U ponedjeljak je u Mostaru održana 29. redovita sjednica Predsjedništva HNS-a a, kako je priopćeno, a dva ključna gledišta današnje sjednice odnosila su se na Izborni zakon BiH i protekle razgovore iz Neuma te zasjedanje HNS-a najavljeno za 19. veljače.

Iz HNS-a su priopćili da će, na poziv bošnjačkih stranaka, u četvrtak biti održan sastanak sudionika pregovora iz Neuma.

“Na Predsjedništvu je usuglašeno kako se ostavlja prostor i daje prilika za razgovore u četvrtak, nakon kojih će biti nastavljeni interni razgovori unutar HNS-a do održavanja Sabora. Zasjedanje HNS-a usmjerit će sve daljnje korake i biti obvezujući za sve hrvatske dužnosnike na svim razinama vlasti”, istaknuto je iz HNS-a.

OBVEZUJUĆE Iz HNS-a kažu da će pokazati zajedništvo svih hrvatskih stranaka

Ovo je ujedno i neka vrsta zapovijedi, što znači da će, kako zasjedanje HNS-a, tako i zaključci ili odluke koje budu donesene, biti obvezujuće i za one stranke-članice koje su svoje članstvo zamrznule ili su istupile iz ovog tijela.

To znači da će poziv na zasjedanje Sabora HNS-a zasigurno dobiti i HRS predsjednika Slavena Raguža, Hrvatska nezavisna lista (HNL) predsjednika dr. Josipa Perića, Neovisna Čapljinska stranka predsjednika Mirka Vasilja i Hrvatski savez HKDU Hrast predsjednika Pere Barbarića.

No, što znači ‘obvezujući’ te koje su eventualne sankcije ukoliko se pojedine stranke ne odazovu na izvanredni Sabor HNS-a otvoreno je pitanje kao i jesu li “obvezujući” nalozi ispravan, demokratski put za razvoj pluralizma  među političkim opcijama s hrvatskim nacionalnim prefiksom, a o čemu je tek prije nekoliko dana govorio predsjednik HDZ BiH Dragan Čović.

“Trebamo imati mogućnost živjeti isti politički pluralizam kao što ga danas imaju druga dva naroda. Niti jedan model ne treba promatrati tako što bi bilo ako bi svi Hrvati glasovali za jednog kandidata ili stranku. To je pogubna politika. Naša želja je da stvorimo uvjete da se stvori pluralizam, ali upravo zbog ovakve situacije mi smo natjerani da djelujemo kroz HNS kao jedan politički subjekt i idemo faktički s jednim kandidatom za Predsjedništvo. Što prije napravimo dogovor o izbornom zakonu, otvorit će se prostor za demokratsko natjecanje među Hrvatima. Bitno je da rezultat bude izbor hrvatskog naroda”, kazao je Čović za medije prije nekoliko dana.

 

/Republika/