Privatni avioni masovno lete iz Kijeva, najbogatiji Ukrajinci već otišli preko granice?
Ne popuštaju napetosti na rusko-ukrajinskoj granici. Nakon što su američki dužnosnici poručili svojim državljanima da napuste Ukrajinu, isto je učinila i hrvatska Vlada.
No oni nisu jedini koji napuštaju zemlju. Kako pišu ukrajinski mediji, krenuo je i egzodus najbogatijih Ukrajinaca, uključujući i oligarhe, prenosi Newsfirst.
Prema pisanju novina Ukrayinska Pravda, samo je u nedjelju iz Kijeva otputovalo oko 20 čartera i privatnih zrakoplova. List je naveo da je jedan od privatnih zrakoplova koji su u nedjelju uočeni kako napuštaju ukrajinski zračni prostor navodno u vlasništvu najbogatijeg čovjeka Ukrajine, Rinata Ahmetova, čija se neto vrijednost prema Forbesu procjenjuje na oko 7,1 milijardu dolara.
Međutim, Pravda je izvijestila da je i sam milijarder napustio zemlju još 30. siječnja. Drugi najbogatiji čovjek Ukrajine i njegov kolega, čelični magnat Victor Pinchuk, navodno je također otišao potkraj prošlog mjeseca, prenosi Net.hr.
Bježe i zastupnici u parlamentu?
Brojni zastupnici također navodno pokušavaju napustiti Ukrajinu. List je izvijestio, pozivajući se na izvore, da je predstavnik euroskeptične stranke Oporbena platforma — Za život u Vrhovnoj Radi i poduzetnik Igor Abramović rezervirao privatni avion za 50 ljudi kako bi ih prebacili u Beč, Austrija.
“Ukrajina je zatražila sastanak članica Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS)”, rekao je kasno u nedjelju ministar vanjskih poslova Dmitrij Kuleba, optužujući Moskvu da nije odgovorila na upit Kijeva o svojim navodnim vojnim aktivnostima u blizini granice. Kuleba je citirao Bečki dokument, niz sporazuma o mjerama izgradnje sigurnosti između europskih zemalja usvojenih 1990. godine.
Navedeni protokol je okvirni sporazum usmjeren na izgradnju povjerenja i sigurnosti, koji su dogovorile članice OESS-a. Posljednja iteracija dokumenta potpisana je još 2011. godine. Iako rusko ministarstvo vanjskih poslova nije dalo nikakvu javnu reakciju na zahtjev Ukrajine, diplomatski izvori rekli su lokalnim medijima da se istraga Kijeva smatra nedovoljno utemeljenom.
‘Izlika za napad’
Američki predsjednik Joe Biden i ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenskij ponovili su da će nastaviti s diplomacijom kako bi ublažili napetosti, jer je američki savjetnik za nacionalnu sigurnost upozorio da Moskva traži “izliku” za napad.
“Predsjednik Biden jasno je dao do znanja da će Sjedinjene Države brzo i odlučno odgovoriti, zajedno sa svojim saveznicima i partnerima, na svaku daljnju rusku agresiju na Ukrajinu”, priopćila je Bijela kuća u nedjelju.
Ured ukrajinskog predsjednika priopćio je kako su dvojica čelnika razgovarali o mogućim gospodarskim sankcijama protiv Rusije ako napadne svog zapadnog susjeda.
“Ukrajinska vlada dodijelila je 16,6 milijardi grivna (oko 592 milijuna dolara) za jamstva osiguravajućim i leasing tvrtkama kako bi se letovi za Ukrajinu mogli nastaviti”, rekao je premijer Denys Shmyhal u objavi na svom Telegram kanalu u nedjelju.
Podsjetimo, hrvatske su vlasti savjetovale u subotu svojim državljanima da napuste Ukrajinu, priključivši se brojnim državama koje su to učinile strahujući od mogućeg ruskog napada na tu zemlju. Hrvatima se preporučuje i izbjegavanje putovanja u Ukrajinu, osobito uz granicu s Rusijom i Bjelorusijom te blizu linije razdvajanja s privremeno okupiranim područjima Krima i Donbasa, priopćilo je ministarstvo vanjskih i europskih poslova.
“Onima koji ne mogu napustiti Ukrajinu savjetujemo oprez i da se jave hrvatskom veleposlanstvu u Kijevu”, rekli su u ministarstvu.
Isto su svojim građanima sugerirali SAD, Britanija, Nizozemska, Danska, Latvija, Estonija, Australija, Novi Zeland, Švedska, Španjolska, Italija, Francuska, Saudijska Arabija i Jordan.