HRVATI IZ DIJASPOPRE NEMAJU DRŽAVLJANSTVO BiH I ZBOG TOGA SU STRANCI U SVOJOJ DOMOVINI
Pitanje bosanskohercegovačkog državljanstva je u potpunosti zanemareno kod Hrvata iz Bosne i Hercegovine. Posebno kad govorimo o drugoj i trećoj generaciji koje su rođene u inozemstvu. Svi oni nakon svoje 23. godine gube pravo na državljanstvo u zemlji svojih predaka.
To za sobom vuče brojne probleme koji se posebno odnose na reguliranje imovinsko pravnih odnosa, nasljeđivanje imovine i mnoge druge. Nitko nije kvalitetno informirao Hrvate u dijaspori o ovoj temi pa se oni sa ovim problemom suoče tek onda kad ih taj problem osobno zadesi.
Bolje stanje nije ni kad su u pitanju njihovi roditelji koji odlaze u mirovinu i vraćaju se u svoju domovinu. Zbog neriješenih imovinsko pravnih odnosa i neposjedovanja osobnih dokumenata mnogi se i po godinu dana bore s administracijom prije nego pođu normalno živjeti, imati zdravstveno osiguranje i ostala prava u svojom rodnom zavičaju.
Dok je ova tematika kod Hrvata iz BiH potpuno zanemarena Bošnjaci uredno prijavljuju sebe i novorođenu djecu iz inozemstva u matične knjige u Bosni i Hercegovini.
Da su Hrvati radili isto u protekla tri desetljeća od samostalnosti BiH nikada ne bi bili preglasani niti bi Željko Komšić kao projekt bio moguć. No to je tema za hrvatske institucije u obje domovine koje se pitanjem državljanstva hrvatske dijaspore u BiH uporno ne bave.
Grupa Hrvatica i Hrvata iz Tomislavgrada i Livna u suradnji s udrugom Hrvata dijaspore HAZZUD koju vodi dr. Josip Stjepandić te s gospodarstvenicima Antom Tokićem, Mariom Primorcem i Markom Baotićem pokrenuli su privatnu akciju i animiraju dijasporu o važnosti stjecanja bosanskohercegovačkog državljanstva. Izradili su brošuru koja daje osnovne informacije o tome zašto je važno biti državljanin BiH, kako se to državljanstvo stiče, koje su prednosti ostvarivanja prava na državljanstvo i koje korake treba poduzeti da se to pravo ostvari. Brošuru možete preuzeti na ovom linku.
Tim se organizirao i nastoje doći do svih organizacija Hrvata kako bi im ponudili materijal da ga distribuiraju među sobom. Da bi dobili BiH državljanstvo dovoljno je da izvadite za sebe ili svoju djecu međunarodni rodni list i po dolasku u domovinu obratite se matičaru. Svaka općina ili grad u BiH na svojim internetskim stranicama ima precizne upute kad je u pitanju stjecanje BiH državljanstva. Ne trebate plaćati skupe odvjetničke usluge za prijavu državljanstva već to za vas mogu napraviti rodbina ili prijatelji. Vi ne morate biti osobno prisutni. Procedura je poprilično jednostavna!
Ovim dopisom se obraćamo svima vama koji će te dolaziti kući za Uskrs da izvadite međunarodni rodni za svoju djecu rođenu u inozemstvu. Po dolasku u domovinu posjetite matičara. Više detalja o tome tko ima pravo na BiH državljanstvo pročitajte u letku.