Kako je korona promijenila sigurnosnu situaciju u BiH: Manje kriminala i saobraćajnih nesreća
Posmatrajući stanje sigurnosti u Bosni i Hercegovini tijekom pandemije koronavirusa i policijske podatke evidentno je da je kriminalitet u padu u oba eniteta i Brčko Distriktu, dok je broj prekršaja porastao, piše Klix.ba.
Prema podacima kantonalnih MUP-ova, MUP-a RS i brčanske policije pored prekršaja porastao je i broj kaznenih djela vezanih za dilanje i konzumiranje droge, dok je s druge strane smanjen broj krađa i prometnih nesreća. Nažalost, i podaci o seksualnom nasilju su zabrinjavajući. I FUP i MUP RS bilježe porast ovakvih kaznenih djela.
Opće stanje sigurnosti
Prema podacima FUP-a za ožujak 2020. u odnosu na ožujak 2019. karakteristično je smanjenje broja kaznenih djela za 143 ili 10,91%. Preciznije, u ožujku 2019. evidentirano je 1.311 kaznenih djela, a u ožujkz ove godine 1.168.
U Republici Srpskoj u ožujke 2020. evidentirano je 478 kaznenih djela, što je manje za 185 ili 27,9%, u odnosu na isti mjesec prethodne godine kada su bila evidentirana 663 takva djela.
Policija Brčko distrikta BiH nije navela statističke podatke o sigurnosnoj situaciji, ali su zaključili da je u oblasti kriminaliteta zabilježeno smanjenje ukupno prijavljenih kaznenih djela, kao i prometnih nesreća u odnosu na prethodni mjesec.
“Kada je riječ o događajima iz oblasti javnog reda i mira bilježimo povećanje u odnosu na prošli mjesec do kojeg je došlo zbog povećanog broja slučajeva koji su identificirani i realizirani radom policijskih službenika na sprečavanju širenja epidemije COVID-19”, navode iz brčanske policije.
Prometne nesreće
Tokom ožujka 2020. na području BiH došlo je smanjenje broja prometnih nesreća. Na prometnicama u FBiH dogodile su se 1.374 nesreće što je smanjenje za 434 ili 24% u odnosu na isti mjesec 2019. godine.
U periodu od 16. ožujka do 6. travnja području Republike Srpske evidentirano je 298 prometnih nesreća. U istom razdoblju prošle godine evidentirane su 544 prometne nesreće. Može se zaključiti da je u uporednom periodu u RS-u evidentirano smanjenje broja nesreća za 45,2 %.
Krađe
U FBiH prošlog ožujka desile su se 182 krađe, ovog ožujka 171. U RS-u je također smanjen broj krađa. Ovog ožujka desila se 101 krađa, a prošlog 125. Što se tiče krađa, zanimljiv je podatak da je u ožujku prošle godine u FBiH ukradeno 28 vozila, a ovog ožujka tek 11. U RS-u je stanje daleko bolje po ovom pitanju. Ukradeno je samo jedno auto u ožujku ove godine, a prošlog ožujka 9.
Seksualno zlostavljanje
U FBiH kaznenih djela protiv spolne slobode i morala prošlog ožujka evidentirano je 6, nažalost ovog ožujka 12 i to najviše kaznenih djela bludne radnje. Kaznenih djela protiv braka, obitelji i mladih i lani u ožujku bilo je 79, ovog ožujka nešto manje, 50. Najviše je bilo nasilja u obitelji i to čak 47 slučajeva ovog ožujka u FBiH.
Nažalost, situacija nije ništa bolja ni u RS-u. Kaznenih djela protiv polnog integriteta i seksualnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta ovog ožujka bilo je 16, prošlog ožujka tek 6, što znači da je došlo do porasta ovih djela za 166,7 posto, što je zaista zabrinjavajuće.
Krivična djela protiv života i tijela
Posmatrajući kaznena djela protiv života i tijela, u ožujku 2019. u FBiH zabilježeno ih je 66, dok su u ožujku ove godine evidentirana 52 takva kaznena djela. U RS-u je po pitanju ovih teških kaznenih djela situacija drugačija. U ožujku ove godine zabilježena su 34 kaznena djela protiv života i tijela, a u istom mjesecu prošle godine 40. Znači u oba entiteta je smanjen broj kaznenih djela protiv života i tijela.
Zloupotreba droga
Kada je riječ o kaznenim djelima iz oblasti zloupotrebe opojnih droga u FBiH, evidentno je povećanje istih u oba entiteta u ožujku 2020. godine u odnosu na uporedni mjesec 2019. godine. U FBiH u ožujku 2019. evidentirano je 155 ovih kaznenih djela, dok je ovog ožujka zabilježeno 175. Slično je i u RS-u. Ovog marta evidentirano je 27 kaznenih djela u vezi droge, prošlog ožujka 24.
Drastičan porast broja prekršaja
Međutim, ono što je evidentno na području BiH to je zasigurno povećan broj prekršaja. Prekršaj predstavlja kršenje propisa javnog poretka, povredu društvene discipline ili drugih društvenih vrijednosti koje nisu zaštićene kaznenim zakonima i drugim zakonima u kojima su propisana kaznena djela. U konkretnom slučaju, policija je uglavnom prekršajno kažnjavala građane zbog nenošenja maski na javnim površinama i zbog kršenja policijskog sata.
Tako je samo u FBiH broj prekršaja povećan za 696 slučajeva ili 49,50% u odnosu na isto razdoblje 2019. godine. U ožujku ove godine u FBiH evidentirano je 2.102 prekršaja, dok je u ožujku 2019. godine bilo 1.406 prekršaja, piše Klix.ba.
Obzirom da je odlukom Vlade FBiH 20. ožujka proglašeno stanja nesreće uzrokovane pojavom koronavirusa u FBiH, jasno je da je povećanje broja prekršaja uzrokovano povećanim brojem izdanih naloga za nepoštivanje naredbi i mjera Federalnog stožera civilne zaštite.