MINISTAR GALIĆ: Imamo jedinstveni nastavni plan od Orašja do Neuma i na nama je samo da nastavimo razvijati sustav
Koje su pozitivne, a koje negativne strane nastave na daljinu koja je zbog koronavirusa u BiH zamijenila klasičnu nastavu u učionicama i amfiteatrima? Koliko učenika i studenata SUM-a te nastavnika i profesora u školama sudjeluje u izvođenju nastave te kako će se ocjenjivati učenici u školama i studenti na fakultetima?
Na ova i druga pitanja, u emisiji “Iz prve ruke” na RTV Herceg Bosne, odgovarali su doc. dr. Tomislav Volarić, voditelj Centra za informacijske tehnologije Sveučilišta u Mostaru i Petar Galić, ministar znanosti, prosvjete kulture i sporta HBŽ koji je i predsjednik Koordinacije ministara obrazovanja županija s hrvatskom većinom u FBiH, prenosi Hrvatski Medijski Servis.
Upitan kako su se u kratkom roku uspjeli organizirati i početi nastavu izvoditi na daljinu, Volarić kaže da je IC SUM-a osnovan prije dvije godine uz pomoć Sveučilišnog računalnog centra Sveučilišta u Zagrebu te uz pomoć CARNET-a što im je bila olakotna okolnost.
-Rektor je jako brzo reagirao oformivši Krizni stožer i mi smo vrlo brzo donijeli smjernice na koji će se način odvijati nastava na daljinu na Sveučilištu u Mostaru”, rekao je Volarić.
Istaknuo je da su predavači otvorili virtualne učionice i krenuli izvođenjem e-kolegija napomenuvši da su prema povratnim informacijama koje dobivaju i studenti i predavači zadovoljni kvalitetom nastave.
-Radimo anketu s terena i vidimo da su naši učenici zadovoljni, a i nastavnici”, rekao je Volarić.
Dodaje da se Sveučilište u Mostaru kao koordinacijsko tijelo okrenulo prema svim županijama te pomoglo u izvođenju online nastave u osnovnim i srednjim školama.
“Mi smo htjeli poslati poruku da je Sveučilište u Mostaru Sveučilište svih županija, naših osnivača. Željeli smo dati podršku svima i zajedno s koordinacijom ministara osmislili smo projekt gdje kažemo da će svim školama koje rade po hrvatskom planu i programu Sveučilište svoju platformu dati na korištenje i uvezati sve nastavnike koji predaju u školama”, rekao je Volarić napomenuvši da se u izvedbi tog projekta osjeti pozitivna energija jer se uspjelo povezati preko 120 škola.
Ministar Galić je rekao da se žurno stupilo u komunikaciju sa SUM-om kada se vidjelo da je neizbježna obustava klasične nastave u školama.
“U samom početku to je bilo dosta nespretno budući da nismo imali digitalnu platformu. U tim trenutcima javilo nam se vodstvo SUM-a i sve je nekako krenulo”, rekao je Galić dodajući da nije bilo tehničke podrške HT ERONET-a i CARNET-a ne bi bilo ni moguće izvoditi nastavu na daljinu.
Galić je kazao da su u ovom trenutku uvezane sve županije u kojima se nastava odvija na hrvatskom jeziku zajedno s općinama Žepče i Usora.
-Imamo jedinstveni nastavni plan od Orašja do Neuma i na nama je samo da nastavimo razvijati sustav i ako ovo sve prođe, a nadamo se da će proći, i dalje nastaviti raditi na izgradnji platforme te digitalizaciji škola, rekao je ministar Galić.