponovo zaraze, to će biti daleko blaži oblik bolesti. Dakle, može se reći kada se oporavite, da ste sigurni duže vrijeme – istaknuo je.

Dozu samopouzdanja ulijevaju i kineski znanstvenici koji su u Wuhanu liječili pet pacijenata antitijelima oporavljenih pacijenata i svi su se oporavili nakon tretmana.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial