Slučaj Rašković mora se rasvijetliti do kraja i utvrditi tko je plasirao dokument
Predsjednica Republike Kolinda Grabar – Kitarović od Vijeća za nacionalnu sigurnost zatražila je istragu kako je iz Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) iscurio dokument koji govori o ratnom putu i ulozi bivšeg člana SDSS-a Mirka Raškovića u Domovinskom ratu, potvrdio je to novinarima glasnogovornik Ureda predsjednice Luka Đurić.
Nakon što se u medijima pojavio neklasificirani dokument SOA-e o ratnom putu Mirka Raškovića, na kojem je potpis Tomislava Karamarka, tadašnjeg šefa SOA-e, iz HDZ-a su oštro reagirali na taj tekst te su pozvali državni vrh, a posebno vrh obavještajne zajednice da zaštite bivše pripadnike obavještajnog sustava.
Podsjetimo, slučaj Mirka Raškovića, saborskog zastupnika, privukao je pozornost javnosti kada je odlučio ne poduprijeti koaliciju Hrvatska raste, kojoj su potpise dali njegovi kolege iz SDSS-a i kada je zatražio političku zaštitu na Pantovčaku od predsjednice Republike, zbog, kako je rekao, pritisaka kojima je izložen.
Priznanje o aktivnostima obavještajnog podzemlja na javnoj televiziji
Dr. Vojislav Stanimirović i čelnik SDSS-a Pupovac tvrdili su da “Raškovića možda ucjenjuje netko s druge strane, ali oni (SDSS) ne”, pa su najavili sazivanje Predsjedništva i izvršni odbor iz Šibensko-kninske županije na hitnu sjednicu kako bi vidjeli kakav stav prema Reškoviću zauzeti.
Premijer Zoran Milanović je na pitanje tko Raškoviću prijeti, odgovorio “Zna se tko u ovoj zemlji prijeti. To je jedna stilska figura, mislim da se razumijemo, ja nisam čovjek obavještajnog podzemlja”.
Iznimno zabrinjavajuću potvrdu o uhođenju Mirka Raškovića hladnokrvno je izrekao potpredsjednik SDSS-a Milorad Pupovac na javnoj televiziji: “Neka kaže i gdje je bio u srijedu kad je trebao biti s nama, dan prije konzultacija. Neka kaže i s kim se sreo u hotelu i o čemu su razgovarali, rekao je Pupovac. “Mi znamo kojoj političkoj opciji pripada taj s kim je razgovarao”, i dodao “Ako je zatočenik mi ćemo ga osloboditi.”
Tko je Pupovca izvijestio o kretanju Mirka Raškovića i tko mu daje ovlasti za oslobađanje, nismo doznali.
Prije nekoliko dana Rašković je istupio iz SDSS-a.
Jesu li u Telegramu bili zabrinuti za sigurnost obitelji bivšeg obavještajca i je li reagiralo Hrvatsko novinarsko društvo?
U bilo kojoj ozbiljnoj državi, osim Hrvatskoj, razotkrivanje osoba koje su radile za obavještajni sustav, osobito u ratnim okolnostima, doveo bi do trenutne i sveobuhvatne istrage.
Ovako, pomažući obrani Hrvatske umjesto da bude istaknut kao častan primjer čovjeka koji je zadužio domovinu, kada za to dođe vrijeme, a to je u normalnim državama nikada ili nakon 50 godina od smrti, Raškovića su optužili kako se “sam izložio medijskom pritisku”!
Objavom u Telegramu nije samo nanesena neprocjenjiva šteta Mirku Raškoviću te ugrožena njegova osobna sigurnost i sigurnost njegove obitelji. Njome je diskreditiran hrvatski sigurnosni sustav, iznad svega SOA. Pa tko će u ovo vrijeme sve složenijih sigurnosnih izazova (od terorizma nadalje) vjerovati sigurnosnoj službi koja u novinama otkriva identitet svojih tajnih agenata iz najtajnijih i za opstanak države najdelikatnijih misija?
Zato je trostruko važno do kraja rasvijetliti “slučaj Rašković” i utvrditi tko je plasirao dokument: zbog političke korupcije koja ga je vjerojatno pokrenula, zbog satisfakcije gospodinu Raškoviću, ali iznad svega zbog vraćanja povjerenja u hrvatski sigurnosni sustav koji je ovim otkrivanjem identiteta tajnog agenta ozbiljno uzdrman, upozorava Višnja Starešina.
A istraga i ne bi trebala biti toliko kompleksna kako se na prvi pogled može učiniti: naime, izvjesno je da je dokument nastao u SOA-i, da njime još raspolažu MUP, Ministarstvo branitelja i moguće MORH.
Tko je i kada deklasificirao klasificirani dokument?
Oni koji ponešto znaju o načinu funkcioniranja SOA-e, znaju da takav dokument nije mogao izići iz sigurnosne agencije kao “neklasificiran”, dakle bez sigurnosne zaštite. Vrlo je ograničen broj ljudi u navedenim ministarstvima koji su mogli raspolagati takvim dokumentom.
A još je manji broj onih koji mogu imati izravni motiv pomoći njegovom objavom Miloradu Pupovcu i Zoranu Milanoviću u sastavljanju saborske većine, i difamaciji Tomislava Karamarka, koji je kao tadašnji šef SOA-e dokument potpisao. I još valja utvrditi kako je nestala SOA-ina oznaka povjerljivosti. Legalno je može skinuti samo sud, zaključuje Višnja Starešina u Slobodnoj Dalmaciji.
Danas je Vlada na zatvorenom dijelu sjednice na zahtjev Uskoka donijela odluku o deklasifikaciji dijelova snimke i zapisnika s dviju sjednica iz travnja 2009. za potrebe kaznenog postupka protiv Ive Sanadera i drugih, priopćeno je iz Vlade.
Ohrabrujuće je vidjeti da se zakoni službe poštuju te da snimke i zapisnici ovih sjednica nisu najprije završili u nekom od Pavićevih glasila, kao što je to na žalost bio slučaj s Mirkom Raškovićem i mnogi drugi prije njega.
Izvor: Narod.hr