Fra Ivan Nujić i Davor Selak se odazvali Izetbegovićevom pozivu
Iako je prijetnja Bakira Izetbegovića ratom Hrvatima ukoliko nastave političku borbu za treći entitet naišla na osude civilizirane javnosti, Izetbegović je dobio značajnu podršku one javnosti koja smatra da je prijetnja silom adekvatan odgovor na političke zahtjeve Hrvata. No, malo je tko očekivao da će Bakirova netolerancija prema političkim zahtjevima dobiti podršku jednog franjevca i jednog člana HDZ 1990!
Fra Ivan Nujić, franjevac i profesor kroatistike(!?) u svom intervjuu na temu izbornog zakona, o kojem kako sam priznaje „ne zna detalje“, potvrđuje da oni koji traže treći entitet trebaju dobiti rat. Franjevačka instant zvijezda brojnih islamističkih medija pošteno se obrukala elementarnim neznanjem o temi izbornog zakona. Između ostalog, fra Nujić inzistira da svi građani budu konstitutivni na podrčju cijele države, što oni jesu već dobrih 18 godina!
Otkud uopće hrabrost davati intervju na temu o kojoj prema vlastitom priznanju „ne zna detalje“, pitanje je generalno za franjevački red, koji očito ima previše besposlene braće.
No, mnogo važnije je pitanje kako to da samo iz franjevačke provincije Bosna Srebrena dolazi podrška Bakiru Izetbegoviću i njegovim ratnim pokličima. I kada je Ivo Tomašević podržavao SDA, gledao je da podrži tek njihove hegemonističke namjere, ali nikako rat…
Druga zvjezdica na bošnjačkom medijskom nebu svakako je Davor Selak. Ovaj donedavno anonimni sarajevski Hrvat podlegao je predizbornoj euforiji, te je bez suvišnog okolišanja i polovičnih rješenja poput SDP-a ili DF-a, odmah pristupio originalu – SDA.
Pod slikom Alije Izetbegovića, Davor Selak dao je jasnu podršku politici njegovog sina Bakira Izetbegovića.
Radi se o logičnom potezu jednog sarajevskog Hrvata koji interese sebe i svoje zajednice definitivno ne može ostvariti kroz stranke s hrvatskim predznakom u Sarajevu. Hrvatska lokalna politika u Sarajevu nesposobna je ponuditi sarajevskim Hrvatima bilo što, tako da oni Hrvati iz Sarajeva koji se žele politički ostvariti, moraju to učiniti kroz bošnjačke stranke. Stoga, Selakov potez može biti predmet podsmijeha, ali nikako osude.
No, ono što je karakteristika i Nujićevog i Selakovog istupa jeste medijska pažnja koju su obojica dobila. Islamistički portali likuju nad Nujićevim likom „lojalnog“ katolika. Jer, što ima ljepše od svećenika koji mantra o hiljadugodišnjoj državnosti, važnosti tla i teritorije… Katolike ako spomene onda napomene da ih je sve manje, što je svakako milozvučno za medije koji prave intervjue s bosanskim franjevcima.
Pored lojalnog katolika, tu je i medijska podrška „lojalnom“ Hrvatu Selaku. Skoro da nije bilo bošnjačkog medija koji nije istakao Selakov transfer u SDA kao vijest dana. Tko je uopće Selak!? U krugovima sarajevskih Hrvata je nepoznat. HDZ1990 još od Dubravka Horvata nema jaku figuru u Sarajevu. Uzalud je i HDZ1990 pisao priopćenja da Selak već dugo nije član kantonalnog odbora HDZ1990 Sarajevo, te da nikada nije biio član Predsjedništva ove stranke!
Dakle, jedan član stranke prešao u drugu. Zaslužuje li to biti vijest dana? Po novinarskim kriterijima ne. Ali, ako se radi o lojalnom Hrvatu – onda svakako da. Hrvat kao član hrvatske stranke ne može u medije, ali kao član bošnjačke je dobrodošao.
Selaka ipak moramo razumjeti. SDA na Ilidži je apsolutni vladar svih segmenata života. Istodobno, na Ilidži živi najvitalnija domicilna hrvatska zajednica u kantonu Sarajevo, pa je logično da SDA želi „pokriti“ i taj dio populacije. Hrvatske stranke ionako već odavno ne mogu prijeći izborni prag ni za općinska vijeća tako da će Selak biti u prilici učiniti nešto korisno za Hrvate Ilidže. Hoće li biti koristan, ili beskoristan poput Josipa Jurišića ili Ivice Šarića, tek ćemo vidjeti.
No, za razliku od Selaka, fra Ivana Nujića ne brinu egzistencijalne brige. Njegova zajednica katolika u Visokom broji jedva 200 članova. Ne mora se brinuti ni za svoj posao ni obitelj. Lišen bilo kakvih životnih problema, fra Nujiću nije mrsko diskreditirati hrvatske političke zahtjeve u BiH. Ponavljajući maliciozne i netočne ocjene s bošnjačkih medija, ovaj profesor hrvatskog jezika preko noći se čudesno pretvara u pravnika-politologa.
Njegovo dodvoravanje bošnjačkoj javnosti ne može se opravdati kao kod Selaka. Njegove motive treba ipak tražiti na jednom drugom mjestu – u zadnjoj rečenici Ahdname.
Dnevnik.ba