Analiza portala HBŽ Vijesti: Skupština Hercegbosanske županije

Analiza portala HBŽ Vijesti: Skupština Hercegbosanske županije

Prije nekoliko dana donijeli smo iscrpnu analizu rezultata proteklih izbora u Hercegbosanskoj županiji za hrvatskog člana Predsjedništva BiH, Parlamentarnu skupštinu BiH i Parlament FBiH. Rezultate za Skupštinu Hercegbosanske županije odlučili smo odvojiti od ostalih razina vlasti jer ova razina izaziva najveći interes naših čitatelja, a ujedno je i najsloženija.

Skupština Hercegbosanske županije sastoji se od 25 direktno izabranih zastupnika, a županija predstavlja jedinstvenu izbornu jedinicu. Od 65.504 birača s pravom glasa, ova županija je zabilježila 25.836 važećih listića i čak 1.703 nevažeća i prazna glasačka listića. Dakle, ukupna izlaznost u Hercegbosanskoj županiji iznosi 42,04 %.

Najveću podršku građana za nastavak upravljanja županijom dobio je Hrvatski nacionalni pomak (HNP) s 4.853 glasa, a slijedi HDZ BiH s potporom 4.496 glasača. Na trećem mjestu po broju glasova je HDZ 1990 s 4.328 glasova. Kada gledamo strukturu glasova, HNP je dobio 83,37 % glasova na redovnim biračkim mjestima, a ostatak glasova putem mobilnog tima, pošte, DKP, potvrđeni glasanje u odsustvu. HDZ BiH je dobio 96,97 % glasova na redovnim biračkim mjestima, a ostale u drugim kategorijama (pošta, mobilni tim, DKP, potvrđeni i odsustvo). U ukupnom broju glasova koje je dobio HDZ 1990, 93,16 % glasova dobio je putem redovnih biračkih mjesta, a putem pošte, mobilnog tima, DKP, potvrđenih i glasanja u odsustvu ostatak glasova. Preračunato u mandate, HNP je dobio 5 mandata, HDZ BiH 5 mandata, a HDZ 1990 je dobila četiri mandata u Skupštini HBŽ. U Klubu Hrvata zastupljena je još i Hrvatska nezavisna lista s dva zastupnika i ukupno 1.876 glasova birača, kao i Hrvatska republikanska stranka s jednim zastupnikom i potporom od 3,50 % birača.

U odnosu na prošli mandat, HDZ BiH je pao s 8 na 5 zastupnika, te ostvario pad za 3.942 glasa; HDZ 1990 je zadržao jednak broj mandata (4), uz rast od 537 glasova, HRS je zadržao jedan mandat u Skupštini uz potpuno izmijenjenu stranačku infrastrukturu. Hrvatska nezavisna lista je u odnosu na prošle izbore izgubila 1.161 birača, te će ju u skupštinskim klupama umjesto dosadašnja tri zastupnika, predstavljati njih dvojica. Kada analiziramo rad pojedinih političkih stranaka možemo shvatiti kretanja u broju glasova i mandata koje su ostvarile na ovim u odnosu na prošle izbore.

HDZ BiH je na izborima 2018. dobila 8 zastupnika u Skupštini HBŽ, ali je zbog sukoba livanjskog i tomislavgradskog ogranka stranke došlo do potpunog rasula u kojem je čak sedam zastupnika napustilo ovu stranku i osnovalo Hrvatski nacionalni pomak. Njihov potez se pokazao politički pametan jer su na ovim izborima postali relativni pobjednici po broju glasova. HDZ BiH pod vodstvom Dragana Konte nije ostvario cilj u Hercegbosanskoj županiji, a kako portal HBŽ Vijesti saznaje, u ovoj stranci uskoro slijede izbori koji će iznjedriti novog lidera kada je u pitanju ova županija.

HDZ 1990 je zadržao četiri zastupnika koliko ih je imao i 2018. godine uz rast od 537 glasova čime se potpora birača ovoj stranci pokazala najstabilnijom. Ova stranka se kroz kampanju trudila biti vrlo blizu svojih birača, a ujedno je vodila medijski kvalitetnu i sadržajnu kampanju što su birači i nagradili. Prošlogodišnja promjena rukovodstva županijskog odbora kada je smijenjen dugogodišnji predsjednik županijskog odbora stranke Boro Krišto i izabran Jozo Ćosić pokazala se ključnom za rast stranke.

Dugogodišnje političko egzistiranje na kritiziranju HDZ-a BiH Hrvatskoj nezavisnoj listi je godinama donosilo uspjeh i rast u broju glasova, ali ovogodišnji „salto mortale“ i koaliranje s HDZ-om BiH donijeli su dramatičan pad ove političke stranke. Naime, HNL je na proteklim izborima koalirala s HDZ-om BiH za Parlament FBiH, ali im to nije donijelo veliku korist s obzirom na pad s tri na samo dva zastupnika i gubitak preko tisuću glasova potpore.

Na izborima 2018. godine Hrvatska republikanska stranka je surađivala s udrugom Hrvatska zvona, a angažmanom članova navedene udruge dobila je zastupnika u Skupštini HBŽ. Tijekom 2020. godine HRS je u ovoj županiji preuzeo Ivica Brešić, a članovi Hrvatskih zvona registrirali se kao posebna politička stranka. Hrvatska zvona na ovim izborima ipak nisu ostvarila očekivan rezultat, te su ostali ispod praga za 80-ak glasova. HRS je uspio prijeći prag i dobiti jednog zastupnika.

Županijska neovisna lista još jednog bivšeg HDZ-ovca, Draška Dalića koji trenutno obnaša dužnost ministra financija, nije prešla izborni prag. 65 glasova je ovu stranku dijelilo od skupštinskih klupa.

U prošlom mandatu je i SDP imala zastupnika u Klubu Hrvata. Na ovim izborima SDP je porastao na dva zastupnika, ali oba zastupnika pripadaju Klubu Bošnjaka. Jednak broj zastupnika ima i SDA koja je do sada bila neprikosnovena predstavnica Bošnjaka u županiji i ostaje nam vidjeti hoće li ove dvije stranke postići dogovor i zajedno ući u skupštinsku većinu i tako jačati poziciju bošnjačkog naroda, ili će voditi brigu o stranačkim interesima i voditi međusobnu bitku.

U prošlom je mandatu Srpska lista /SNSD imala 3 zastupnika, ali unutarstranačkim raskolom pala je na ovim izborima na samo dva zastupnika i tako ostvarila svoj najgori rezultat u novijoj povijesti. Zanimljivo je bilo u Klubu srpskog naroda u prošlom mandatu. Jednog zastupnika dobila je i Srpska napredna stranka, ali je zbog sudskih odluka dolazilo do mijenjanja zastupnika. Uspostavi Vlade HBŽ pogodovao je raskol u SNSD-u kada je ovu stranku napustilo dvoje zastupnika.

U novom mandatu Klub srpskih zastupnika ima također četiri zastupnika. Jednog je zastupnika ponovno dobila Srpska napredna stranka, a jednog Srpski nacionalni pokret, novoosnovana stranka pod vodstvom Dragane Damjanović.

U sljedećem tekstu donosimo moguće rasplete oko popune Doma naroda iz ove županije.

 

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial