Krađa identiteta – sve češća “praksa” pred izbore

Krađa identiteta - sve češća “praksa” pred izbore

Veliki broj građana Bratunca podnio je žalbe i zahtjeve da im se omogući glasovanje na biračkom mjestu u Bratuncu, nakon što su s biračkog popisa odjavljeni i prijavljeni za glasovanje putem pošte u Srbiji. Najveći broj birača tvrdi da nisu upoznati kako je do toga došlo i da je riječ o novim zlouporabama. Ranije je na popisu za glasovanje putem pošte bilo prijavljeno 1.800 Bratunčana, a sada je ovaj broj gotovo udvostručen.

Stanovnik Bratunca Velija Malagić se, umjesto na popisu za glasovanje u ovoj općini, našao na popisu u Srbiji. I ne samo on, već i dvije tisuće i pet stotina građana Bratunca. Okupili su se pred općinom i podnijeli žalbe zbog sumnje na zlouporabe prilikom registracije za glasovanje putem pošte.

Slučaj Ohrana Musića je drugačiji: iako nikome nije davao svoje podatke, našao se na popisu birača koji će putem pošte glasovati u Srbiji.

Osim upućene žalbe, građanima koji su neovlašteno odjavljeni je omogućeno da podnesu i zahtjev da se vrate na redovni birački popis.

Evidentno je da krađe identiteta ne prestaju. Slučaj u Bratuncu jedan je od primjera koji podsjećaju na stari problem nepravilnosti koje su gotovo obesmislile glasovanje putem pošte. Središnje izborno povjerenstvo je dan ranije, upravo zbog brojnih zlouporaba– najčešće više prijava za jednu osobu i krađa identiteta, odbilo više od 28 tisuća prijava izvan Bosne i Hercegovine, javlja BHRT.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial