Obrana nam je k’o beton: Hrvatska odigrala najbolju utakmicu prvenstva i razbila Austrijance

dnevnik.ba

Hrvatska rukometna reprezentacija nastavila je sa sjanim partijama na Europskom prvenstvu. U svojoj četvrtoj utakmici, a prvoj u drugom krugu, upisala je i četvrtu pobjedu svladavši u Beču domaćina Austriju s 27:23.

Pravu školu rukometa očitali su Hrvati Austrijancima u prvom poluvremenu. Pogotovo u obrani koja je imala svoje najbolje poluvrijeme. Ta 5-1 postava s Duvnjakom kao isturenim zadavala je neviđene probleme domaćinima koji nikako nisu pronalazili rješenje.

Otišla je Hrvatska na 3:1, ali onda mini crna rupa. Ne može se reći kako je obrana popustila, jednostavno Hrvati su malo brzali u želji da što prije riješe utakmicu, ali su i promašivali čiste zicere. Austrija to koristi i serijom 3:0 dolazi do preokreta 3:4.

No, onda ponovno betonska obrana Kauboja i pametnija, discipliniranija igra u napadu donose seriju od 5:0 i Hrvatska odlazi na osjetnijih 8:4. Skoro 9 minuta Hrvati su Austrijance držali bez gola u toj seriji.

Na odmor se odlazi sa sigurnih plus 5 (13:8). Koliko su Hrvati dobro igrali obranu najbolje govori podatak da je najbolji Austrijski igrač, Nikola Bilyk koji je i najbolji strijelac prvenstva, prvi gol zabio tek u 25. minuti.

U nastavku kao da su se Hrvati malo opustili u obrani i počeli čuvati snagu za sljedeću utakmicu. Napad je i dalje preko Mandića i Stepančića odlično funkcionirao, a kada se konačno ukazao i Šego na golu, sve je bilo riješeno već u 40. minuti. Hrvati su imali plus 6 i u posljednjih 20 minuta se opravdano moglo laganije krenuti.

10 minuta do kraja Hrvati su i dalje sve imali u svojim rukama, plus 5, a na parketu su bili i igrači koji su manje dobivali priliku na ovom prvenstvu. Ta prednost je bila i pet minuta do kraja i hrvatski navijači koji su bili cijelo vrijeme glasniji iako ih je bilo nešto manje od domaćina, mogli su slaviti novu sigurnu pobjedu.

Na kraju je završilo 27:23, a može se reći kako su Austrijanci i dobro prošli.

U ovoj utakmici sve je funkcioniralo i vidjelo se odmah da su Hrvati ‘punom’ glavom ušli u susret. A, kada to urade, onda se vidi kakvu kvalitetu imaju. Obrana je ta koja se posebno mora istaknuti. Izgledala je zastrašujuće dobro s Duvnjakom koji je, može se komotno reći, najbolji obrambeni igrač svijeta, a ni u napadu nije kaskao. Iako je obrana bila ko beton, Hrvati su imali samo jedno isključenje i to u finišu susreta.

Jedino što može zabrinuti je ta realizacija sedmeraca. 4 od 7 je bila realizacija u ovom susretu.

Najefikasiji kod Hrvatske bili su Horvat sa 6 te Cindrić i Duvnjak (5/5) s po 5 golova. Mandić i Stepančić su zabili po 4, a Karačić 2. U strijelce se još upisao i Šipić. Marin Šego je unatoč lošem prvom poluvremenu na kraju imao 8 obrana.

Kod Austrijanaca u napadu su najbolji bili Weber sa 6 i Zeiner s 4 gola, no njihovo prvo ime bio je vratar Eichberger s 11 obrana.

Hrvatska sljedeću utakmicu igra protiv Njemačke i ako upišu i petu uzastopnu pobjedu, Kauboji su vjerojatno u polufinalu jer je teško očekivati da im Češka može pomrsiti račune.

A, posljednji susret sa Španjolskom trebao bi odlučivati samo tko će s prve pozicije u skupini u polufinale.