DOM NARODA PBIH USVOJIO KODEKS PONAŠANJA: Evo za što će parlamentarci biti kažnjavani
Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojio je danas Kodeks ponašanja zastupnika i iaslanika u Parlamentu BiH, koje je sačinilo Zajedničko povjerenstvo za ljudska prava oba parlamentarna doma.
Zastupnici i izaslanici u obavljanju svoje dužnosti moraju djelovati isključivo u javnom interesu, ne smiju koristiti riječi ili izraze koji mogu vrijeđati ili omalovažavati drugoga, izraze ili njihove sinonime koji vrijeđaju ljudsko dostojanstvo i podstiču mržnju, netoleranciju i nasilje i osude svako ponašanje kojim se ono podstiče, prenose “Nezzavisne novine”. Također, tijek rasprave mora biti usmjeren na temu o kojoj se raspravlja, zastupnici ne smiju prekidati govornika ili na drugi način narušavati tijek sjednice, a kada imaju izravan ili neizravan osobni interes u pitanjima koja razmatraju Parlament BiH ili institucije izvršne vlasti, poduzeće sve kako bi te interese objelodanili prije rasprave i neće sudjelovati u glasovanju o tim pitanjima.
Za nepoštovanje Kodeksa predviđene su pisane opomene, novčane kazne i javne opomene s objavom u sredstvima javnog informiranja.
Novčana kazna i javna opomena, koja se objavljuje u sredstvima informiranja, bit će izrečene samo u slučaju teže povrede kodeksa, odnosno kada se zastupnici ili izaslanici ne pridržavaju Ustava BiH, daju izjave koje nisu potkrijepljene dokazima, konzumiraju alkohol ili hranu tijekom sjednice, ističu zastave i ambleme tijekom sjednice, govore protiv ličnosti, prekidaju govornika itd.
Novčana kazna može se izreći jednokratno u visini do 70 odsto mjesečnog paušala zastupnika ili izaslanika koji nije u radnom odnosu i ne prima plaću u Parlamentu BiH, ili oko 520 KM, odnosno u visini do 10 posto ukupnih mjesečnih primanja, što u slučaju stalno zaposlenih zastupnika ili izaslanika iznosi 600 KM. Kao lakše povrede smatraju se tri neopravdana izostanka sa sjednica domova, komisija i radnih tijela u tijekom kalendarske godine, sjedenje ili stajanje leđima okrenutim predsjedavajućem, čitanje knjiga, novina i publikacija u ijekom sjednice, korištenje mobilnog telefona i laptopa kojim se ometa tijek sjednice, neprikladno odijevanje na sjednicama, ali i na drugim mjestima na kojima sudjeluju kao predstavnici parlamenta, neodgovaranje na pozive medija za davanje informacija sa sjednica itd.
U okviru rasprave o Kodeksu, hrvatska izaslanica Zdenka Džambas osudila je nedavni nastup ministra sigurnosti BiH Dragana Mektića u kojem je omalovažio novinare RTRS.
“Nitko nema pravo na ovako grub način obratiti se ženi”, rekla je ona.
Upitala je imali Vijeće ministara BiH neki sličan akt poput Kodeksa.
Ognjen Tadić, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda, rekao je da ne pravda Mektića, dodavši da se on nije obraćao novinarima kao novinarima, već kao instrumentu političkih stranaka, kao političarima većim od nekih drugih političara.
“Kako smo došli do toga da Javni servis svoje novinare pretvori u političare, to je za neku drugu raspravu”, rekao je Tadić i dodao da neki novinari nisu to za što se predstavljaju, te da već odavno nekim novinarima i nekim medijskim kućama ne daje izjave.
Nebojša Radmanović, izaslanik u Klubu Srba (SNSD), rekao je da je Mektić izjavom uvrijedio pripadnice ljepšeg spola i medije, te dodao da je prekršen Poslovnik jer je dozvoljeno Tadiću da bude osobni odvjetnik Mektiću. Hrvatski izaslanik Mario Karamatić ocijenio je da medija ima svakakvih, ali da to nikome ne daje pravo vrijeđati novinare, posebno pripadnice ljepšeg spola.
Dom naroda je, kako izvještavaju “Nezavisne novine” u prvom čitanju usvojio Prijedlog zakona o azilu i Prijedlog zakona o strancima, te Prijedlog zakona o dopunama Zakona o zaštiti potrošača u BiH, kojim se zabranjuje indeksiranje kredita u bilo kojoj stranoj valuti, osim u eurima. Zainteresiranih za raspravu o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o zaštiti potrošača nije bilo, a protiv su bila tri srpska izaslanika. O Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o zaštiti potrošača u BiH prošlog tjedna raspravljano je u Zastupničkom domu Parlamenta BiH, kada su zastupnici SNSD-a upozorili da je riječ o prenosu nadležnosti sa entiteta na BiH i materiji koja se regulira Zakonom o obligacijama.
Dom naroda podržao je u prvom čitanju Prijedlog zakona o dopunama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH./HMS/