Tehnika će za Kineze obnoviti zgradu bivše Titove političke škole u Kumrovcu
Na Glavnoj skupštini zagrebačke građevinske tvrtke Tehnika, koja je održana jučer, provedene su promjene koje su se nedavno dogodile u vlasničkoj strukturi te kompanije. Tako je u Nadzorni odbor imenovan Zvonimir Zlopaša, direktor i osnivač tvrtke Luxury Real Estate koja je od radnika Tehnike kupila 20 posto dionica tvrtke. Zlopaša je i novi predsjednik NO-a Tehnike. On je i dopredsjednik Kinesko-jugoistočnoeuropske poslovne asocijacije (CSEBA), a kako doznajemo od dobro upućenih izvora Luxury Real Estate nema direktne poveznice s kineskim ulagačima, ali ima indirektne s obzirom na tijesne veze te poslovne asocijacije s Kinom.
Stoga će Tehnika s novim suvlasnicima, kako nam kažu naši sugovornici, gurati na kinesko gorivo. Tako će, među ostalim, sudjelovati u realizaciji kineskih projekta u Hrvatskoj i to prije svega onih u koje je uključena poduzetnica Jiang Yu. A to su, primjerice, obnova zgrade bivše političke škole u Kumrovcu, zatim projekti u segmentu zdravstvenog turizma u Krapinskim Toplicama, stadiona u Velikoj Gorici, projekata u Osijeku i Dubrovniku, gradnja luksuznih vila u Istri… Gospođa Yu planira, inače, u Hrvatsku uložiti 100 milijuna eura, a investitori koje je okupila oko svoje tvrtke Z-Run još najmanje toliko.
No svjesni su, kažu naši sugovornici, da je predstečajna nagodba vrlo osjetljiv proces i da će neki vjerovnici biti tvrdi pregovarači te da neće biti skloni otpisati veliki dio svojih potraživanja. Problem im pri tome predstavljaju i , kako kažu, kosturi iz ormara koji se gotovo svakodnevno pojavljuju i to od prije 10 do 15 godina. U posljednje tri-četiri godine, kažu, nije bilo takvih problema u poslovanju tvrtke. Naši sugovornici kažu da se očekuje da tvrtka već sljedeće godine ostvari povećanje prihoda, a da poslovanje stabilizira u sljedeće dvije do tri godine. Tehnika je lani ostvarila gubitak od 239,4 milijuna kuna, a naši sugovornici kažu da s “kineskim gorivom” može svake godine ostvarivati dobit veću od 30 milijuna kuna te da bi tako mogla održivo poslovati.
Tehnika bi trebala sudjelovati i u drugim kineskim projektima u Hrvatskoj, navode dobro upućeni, pa su tako već uspostavljeni kontakti s kineskim tvrtkama koje su zainteresirane za velike infrastrukturne projekte poput onih u željeznici. Osim u Hrvatskoj, tvrtka cilja i da bude podizvođač radova na velikim projektima u regiji, odnosno u susjednim zemljama gdje ne postoji jaka domaća građevinska operativa. Cilj su i poslovi u EU pa tako naši sugovornici kažu da tvrtka već u Švedskoj surađuje na projektima stanogradnje, a sad će se samostalno javljati na takve natječaje. Iako sad kineski kapital nije direktno ušao u Tehniku, naši sugovornici kažu, da se može očekivati u srednjoročnom razdoblju da tvrtka dobije većinskog kineskog vlasnika.
No zbog teškog stanja u kojeg je upala, Tehniku je u zadnje vrijeme napustilo dosta ljudi, ali u zadnja tri do četiri mjeseca, doznajemo, ubrzano se zapošljavaju novi radnici. S obzirom da u Hrvatskoj postoji problem s manjkom radne snage, pogotovo u građevini, zapošljavaju se radnici iz uvoza. U sljedećih pola godina namjerava se zaposliti još 50 do 60 novih ljudi. Tvrtka trenutačno zapošljava oko 330 ljudi.
Na domaćem tržištu kapitala već se mjesecima provlače kuloarske informacije o kineskim interesima u novoj vlasničkoj strukturi Tehnike. A to se odrazilo na vrijednost dionica Tehnike koja je je u posljednjih nekoliko tjedana u stalnom porastu. Dionice Tehnike su u odnosu na kraj lipnja više nego dvostruko jače, a upućeni igrači na tržištu kažu da je posljednji snažni zamah zabilježen upravo početkom kolovoza kad je objavljeno kako je Luxury Real Estate postao vlasnik 20 posto dionica Tehnike.
vecernji.hr