VIJEĆE MINISTARA Neradni dani za po pet vjerskih blagdana u BiH

vijece-ministara-595x340

Vijeće ministara BiH utvrdilo je i uputit će u parlamentarnu proceduru Prijedlog zakona o neradnim danima u vrijeme vjerskih blagdana u Bosni i Hercegovini, kojim je određen podjednak broj neradnih dana tijekom godine za obilježavanje vjerskih praznika za muslimane, pravoslavce, katolike, pripadnike židovske i svih ostalih vjera u Bosni i Hercegovini, prenosi Hrvatski Medijski Servis.

Prihvaćena je sugestija ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, tako da će Federacija BiH, Republika Srpska i Brčko Distrikt BiH svoje zakone o praznicima uskladiti s ovim zakonom, a prema svojim potrebama i specifičnostima, mogu utvrditi i druge datume kao neradne dane u entitetu, odnosno Brčko Distriktu BiH i odrediti prava u vezi s odsustvovanjem s posla u te dane. Zaposleni u svim institucijama, organima, organizacijama, poduzećima i svim drugim oblicima organiziranja za obavljanje djelatnosti i usluga na teritoriji BiH bi, prema ovom zakonu, trebali imati pet plaćenih neradnih dana u vrijeme vjerskih praznika, priopćeno je iz Vijeća ministara BiH.

Tako bi za katolike neradni dani bili za Bogojavljenje, za Tijelovo, za Uznesenje Blažene Djevice Marije ili Veliku Gospu, za Sve svete te za Božić. Za pravoslavce su neradni dani Božić, Sveti arhiđakon Stefan, Duhovi, Veliki petak i Vaskrs. Za muslimane su predviđena po dva dana za Ramazanski i Kurban-bajram te jedan dan po izboru vjernika u povodu Nove hidžretske godine ili rođenja poslanika Muhameda. Neradni dani za pripadnike židovske vjere su u vrijeme blagdana Sukot, Šavuot, Pesah, Roš Hašanu (Nova godina) i Jom Kipur (Dan pomirenja), a za pripadnike ostalih vjera u Bosni i Hercegovini zakonski je definirano pet dana u godini za potrebe obilježavanja vjerskih praznika.

Pitanje migracija

Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva sigurnosti, donijelo je Odluku o izmjeni i dopunama Odluke o formiranju Koordinacijskog tijela za pitanja migracija u BiH. Dopunama Odluke definirano je da će ovo tijelo u slučaju nastanka ili očekivanih izvanrednih kriznih situacija u oblasti migracija djelovati i kao operativni stožer za pitanja migracija u BiH.

Kada Koordinacijsko tijelo zasjeda kao operativni stožer za pitanja migracija u BiH, u njegov sastav ulaze i šefovi stožera s razina entiteta i Brčko Distrikta BiH. Operativni stožer za pitanja migracija u BiH će koordinirati sve aktivnosti s nadležnim institucijama i agencijama, kao i formiranim stožerima ili drugim tijelima na razini entiteta i Brčko Distrikta BiH te međunarodnim organizacijama i nevladinim organizacijama kako bi se prevladala konkretna krizna situacija u oblasti migracija. Ovaj stožer će predlagati mjere, odluke i procedure djelovanja Vijeću ministara BiH i drugim nadležnim institucijama i agencijama posredstvom Ministarstva sigurnosti. Za predsjedavajućeg devetočlanog Koordinacijskog tijela imenovan je ministar sigurnosti Dragan Mektić.

Plavi dizel

Vijeće ministara BiH utvrdilo je Inicijativu za pokretanje postupka za donošenje zakona o dopunama Zakona o akcizama u Bosni i Hercegovini, koje se odnose na oslobađanje od plaćanja akciza i cestarina na dizel gorivo (plavi dizel) za korištenje u poljoprivrednoj primarnoj proizvodnji.

Inicijativa će biti upućena Upravnom odboru Uprave za neizravno oporezivanje BiH da u što kraćem roku, u skladu sa svojim nadležnostima, da mišljenje na ovu inicijativu. Na ovaj način Vijeće ministara dalo je podršku stvaranju povoljnijih uvjeta privređivanja za primarne poljoprivredne proizvođače u BiH, koji su već duže vremensko razdoblje izloženi nepovoljnim klimatskim uvjetima (poplave, suša, požari itd.), a koji su rezultirali enormnim gubicima.

Predloženo oslobađanje od plaćanja akcize (0,30 KM/l) i cestarine (0,15 KM/l za ceste i 0,10 KM/l za izgradnju autocesti) predstavljalo bi gospodarskim subjektima u ovom trenutku i velik poticaj za njihovo buduće poslovanje. Istovremeno im se stvaraju povoljniji uvjeti u pogledu konkurentnosti u odnosu na gospodarske subjekte iz našeg okruženja, koji su u svojim zemljama oslobođeni plaćanja akciza i cestarina na plavi dizel.

Ovo je važan korak u procesu stvaranja povoljnijih uvjeta za ulaganje u primarnu poljoprivrednu proizvodnju, što je preduvjet za daljnji razvoj ukupne poljoprivredne proizvodnje i porast zaposlenosti u ovoj oblasti, čime bi se povećala konkurentnost bh. proizvođača i povećala vanjskotrgovinska razmjena BiH sa zemljama CEFTA-e i Europske unije u poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima./HMS/

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial