Intervju Joze Bagarića, predsjednika Kluba HDZ-a u Parlamentu FBiH
Predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a u federalnom Parlamentu Jozo Bagarić ocijenio je odnose partnera prihvatljivim, no istodobno upozorio da bi potencijalno eskaliranje sukoba SDA i SBB-a bilo pogubno za ovaj entitet i njegovu vlast.
Kakvim ocjenjujete stanje između federalnih partnera u FBiH i ima li problema s većinom u Zastupničkom domu FBiH?
– Rekao bih da, za sada, imamo stabilne odnose. Općenito uzevši, naš odnos s kolegama iz SDA i SBB-a je korektan. Ono što se prethodno dogovori, to bez većih problema prolazi kroz Parlament. Istina je da imamo otvorena pitanja između partnera, a ponekada do izražaja dolaze drukčija stajališta koja su, prije svega, stvar odnosa između bošnjačkih stranaka, nego odnosa HDZ-a s druge dvije partnerske stranke.
Spomenuli ste probleme SDA i SBB-a koji su rezultat utakmica s najviše razine. Vidite li upravo te probleme kao potencijalnu opasnost da cijela federalna vlast dođe u krizu?
– Istina, određene naznake postoje u tome smjeru, no iskreno se nadamo da su sadašnji sukobi i problemi prolaznog karaktera i da u konačnici neće doći do otvorenog razilaženja ovih dviju političkih stranaka. Ako ti odnosi krenu u drugom smjeru, to bi onda imalo velike posljedice kako za zakonodavnu jednako tako i za izvršnu vlast na razini Federacije BiH, a potom, nije isključeno ni na razini BiH odnosno županija.
Ako bi ovaj odnos negativno eskalirao, vidite li alternativu takvome savezu, odnosno mogućnosti sastavljanja vlasti od drugih političkih stranaka u federalnom Parlamentu koje bi onda bile u stanju provoditi ozbiljne reforme?
– To je pitanje ipak za višu političku razinu. Mi zastupnici u federalnom Parlamentu iskreno se nadamo i s naše strane činimo sve da koalicija funkcionira na najbolji mogući način, da bude stabilna te, naravno, da bude učinkovita kako bi se vidjeli rezultati njezina rada. Najvažnije je ispuniti očekivanja vezana uz eurointegracije, približavanje NATO savezu i ostvarenju svih strateških pravaca u oblasti gospodarstva na području Federacije BiH, a onda i cijele BiH. I mogu reći da zastupnici HDZ-a i Hrvatskog narodnog sabora daju najveći doprinos upravo tim reformama i njihovu zaživljavanju u Bosni i Hercegovini. Rekao bih da Hrvati u tom dijelu imaju ulogu vezivnoga tkiva i predstavljaju istinsku avangardu u prihvaćanju europskih vrijednosti i načela te njihova provođenja u BiH.
Nedavno je Zastupnički dom Parlamenta FBiH usvojio izmjene prostornoga plana kojim je utvrđena trasa autoceste na koridoru Vc, nakon čega su odmah krenula politička osporavanja njezine izgradnje na području Hercegovine. Kako na to gledate?
– Neupitno je da mi, kao i svi ostali na prostoru BiH, podržavamo donošenje tako značajnog, strateškog projekta koji predstavlja prometnu žilu kucavicu. No, pri tome svi trebaju imati na umu jednu važniju činjenicu kako je koridor temeljni cestovni pravac te da on ne može povezati sve gradove i sva mjesta. S druge pak strane, jednako je važno usporedno s autocestom imati poveznice s tim koridorom, brze ceste koje mu onda daju puni smisao. Naravno, za dodatno su razmatranje sve primjedbe koje smo mogli čuti od općina Jablanica, Tomislavgrad i drugih s ovoga područja na ovu izmijenjenu trasu. Ali pri tome također valja imati na umu da je u pitanju riječ struke tražeći rješenje za investiranje u ovaj projekt. Svi amandmani Vlade koje smo prihvatili išli su u smjeru kako taj projekt oživiti, oživotvoriti.
Često se postavlja i pitanje želi li se iskreno taj cestovni pravac ili je u pozadini politička opstrukcija?
– Da se razumijemo, svi zahtjevi koji dolaze s terena su opravdani i treba ih razmotriti, Također treba biti svjestan da je to osnovni cestovni pravac. Primjerice, tim cestovnim pravcem nije obuhvaćena najmnogoljudnija, industrijski najrazvijenija Tuzlanska županija, a ni Unsko-sanska županija. Ja, kao Tomislavgrađanin, uviđajući značaj toga koridora, prije svega želim da se taj koridor izgradi, a da Jablanica ostane čvorište uz kvalitetne pristupne i brze ceste.
Braniteljski zakoni koji su mjesecima bili prijeporni su usuglašeni. No sada se otvara pitanje procesuiranja branitelja. Kako zaustaviti ovaj progon koji se pretvara u političko pitanje?
– HDZ je uložio puno napora kako bi ispravio pogreške iz protekloga saziva vlasti. Prije svega, revizije koja je bila nacionalno selektivna i nezakonita. U tom smislu procesi se pozitivno odvijaju na moje osobno zadovoljstvo. Set pripadajućih zakona o braniteljskoj populaciji je usuglašen i očekujem da se uputi u parlamentarnu proceduru. Očekujem kako ćemo do kraja mandata uvelike ispraviti sve nepravde koje su stvorene.
Optužnice?!
– Ne želimo utjecati na neovisnost pravosuđa, ali iz postupaka koje smo nedavno imali stječe se dojam kako je riječ o selektivnom pristupu. Mislimo kako ta pravda mora biti jednaka prema sva tri konstitutivna naroda u BiH. Onaj tko je pojedinačno odgovoran mora odgovarati, ali kolektivnu krivnju i procesuiranje zapovjedne odgovornosti, posebice Hrvata, treba dodatno preispitati.
U tijeku su ponovno razgovori glede načina biranja izaslanika u federalni Dom naroda. Kakva su vaša očekivanja na kraju toga procesa?
– Nadamo se kako će se uskoro otvoriti rasprava o izmjenama Izbornog zakona BiH i da će u tome smislu ova pitanja biti detaljno i s posebnim osjećajem raspravljena te da će polučiti rezultat koji će biti prihvatljiv za Hrvate, a jednako tako i za druga dva konstitutivna naroda i predstavnike manjinskih naroda.
Što je prijeporno oko Zakona o energetskoj učinkovitosti koji se nalazi u parlamentarnoj proceduri?
– Zakon o energetskoj učinkovitosti bio je još u proceduri i aktualan u proteklom mandatu. Čak je taj prijedlog zakona prihvaćen voljom “platformaških” stranaka u Zastupničkom domu. Nakon toga zakon je razmatran i u Domu naroda Parlamenta Federacije BiH.
Međutim, na taj prijedlog zakona postoji dosta prigovora suštinske naravi glede hrvatskih izaslanika. Te primjedbe odnose se uglavnom na pristup centraliziranja i oduzimanja ovlasti županijama s čime se predstavnici hrvatskih stranaka nikada ne mogu složiti.
(vecernji.ba)