Evo kakve su cijene goriva u susjedstvu i po Europi

CIJENE goriva u posljednje vrijeme neumoljivo rastu, a sad su već dosegle rekordnu razinu.

Cijene goriva rekordne, vlada ne razmišlja o snižavanju trošarina
Unatoč tome, ministar gospodarstva i održivog razvoja Tomislav Ćorić danas je izjavio da vlada trenutno ne razmišlja o snižavanju trošarina.
Premijer Andrej Plenković pravdao se pak na sljedeći način: “Ne možemo biti čarobnjaci. Ne znam dokle te cijene mogu ići. Bila je cijena znatno niža i u proteklih godinu dana, pa smo bili i na sedam-osam kuna po litri, tad nitko nije ništa govorio kako ćemo iz trošarina financirati ceste i brojna druga izdvajanja.”
U svakom slučaju, rekordno poskupljenje dobra je prigoda da usporedimo cijene automobilskog goriva u zemljama Europe. Poslužili smo se podacima specijalizirane stranice Tolls.eu, koja pak koristi podatke sa stranice Europske komisije i stranica različitih europskih lanaca benzinskih postaja.
Tri kategorije automobilskog goriva koje se uspoređuju su benzin (Eurosuper 95), dizel i ukapljeni naftni plin (LPG). Cijene su navedene u eurima i to od 7. listopada, što su posljednji dostupni podaci.
Budući da ova evidencija ne obuhvaća Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i Albaniju, za njih smo cijene (od 4. listopada) pronašli na specijaliziranoj stranici Cargopedia.net.
U susjedstvu najjeftinija Makedonija, najskuplja Italija
Za početak, usporedimo domaće cijene s onima u susjedstvu, u što smo zbog geografske blizine ubrojili i Austriju, Sjevernu Makedoniju i Albaniju. Kao što vidimo, Hrvatska je tu po cijeni benzina (1.47 eura) i dizela (1.45) među najskupljima – skuplje su jedino Albanija i Italija, gdje je benzin 7. listopada stajao prosječno 1.69 eura, a dizel 1.54.
Najpovoljnije među zemljama regije su Sjeverna Makedonija (1.13 eura benzin, 0.99 dizel) te Bosna i Hercegovina, u koju i mnogi Hrvati ovih dana ponovo idu po gorivo radi uštede (1.17 benzin, 1.15 dizel).
Što se tiče ostatka Europe, gorivo je daleko najpovoljnije u Turskoj – 0.74 eura za litru benzina i 0.68 eura za litru dizela. Prilično je povoljno i u Moldaviji, Ukrajini, Bugarskoj, Rumunjskoj i Poljskoj.
Najskuplje je pak u Nizozemskoj (1.86 za litru benzina) te Danskoj i Norveškoj (1.77). Hrvatska je po cijenama goriva na ovoj ljestvici otprilike na sredini
U Hrvatskoj gorivo skuplje nego u Luksemburgu ili Austriji
Ipak, zanimljivo je da je gorivo skuplje u Hrvatskoj nego, među ostalima, u Sloveniji (1.28 eura benzin, 1.35 dizel), Austriji (1.34 benzin, 1.31 dizel), Češkoj (1.46 benzin, 1.29 dizel) ili Luksemburgu (1.4 benzin, 1.33 dizel).
Naravno, uzroci rasta cijena goriva su globalni, kao i sam rast. Kako su nam objasnili naftni konzultant Jasminko Umićević i energetski stručnjak Davor Štern, radi se o spletu više čimbenika: poremećaj lanca opskrbe uslijed pandemije, smanjenje zaliha, povećanje potražnje sa završetkom lockdowna, nedostatni kapaciteti zelenih izvora energije na koje se računalo, početak sezone grijanja, zatim manja proizvodnja dizela i drugi faktori.
