Lovačke udruge HBŽ-a traže reguliranje ugovora o dodjeli lovišta
Lovačke udruge s područja Hercegbosanske županije (HBŽ) inzistiraju od Županijske vlade da se donese odluka kojim bi bili regulirani ugovori za korištenje lovišta.
Kako je za Fenu kazao predsjednik Lovačke udruge “Orlov kuk” iz Tomislavgrada Mate Buntić, prošle godine su aplicirali za dodjelu jednog lovišta na prostoru općine Tomislavgrad kojeg je raspisalo resorno županijsko ministarstvo, a od kojih su po okončanju dobili obavijest da su odabrani najpovoljniji ponuđači za predmetna lovišta, između kojih je i njihova Udruga.
-Ta odluka na Vladi o dodjeli lovišta još nije donesena, a isto lovište nam je kroz protekle četiri godine privremeno dodjeljivano na godinu dana i za to vrijeme smo uplatili desetke tisuća maraka u proračune HBŽ-a, Općine Tomislavgrad i Federacije BiH – napomenuo je Buntić.
Po njegovim riječima, ovom praksom o dodjeljivanju lovišta samo na godinu dana, odnosno privremenog korištenja, plaćaju najveću cijenu u BiH za korisnike lovišta, jer im se cijena obračunava po površini lovišta, a ne po cijeni planiranoga odstrela divljači kako je Zakonom o lovstvu propisano.
Svega toga, kaže, ne bi bilo da nema ljudi kojima je istinski stalo do zaštite divljači i prirode, koja nije samo interes njih lovaca, nego i vlastodržaca u cjelini.
-Međutim, kad prođe jedna lovna godina, na početku nove smo u neizvjesnosti hoćemo li ponovno biti korisnici lovišta, hoćemo li uspjeti sačuvati ono što smo teškom mukom i radom napravili – ocjenjuje predsjednik Lovačke udruge “Orlov kuk”.
Podsjeća da od raspisivanja Javnog poziva prođe više od pola godine, a predmet o dodjeli lovišta na desetogodišnje korištenje nikako da dođe na sjednicu Vlade HBŽ-a.
-Ako nema nikakvih objektivnih i formalnih zapreka, o čemu nam svjedoči i dopis iz resornog ministarstva, zašto se predmet o dodjeli preostalih sportsko-gospodarskih lovišta u zakup konačno ne stavit na dnevni red i da se udrugama koje su bile najpovoljniji ponuđači dodjele lovišta na korištenje – mišljenja je Buntić.
Ovakvo stanje neizvjesnosti, ponavlja on, ne odgovara nikomu, ni osnivačima lovišta, ni lovcima, a ni divljači, te jedino koristi onima koji bi radi vlastitih interesa lovište zloupotrijebili.
-U zadnje četiri godine smo uspjeli u lovištu ‘Orlov kuk’ sačuvati matične fondove divljači i podići ih iznad biološkoga minimuma. Sveli smo krivolov na minimum, iz godine u godinu naša ulaganja u lovište su sve veća – podvukao je Buntić.