Dom zdravlja Livno dobio lift, invalidi lakše do usluga
-U BiH, kao i diljem svijeta, nešto veća pozornost osobama s invaliditetom daje se tek pri obilježavanju njihova dana, 3. prosinca. Nastoji se senzibilizirati javnost za probleme s kojima se susreću, donose strategije, govori o inkluziji, zapošljavanju, no sve to ide presporo. Svaka nova godina teža je od prethodne, piše Večernji list BiH.
Upornost i trud
No predsjednica Udruge paraplegičara i oboljelih od dječje paralize HBŽ-a Šemsija Dželadini dokazala je kako se upornim zagovaranjem, trudom i radom stvari pokreću nabolje. Naravno, u tome smo joj svesrdno pomagali sve ove godine, tako da smo u lipnju 2013. slikom i riječju pokazali gdje je završavao svaki njezin pokušaj ulaska u livanjski Dom zdravlja, do ulaznog stubišta. Godinu poslije zgrada je rekonstruirana, obiteljska medicina postala dostupna, uređen sanitarni čvor, no bez dizala se i dalje nije moglo u stomatološku ambulantu. Prije sedam mjeseci udruženim snagama pokrenuli su i taj projekt – govori nam ravnatelj Doma zdravlja Livno dr. Jandre Hrgić. – I evo ga, od konca prošlog tjedna lift je u uporabi. Što se tiče samog projekta, dobili smo potporu Grada u iznosu od 10.500 KM, jedan dio sredstava od ŠGD-a HB, ostalo su naša tekuća sredstva. Vrijednost projekta veća je od 40.000 KM, a dostupnima smo učinili službe koje prije to nisu bile, stomatologiju i dječji dispanzer – dodaje ravnatelj. I tako je Šemsija u našoj i pratnji dr. Hrgića prvi put ušla u stomatološku ordinaciju. Oduševljenju nije bilo kraja. – Ovo mi je prvi put, vjerujte, nisam očekivala da ću to doživjeti. Sad slobodno mogu umrijeti jer moja želja se ispunila. I ne samo moja već i svih osoba s invaliditetom – govori nam Šemsija, a dr. stomatologije Jakovica Vukadin dodaje kako je to veliko olakšanje i za njih. – Imali smo blagu dozu stresa prilikom svakog poziva za intervenciju kod osobe s invaliditetom. I onda silazimo u prizemlje sa strepnjom što nas čeka, kakvu uslugu treba pružiti pacijentu. I moramo napraviti pregled, tražiti sebi mjesto gdje ćemo ga obaviti. Potom se vraćamo u ordinaciju, uzmemo nešto instrumenata čime možemo pružiti uslugu – kaže. A ta se usluga uglavnom svodila na vađenje zubi jer liječenje i drugi zahvati do sada nisu bili mogući.
Ginekološki stol
– Svakodnevno smo u kontaktu s gospođom Šemsijom i osluškujemo potrebe osoba s invaliditetom. Jedan od sljedećih projekata trebao bi biti ginekološki stol za osobe s invaliditetom kako bismo mogli zadovoljiti sve standarde po pitanju dostupnosti same zdravstvene zaštite – zaključuje naš domaćin.