Ovo je bivša šefica kriminalne organizacije Pink Panther skupine: Za RTL je ispričala svoju nevjerojatnu priču
Olivera Ćirković, bivša šefica zloglasne bande Pink Panther i bivša košarkaška reprezentativka Jugoslavije, gostovala je sinoć u RTL Direktu.
Zovu je još i Žena Zmaj i Žena Panter. Pljačkala je isključivo u Grčkoj, a navodno je upravo ona osmislila model pljački draguljarnica i zlatarnica koji je postao poznat širom Europe. Riječ je o munjevitoj i silovitoj provali u objekt, najčešće automobilom, brzom ulasku, krađi robe i još bržem izlasku, sve skupa u trajanju od 40 sekundi do minutu-dvije.
U Oliverinom dosjeu je oko 150 takvih provala. Tri puta je u Grčkoj bila uhvaćena i ukupno je bila osuđena na više od 30 godina zatvora. Ali u kriminalnom podzemlju je možda najveću slavu stekla bijegom iz zatvora, čime je postala jedina žena koja je ikad uspjela pobjeći iz nekog grčkog zatvora.
Na kraju je opet uhvaćena, ali joj je i ukupna kazna bitno smanjena – sve skupa u grčkim zatvorima provela je sedam i pol godina. Prošle godine je izašla na slobodu, vratila se u Beograd i obećala da se nikad više neće baviti kriminalom.
Pink Panther nije kriminalna organizacija
Olivera je kod Šprajca objasnila da Pink Panther nije nikakva kriminalna organizacija, nego način rada koji podsjećaju na jednu sličnu organizaciju.
“Policija daje taj naziv, kao i ovaj primjer kojeg ste spomenuli u Italiji. Za bivše kolege osumnjičene, kojima želim sve najbolje, jedini način da ih stave na dužu zatvorsku kaznu. Samo ta kategorija nosi veći broj godina. Ogromna je cifra, ali način rada nikoga nije ugrozio, otvorene su vitrine… Policija od toga radi famu i veliki slučaj. U pitanju je jedna laka krađa u smislu izvođenja”, kaže.
Win-win pljačke
Tvrdi da postoje win-win pljačke, odnosno one u kojima zarađuju i pljačkaši i opljačkani.
“Svi dobro prođu, tu nema oštećenih. Tu ima samo osiguranje koje je u sklopu banke i to je u odnosu na jednu banku, jedne male cifre. Normalnom čovjeku, naravno, to djeluje puno veće. Prvo, taj koji je pretrpio štetu, prijavljuje najmanje tri-četiri puta veću vrijednost od one prave. Oni zarade. Ništa ovdje nije čisto, ovo je sve nizak oblik kriminala. Kad mi netko kaže da je bio u zatvoru, odmah ga podcijenim, ne smatram ga toliko ozbiljnim. Ako znam da je netko ukrao milijune, a nije išao u zatvor, ozbiljno me zainteresira. Razmišljam odmah o tome da nešto nije u redu, počnem sumnjati u njegovo poštenje”, kazala je.
Žena u kriminalnom biznisu
“Ja sam birala ljude koji su mladi i dosta neiskusne kako bi postali samostalni. Drugo, sve moje akcije, sve što sam u životu radila, ticalo se emocija. Ja sam ulagala u emocije, a kad te ljudi zavole, da stekneš neko poštovanje iz ljubavi, to je onda ogromno poštovanje. Jedna sam neobična žena u neobičnim vremenima”, kaže.
Na upit zašto je uopće počela krasti, budući da je imala život o kakvom su mnogi sanjali, kaže: “U meni je mnogo različitih ljudi. Nema objašnjenja. Ja sam spoj nespojivog, žena koja u sebi nosi paradokse, nemam objašnjenje za svoj život. Mogu ga samo prepričati kroz knjige, mogu dati dobre poruke, znam sada gdje sam griješila, no svemu tome doprinio je moj buntovni karakter, malo i avanturističkog duha, novac koji brzo dolazi… Neograničena sloboda – do toga ovaj posao vodi.”
Na kraju je kazala i da se svaki dan bori s porivom da nastavi s krađama.
Dnevnik.ba