Pripremite auto za zimu: Na ovih pet stvari morate posebno paziti

Pripremite auto za zimu: Na ovih pet stvari morate posebno paziti

Neka vas ne zavara južina koja je kod nas vladala krajem listopada i početkom studenog jer hladnije vrijeme definitivno dolazi, a za takve je uvjete potrebno pripremiti i svoj automobil. Od 15. studenog pa sve do 15. travnja obvezna je zimska oprema na svim kontinentalnim državnim cestama i autocestama, kao, dakako, i na svim ostalim cestama za vrijeme zimskih uvjeta u vožnji.

Pod zimskom se opremom podrazumijevaju zimske gume na svim kotačima ili ljetne gume s najmanjom dubinom utora od četiri milimetra i s lancima za snijeg pripravnim za postavljanje na pogonske kotače. Ako zimske gume imate uskladištene, ne čekajte zadnji čas za montažu jer će onda kod vulkanizera biti velike gužve,prenosi pogled.ba

Osim što ga je neophodno pripremiti kvalitetnim odgovarajućim gumama – jer one su jedine dodirne točke automobila s cestom – krajnje je vrijeme da automobil i sveobuhvatno pripremite za najhladniji dio godine.

Nemojte si dopustiti odgađanje. Nemojte potrebe da auto pripremite za zimu postati svjesni tek kad zakasnite na posao zbog toga što niste uspjeli pokrenuti automobil. Najčešće će to biti zbog neispravnog akumulatora, ali razlog može biti i u alternatoru ili neispravnim kabelima. Provjera se preporučuje dva puta godišnje, a obavezna je bar jednom – baš uoči zime. Ipak, s obzirom da rijetki imaju potreban alat – ali i znanje – za provjeru svega što je potrebno preporuča se posjet serviseru.

Ali, mnogo toga možete i sami učiniti. Primjerice, preporuča se detaljno očistiti automobil. Dobro oprana stakla s unutrašnje strane povećavaju sigurnost vožnje. Nečista stakla uzrok su i jačeg rošenja i magljenja stakala. Važno je napuniti posudu za tekućinu za pranje stakala sredstvom koje se ne smrzava do određene temperature. Tekućina koja ‘drži’ do – 15 stupnjeva Celzija za naše bi podneblje većinom trebala biti dovoljna.

Iznimka su oni dijelovi koji zimi temperaturno padnu još niže. Zimi je dobro imati i sredstva za odleđivanje stakala i brave. Da se uslijed niskih temperatura vrata vašeg automobila ne bi “zalijepila”, premažite na vrijeme gumene površine adekvatnim sredstvom. Zimi na mnogim vozilima stradaju i limeni dijelovi, pa bi eventualne pukotine i oštećenja laka trebalo sanirati prije zime jer zimski uvjeti mogu povećati starija oštećenja, a time i konačni popravak učiniti kompliciranijim i skupljim.

1. Akumulator 

Ispravan akumulator, alternator i neoštećeni kablovi, kao i čiste “kleme“ ključni su za start automobila. Provjerava se na način da se akumulator priključi na uređaj koji mjeri kapacitet ispravnosti akumulatora u postocima. Ako su rezultati manji od 50% mogu se očekivati problemi prilikom paljenja vozila i preporučuje se zamjena. Prosječno trajanje akumulatora je od 3 do 5 godina.

2. Tekućine 

Potrebno je provjeriti razinu i stanje antifriza. Naime, sustav za hlađenje jedna je od najvažnijih komponenti u radu motora. Manjak antifriza, odnosno njegova slaba koncentracija na niskim temperaturama može uzrokovati smrzavanje tekućine u bloku motora, pa dolazi do pucanja. Važno je napuniti posudu za tekućinu za pranje stakala zimskom tekućinom koja se ne smrzava.

3. Limarija i svjetla 

Prije zime, dijela godine u kojem limeni dijelovi automobila najviše pate, bilo bi najbolje sanirati eventualna oštećenja na karoseriji automobila. Posebno bi bilo dobro zaštititi podvozje automobila jer sol i kamenčići mogu oštetiti originalnu zaštitu automobila. Provjerite ispravnost žaruljica u prednjim svjetlima te pogledajte jesu li ispravno postavljene te podešene na pravu visinu.

4. Metlice brisača 

Provjerite jesu li metlice brisača potrošene i treba li ih zamijeniti, jer je zimi vidljivost manja, a ne treba posebno naglašavati koliko je ona važna za sigurnu vožnju. I mala oštećenost gumice brisača može oštetiti staklo, a ako je zimi na staklu sloj leda nemojte uključivati brisače jer postoji velika vjerojatnost da ćete ih uništiti.

5. Pneumatici 

Ako ste se odlučili zimi voziti s ljetnim gumama, one moraju imati dubinu gaznog sloja od najmanje 4 mm. Ako se zimi vozite mnogo, pogotovo izvan grada, svakako se preporučuju zimske gume. Zimska je oprema, dakako, obvezna kod zimskih uvjeta na cesti, ali i bez obzira na njih na brzim kontinentalnim cestama od 15. studenog do 15. travnja.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial