Opremljena najsuvremenijom opremom Franjevačka knjižnica u Tomislavgradu čuva vrijedno blago

 

Opremljena najsuvremenijom opremom Franjevačka knjižnica u Tomislavgradu čuva vrijedno blagoFranjevačka knjižnica u Tomislavgradu je u suradnji s Uredom Vlade RHrvatske za Hrvate izvan RH pokrenula projekt za zamjenu drvenih polica i nabavku i ugradnju metalnih polica namijenjenih za knjižničarsku djelatnost. Raspisali su natječaj i nabavili metalne police. Police su nabavljene, montirane i u tijeku je vraćanje i slaganje knjižničke građe.

No, znademo li uopće vrijednost ovoga „skrivenog“ blaga?

Uređenje Franjevačke knjižnice u Tomislavgradu zajednički je projekt Franjevačkog samostana i Franjevačkoga muzeja-galerije u čijem se sastavu nalazi i knjižnica. Vrijednog fonda  knjižnice procjenjuje se na više od 25.000 svezaka, a sastoji se od mnogobrojnih klasičnih, književnih, filozofskih, povijesnih, moralnih, teoloških i prirodoznanstvenih djela i knjiga od neprocjenjive vrijednosti (RARA – izdanih prije 1901g.). Pretpostavlja se da knjižnica u samostanu djeluje od njegova osnutka, otkada je prikupljana i građa današnjeg fonda knjižnice. U tijeku je projekt uređenja knjižnice (arhitektonski i građevinski dio), stručna obrada, zaštita, izrada mrežno dostupnog kataloga, digitalizacija odabranih primjeraka knjižnične građe. Kada se sve ovo završi razmotrit će se i otvaranje knjižnice sa čitaonicom za javnost.

Trenutna knjižnica je dimenzija 8×18 m, nekih 145 m2 , što i nije tako malo. Ali s obzirom na da su drvene police zauzimale 90% prostora,  pojavila se potreba njihove zamjene ili proširenje prostora.

Cilj ovoga projekta je da Franjevačka knjižnica u Tomislavgradu postane informacijsko središte koje će svim korisnicima pod jednakim uvjetima pružati neometan pristup zbirkama i mrežnim izvorima te kulturno središte koje će promicati svijest o kulturnome nasljeđu franjevačke zajednice i društva u kojemu je zajednica djelovala kroz povijest te stvarati uvjete za osobni stvaralački izričaj članova zajednice. Uređena bi knjižnica time postala komunikacijsko i informacijsko, ali i religijsko-socijalno središte koje omogućuje pristup svim svojim zbirkama, nesmetan znanstvenoistraživački rad, obrazovno djelovanje i duhovnu izobrazbu šireg stanovništva naše općine. Fond knjižnice može postati temeljom budućega znanstvenoistraživačkog rada, čime bi knjižnica pridonijela širenju kulture i poticanju njezina sustavnoga istraživanja.

Do sada je evidentirano i spremljeno u računalnu bazu monografskih publikacija oko 17.000 svezaka, koje su u police razvrstane po signaturi, odnosno razvrstavana je građa u monografske publikacije, serijske publikacije, članke, karte, muzikalije, kompjuterske medije, filmsku i video građu, tako da je svaka knjiga dobije točno određeno mjesto u polici.

Veliki broj knjiga iz kategorije stare i rijetke građe jasno ukazuje na vrijednost i rijetkost fonda knjižnice te s obzirom na kulturnu, povijesnu i znanstvenu vrijednost opravdava uloženi trud i financijska sredstva.

Franjevci kao i uvijek samozatajno i naporno rade, a tomislavgradski samostan sa svojom knjižnicom i specificiranom vrijednom povijesnom građom postat će nezaobilazno mjesto znanstvenoistraživačkog rada, širenju kulture i poticanju njezina sustavnoga istraživanja.

Opremljena najsuvremenijom opremom Franjevačka knjižnica u Tomislavgradu čuva vrijedno blago

Opremljena najsuvremenijom opremom Franjevačka knjižnica u Tomislavgradu čuva vrijedno blago

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial