Goran pravi ljekovito bučino ulje, za litru – 3,5 kg sjemenki
Zdraviji način života, a samim time i zdravija prehrana zauzimaju sve veću pozornost ljudi u BiH. Tako sve češće konzumiramo proizvode za koje ranije nismo ni čuli da postoje. Osim egzotičnog voća i povrća, na jelovnicima su sve zastupljenije i prerađevine onoga što raste u našim vrtovima, a dosad smo ih koristili samo u svježem obliku, piše agroklub.ba. Tako je tikva, buča ili bundeva korištena najviše kao svježa namirnica ili stočna hrana, ali se pokazalo da je ulje bundeve golice (tikva buča, uljna tikva) vrlo zdravo, čak i ljekovito.
Bez pesticida
Poznato je kao proizvod bogat brojnim vitaminima (A, E, C, K, vitamina B skupine), nezasićenim masnim kiselinama, mineralima (fosfor, kalcij, magnezij, kalij), ali i važnim elementima u tragovima (željezo, cink, mangan). Sadrži višestruko nezasićene masne kiseline koje sprječavaju nastanak ateroskleroze, pozitivno djeluje na osobe s bolestima želuca i crijeva, djeluje i kao diuretik, a odličan je i za problematičnu kožu.
Goran Jotanović živi u selu Gajevi na prostoru općine Prnjavor. Iako je zaposlen u lokalnom vodovodu, nakon radnog vremena rado se bavi poljoprivredom. Osim stočarstva, bavi se i zemljoradnjom, a 2018. počeo je i s proizvodnjom ulja od bundeve golice. Krenuo je s jednim dulumom, da bi svake godine povećavao zasijane parcele i prošle godine stigao do površine od dva hektara.
– Čitajući literaturu i preko interneta upoznao sam se s kvalitetom hladno cijeđenog ulja od bundevinih sjemenki i oduševio sam se njegovim ljekovitim svojstvima. Odlučio sam početi s organskom proizvodnjom bundeve golice te je prerađivati u ulje – kaže za agroklub.ba Goran Jotanović.
S obzirom na to da odranije posjeduje legla kalifornijskih glista koje stajsko gnojivo prerađuju u lumbri humus, smatrao je kako ima sve predispozicije za uzgoj prirodne bundeve bez pesticida i umjetnog gnojiva. Lumbri humus slovi za najkvalitetnije poznato organsko gnojivo koje omogućuje proizvodnju ekološki čistih proizvoda pa mu je to bio dodatni poticaj okušati se u ovom vidu proizvodnje.
Dvije godine kasnije nabavlja i elektropužnu presu za hladno cijeđenje ulja, što mu uvelike olakšava posao. Ulje je vrhunac kvalitete koja se može dobiti iz sjemenke, a za jednu litru ulja potrebno je 3,5 kilograma suhih sjemenki.
Zadovoljan prinosom
Posebna pogodnost je što je Goran uspio zaokružiti cjelokupan ciklus proizvodnje. Od sjetve do cijeđenja i prodaje ulja, sve radi samostalno, uz potporu supruge, majke i sestrine djece za koju se nada da će nastaviti njegovim koracima. Iako je prošla godina bila iznimno sušna i s visokim temperaturama, što je prouzročilo sušenje cvjetova i smanjenje prinosa, Goran je zadovoljan rezultatom od 400 kilograma osušenih sjemenki. Ulje cijedi po potrebi s obzirom na to da je preporučeni rok za njegovo čuvanje godinu dana.
– S obzirom na vrlo tešku klimatsku godinu i da sijem na prirodan način bez pesticida i umjetnoga gnojiva, zadovoljan sam s prinosom. Ove godine također planiram zasijati dva hektara, ali ću sijati kroz foliju koja će smanjiti korov i zadržavati vlagu – ističe za agroklub.ba ovaj 49-godišnjak dodajući kako je u početku bilo teško naći plasman za ulje, najviše zbog niske svijesti stanovništva o zdravoj prehrani, posebnice nutritivnim svojstvima ulja, no u posljednje vrijeme situacija se popravlja.