BiH ni dijaspora više ne može pomoći, novca značajno manje

BiH ni dijaspora više ne može pomoći, novca značajno manje

Godine 2010. preko računa dijaspora je bh. građanima uplatila dva milijuna maraka. Od tada su brojke samo rasle, a prošle godine na računima bh. građana bilo je 2,95 milijardi KM koje su radnici izvana poslali obiteljima i prijateljima za život u BiH, piše Večernji list BiH. 

Jedna od najlošijih godina

Početkom godine brojne analize sugerirale su da će ove godine brojke ići iznad tri milijarde maraka, zahvaljujući novom useljeničkom zakonu u Njemačku računalo se na nove odlaske i na slanje novca onima koji ostaju, međutim, pandemija je sve poremetila. Od travnja do kraja lipnja dijaspora je u BiH poslala 220 milijuna maraka manje u odnosu na isto razdoblje lani. Novčane doznake iz inozemstva za navedeno razdoblje iznosile su 554 milijuna KM i ako se ne dogodi neko čudo do kraja godine, a tome se u ekonomiji nije realno nadati, ovo će biti jedna od najlošijih godina za BiH kada je pomoć dijaspore u pitanju. Sugovornik iz bankarskog sektora kaže da je u BiH od rata na ovamo došlo 50 milijardi maraka koje su obitelj i prijatelji slali ovdašnjim ljudima. – Tu pričamo i o novcu preko računa, ali i onom koji se daje na ruke. Da su uplate ovako pale u nekoj normalnoj godini, nadali bismo se da je novac ostavljen “na ruke” pa da će to spasiti stvar, međutim, u godini kada naših radnika u inozemstvu zbog različitih restrikcija nema u BiH, situacija je još lošija jer sve to znači da ljudi niti su uplatili dovoljno novca svojima ovdje niti su mogli doći – priča nam sugovornik. U ranijem intervjuu za Večernji list guverner Centralne banke Senad Softić naveo je da bi smanjenje moglo biti u visini i do 15 posto. Procjene Svjetske banke o padu doznaka na globalnoj razini idu i do 20 posto. – Riječ je o najoštrijem padu doznaka u novijoj povijesti zbog rastuće nezaposlenosti, pada plaća i gubitaka prihoda tvrtki. Najranjiviji dio radne snage na udare izazvane koronavirusom dolazi upravo iz nerazvijenih i srednje razvijenih država na radu u razvijenijim zemljama – navodi se.

Uvezivanje dijaspore

Svjetska banka upozorava da doznake ublažavaju siromaštvo u zemljama s nižim i srednjim dohotkom te poboljšavaju prehrambene i obrazovne mogućnosti ugroženih kućanstava. Pad doznaka, prema istome izvoru, smanjuje potrošnju u zemljama primateljicama uplata jer će više doznačenog novca biti usmjereno u rješavanje osnovnih životnih potreba. Sve ovo što se događa nezabilježeno je u svjetskoj ekonomiji. U vremenima ranijih kriza zemlja koja bi se oporavila mogla bi pomoći nerazvijenijim zemljama i tako su na jednom načelu solidarnosti i ubrzanoga gospodarskog oporavka zemlje prevladavale krizu. Međutim, danas je zdravstveni problem sve zemlje učinio jednakima.

Kao što navode ekonomski analitičari posljednjih dana, koliko god teška bila aktualna kriza, i na nju treba gledati kao na šansu, a ovo vrijeme iskoristiti za još jače uvezivanje dijaspore i stalnih stanovnika u Bosni i Hercegovini pa da se, umjesto samo u puko preživljavanje, novac iskoristi i za pokretanje poslova u ovoj zemlji, a koji će otvoriti nova radna mjesta te potaknuti i pokrenuti priču o povratku.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial