Poljoprivrednici u FBiH upozoravaju: Proizvodnja hrane je upitna

poljoprivreda

Hitna reakcija Vlade i sjednica u roku od sedam dana, jednoglasni je zahtjev predstavnika agrarne vlasti i poljoprivrednika u Federaciji BiH. Povod je aktualna situacija u Ukrajini koja se odrazila i na našu državu. Cijene prehrambenih proizvoda, goriva, pa i svega ostalog, lančano idu prema vrhu, građani panično prave zalihe, a sve zemlje uvode ograničenja i restrikcije za plasman svojih proizvoda. Potrebna su hitna rješenja!

Dok cijene kaotično idu uzlaznom putanjom, a građani panično prave zalihe, sve zemlje uvode ograničenja i restrikcije za plasman svojih proizvoda. Sve ovo opterećuje i poljoprivrednike. Došlo je do grla, proizvodnja hrane je upitna, pa se hitna reakcija Vlade više ne čeka, nego zahtijeva, javlja N1.

“Neke vrste mineralnih gnojiva poskupjele su i do 350% od prošle godine. Znači, sad treba što prije doći do sredstava da se uradi prihrana tih žitarica da bismo imali količinu koja je normalna”, kazao je Nedžad Bićo, Udruženje poljoprivrednika FBiH.

Da će Vlada reagirati nadaju se i u Seljačkom savezu FBiH.

“Ja se bavim povrćem. Proizvodnja krumpira kod nas je u jeku. Četiri tisuće KM me lani po hektaru koštalo, ove godine već preko osam”, kazao je Dubravko Vukojević iz Seljačkog saveza FBiH.

Kako pomoći poljoprivrednicima, ako nije usvojen proračun? Ukoliko hitna sjednica ne rezultira odgovarajućim odlukama, teška situacija može postati alarmantna.

“Budući da proljetna sjetva, optimalni agro rokovi nam izmiču, a još uvijek nema sjednice Zastupničkog doma koja će se ticati usvajanja proračuna za ministarstvo poljoprivrede i inače za FBiH u ovoj godini”, kazao je Ahmed Džubur, predsjednik Odbora za poljoprvredu, vodoprivredu i šumarstvo.

Iz ministarstva poljoprivrede umiruju. Proizvodnja hrane, kažu, neće stati. Pojašnjavaju kako postoji izvanredni režim s obzirom na okolnosti u kojima smo trenutno. Federalnoj direkciji robnih rezervi je naloženo da osiguraju po 50 litara dizela po hektaru za poljoprivredne proizvođače.

“Poljopivredni proizvođači su stabilni, vješti i imaju znanja i opremu. Činit ćemo ćemo ovaj sektor održivijim. Ponudit ćemo rješenja koja ćemo usuglasiti s poljoprivrednim proizvođačima, kako bi se proizvodila hrana”, kazao je Husnija Kudić, savjetnik ministra za poljoprivredu.

Djeluje, izgleda i Vlada TŽ, koja zbog ogromnih poskupljenja traži kontrole marži.

“Intencija naša, kao Vlade, opredjeljenje je da smanjimo mogućnost zlouporabe kada je u pitanju formiranje cijena, kako bi građani što manje osjetili ovo što se događa”, kazao je Irfan Halilagić, premijer TŽ.

Hoće li se vlasti, zaista probuditi, saznat ćemo u srijedu, kada bi na sjednici državnog Parlamenta, trebalo biti izglasano privremeno ukidanje trošarina.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial