Prije će ih dati vukovima nego spustiti cijene: janjci zbog epidemije izbjegli klanje

13602992
Jure Mišković/HANZA MEDIA

Okrenuli smo janje… – tekstualni je dio “forvarduše” koja je ovih dana prohujala fejsbukom, a za 180 stupnjeva zarotirana fotografija s janjčićem polegnutim na zelenu livadu doslovce i duhovito oslikava napisano. Epidemija koronavirusa pojela je ne janjce, nego razbucala uobičajeno tržište za plasman. Ugrozila je i ugostitelje, ostavivši “janjičarske” restorane bez gostiju, na što su se dalmatinski ovčari najviše oslanjali, te poharala svu potrošnju na malo, jednako i u mesnicama.

Ako će svaka ovca u tri dalmatinske županije ojanjiti po jedno mlado, što je pasminsko obilježje većine pramenki, u pojatama širom Šibensko-kninske, Splitsko-dalmatinske i Zadarske županije, ove sezone moglo bi blejati više od 200 tisuća janjaca od kojih će većina po svoj prilici, umjesto na ražanj kada im je vrijeme, prerasti u bravetinu. Ovčari zazivaju državni otkup, međutim barem zasad nisu spremni spuštati relativno visoku cijenu od 100 eura za janjca od 10-ak kila čiste vage, a toliki tržni višak malo tko je spreman otkupiti pod njihovim nepopustljivim uvjetima.

Dalmatinska janjetina za uzgajivače je suho zlato pa tko želi i voli, neka izvoli. No, jedino tako ili nikako! Dojam je da bi pastiri radije vuka hranili janjčićima nego joj snizili cijenu, unatoč tržišnim poremećajima izazvanim epidemijom. Bilo je to jasno ko’ dan u nedavnoj televizijskoj reportaži o ovčarima iz zadarskog zaleđa, inače s najvećim brojem ovaca u zemlji, više od 111 tisuća glava. Prema lanjskim podacima iz registra Ministarstva poljoprivrede u cijeloj RH uzgaja se gotovo 700 tisuća ovaca.

SIVO POSLOVANJE

– Ovčarima je nesumnjivo teško i našli su se u nezavidnoj situaciji. Meni je, s druge strane, poznat taj mentalitet našeg stočara; i kada mu životinje dosegnu 21-22 kilograma – a to više nije janjetina – opet će tražiti jednaku cijenu – govori Marina Vujasinović, čelnica dalmatinske udruge uzgajivača ovaca i koza. Doduše, ona je kozarica, no kako je te sitne stoke znatno manje, kozari nisu u nezavidnoj situaciji ovčara jer je janjaca pravo more, a nemaju ih gdje plasirati.

Problem je s jedne strane visoka cijena domaće janjetine i zato je gotovo i nema na tržištu osim u restoranima. Ne postoji dugoročna državna politika u vezi s ovčarstvom i kozarstvom, nema stabilnog otkupa mlijeka, niti mesa i zato će uzgajivača biti sve manje jer nemaju nikakvu zaštitu. Nije sva smetnja boljoj situaciji u ovčarstvu jedino mentalitet dalmatinskih ovčara, napominje Vujasinović i skreće pažnju na vrlo razgranato crno tržište janjetinom iz Bugarske i Rumunjske, te janjci “posvijetle” naknadno, kroz papire što je gotovo pa javna tajna, piše Slobodna Dalmacija.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial