ZBOG SVOGA NERADA I NESPOSOBNOSTI SNSD GLAMOČ NAPADA MINISTRA PERIĆA I SNS FBIH
Priopćenje OO SNSD-a Glamoč prenosimo u cijelosti bez uredničke intervencije:
Ovih dana najaktuelnija tema SNS FBiH OO Glamoč je ta kako je Opština Glamoč propustila da se prijavi na javni poziv za raspodjelu sredstava za projekte iz oblasti vodoprivrede Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kantona 10, što je posebno naglasio i ministar Božo Perić u svojim izjavama. Kao najveća stranka na lokalnom nivou, i najveća stranka koja predvodi naš povratnički narod obaveza nam je da upoznamo javnost o ovoj temi.
Opština Glamoč se ovom ministarstvu javljala na sve javne pozive kao i na one u 2019. i 2020. godini, ali tih godina Vlada i Ministarstvo nisu izvršili raspodjelu sredstava, vjerovatno jer nisu došli ili prošli projekti koje su oni priželjkivali. I niko se zbog toga nije začudio. Istina je da opština Glamoč nije aplicirala na javni poziv u 2021. godini, jer smo te „manje“ projekte iz oblasti vodoprivrede sa kojima smo aplicirali, već realizovali vlastitim sredstvima i sredstvima drugih ministarstava. Važno je i napomenuti da je uz prijavu i ostalu dokumentaciju bila obaveza priložiti i investiciono-tehničku dokumentaciju – Glavni projekat, što prema našim informacijama neki korisnici sredstava baš i nisu morali.
Najvažnija stvar sa kojom želimo upoznati naše građane je ta da se sredstva po ovom javnom pozivu raspoređuju na osnovu postotka od ukupnog iznosa uplate opšte i posebne vodne naknade iz prethodne godine iz opština Kantona 10. I kao što je i sam ministar izjavio, tih 23.208 KM koje su se nakupile tokom godina kad nije bilo raspodjele pripadaju Opštini Glamoč i nisu raspoređene nikom drugom! To je novac koji pripada Opštini Glamoč, i biće povučen pri sledećoj raspodjeli, uvećan za iznos prikupljen u 2021. godini. Iako je svaka marka koja se može dobiti od viših nivoa vlasti bitna, važno je istaći da bi Opština Glamoč od ukupno 800.000 KM po javnom pozivu, dobila ukupno oko 23.208 KM!
Ono što nama zapinje za oko jeste otkud odjednom tolika briga ovog ministarstva za Glamoč?! Očigledno, žele da od stabla ne vidimo šumu… Ovim putem ćemo ih podsjetiti i ponovo apelovati da treba da rješavaju mnogo veće i bitnije probleme Glamoča i Glamočana, one egzistencijalne, umjesto što nam zamazuju oči sitnim političkim igricama, koje očigledno neki naši sugrađani i politički akteri svesrdno prihvataju!
Prvi i najveći problem je dodjela u zakup poljoprivrednog zemljišta koji nije riješen još od završetka rata pa do dana današnjeg, i to isključivo neradom i opstrukcijama ovog ministarstva. Ministarstvo je predložilo, a Skupština Kantona 10 usvojila izmjene i dopune Zakona o poljoprivrednom zemljištu, jer su određeni članovi toga zakona Odlukom Ustavnog suda FBiH od 12.02.2019. godine stavljeni van snage zbog toga što je bilo povrijeđeno pravo Opštine Glamoč na lokalnu samoupravu. Sporni član zakona je propisivao da resorni ministar potpisuje ugovore o zakupu sa zakupoprimcem. Nakon više od dvije godine od presude, predložene su izmjene Zakona kojima ništa nije riješeno. Naime, izmjenama je predviđeno da ugovore potpisuje opštinski načelnik, ali tek nakon što dobije saglasnost resornog ministra. Što bi se reklo, nije šija nego vrat… Opština je provela procedure po javnom pozivu za zakup poljoprivrednog zemljišta i poslala dokumentaciju Ministarstvu na saglasnost, ali saglasnosti već odavno nema. Prije navedenih izmjena Zakona, Opština Glamoč je izradila Pravilnik o dodjeli poljoprivrednog zemljišta u zakup, u kojem su detaljno razrađeni kriteriji za dodjelu u skladu sa Zakonom, kako bi se razriješili mnogi problemi i zaštitilo domaće stanovništvo koje živi isključivo od prihoda ostvarenih od poljoprivredne djelatnosti. Nakon toga, donešenim izmjenama Zakona je predviđeno da će Vlada donijeti pravilnik u roku od 90 dana, a sve kako bi naš pravilnik stavili van snage. I prođe od tada mnogo više od 90 dana, a pravilnika ni na pomolu, pa je realno zaključiti da je cilj da poljoprivredno zemljište na području opštine Glamoč ne bude stavljeno u funkciju. Ovim najviše gube naši poljoprivrednici, koji bukvalno žive od zemlje, a koji i dalje niti mogu dobiti ugovore, niti mogu aplicirati i ostvariti podsticaje. Kolika je šteta i finansijski gubitak našeg stanovništva zbog toga, to resorni ministar nije spomenuo. Samo Opština je u gubitku oko 300.000 KM koje je trebala oprihodovati po ovom osnovu na godišnjem nivou. Zašto gospoda iz SNS FBiH OO Glamoč ne smiju ili ne žele o ovome niti pisati, niti progovoriti? Ne pitaju se oni zašto naši građani i Opština gube svake godine više od milion KM zbog kantonalnog ministarstva i to nenadoknadivo, nego se tobože brinu za 20-ak hiljada KM koje će svakako pripasti Opštini. Valjda zbog toga što su kantonalnoj vlasti „konstruktivna pozicija“, pa im je to bitnije od sopstvenih sugrađana i Opštine. Ili još nisu našli način kako za to okriviti „vladajuću koaliciju“ u Glamoču. Dok im je Opština Glamoč i SNSD trn u oku, dotle im od kantona dolazi sav njihov „napredak“. A neki su, vidimo i napredovali.
Drugi, takođe veliki problem iz nadležnosti Ministarstva je postupak dodjele lovišta na području opštine Glamoč, gdje se ista dodjeljuju pojedincima koji dolaze čak iz Hercegovine, dok se lovačkom udruženju „Srndać“ iz Glamoča ne može dati niti jedno od glamočkih lovišta u zakup kako bi njegovi članovi i lovci dostojanstveno i legalno, kako i priliči, išli u lov. Ali zato ministar vješto ubaci kost, koju spremno zagrizu naši, kako se samoprozvaše „konstruktivni opozicionari“, pa mjesecima raspredaju šta se sve moglo sa 20.000 KM. I evo dođoše na kraju do konstruktivnog prijedloga o obnovi „zelene pijace“ tim sredstvima. Kao i obično, neupućeni, a misle da sve znaju, gospoda se nisu ni informisala da se ta sredstva mogu upotrijebiti isključivo za projekte koji pripadaju vodnim objektima, gdje je teško realizovati neki ozbiljniji projekat sa tim iznosom novca, nego su ugledali priliku za prozivku. Dovoljno bi bilo samo da su pročitali tekst javnog poziva, sve jasno piše – projekti iz oblasti vodoprivrede. Osim ako nisu planirali graditi „Pijacu na vodi“.
Ali problem pijace nije što se ovaj novac ne može upotrijebiti u tu svrhu, nego što, nažalost, u Glamoču nema dovoljno stanovnika da bi pijaca takvog tipa mogla da zaživi kao prije rata. Nekada je strogi centar grada brojao oko 6.000 stanovnika, a danas tek oko 1.000, što dovoljno govori koliko bi bilo potencijalnih prodavaca koji bi prodavali voće, povrće, mlijeko, jaja i slično. I svi vrlo dobro znamo da prije 10 – 15 godina pijaca nije izgledala ni blizu kao sada, te da iz godine u godinu propada, jer nema niko da je koristi u tu namjenu, a time ni da je održava. Moguće je i da mi nismo u pravu, možda su u pravu naši „konstruktivci“. Zato ćemo im predložiti, kad već vide da je ta ideja toliko napredna, da se angažuju za svoj grad i pronađu pravno ili fizičko lice koje će pokrenuti pijacu, a mi se kao predstavnici vlasti obavezujemo da ćemo istome ustupiti pijacu na korištenje narednih 5 godina. Potpuno besplatno! Čak ćemo tom potencijalnom korisniku pomoći da istu rekonstruiše i stavi u funkciju. Naš stav je da je trenutno bitnije i svrsishodnije obnoviti i staviti u funkciju stočnu pijacu i taj projekat je u toku izrade, ali smo spremni i za ovaj projekat.
Pa izvolite gospodo. Pokažite se na djelu. Nemojte se samo baviti našim životima, gdje smo, šta radimo, ko igra karte, ko drži pčele, ko sadi krompir, ko igra potkapice, ko ide u Čarojice… To je sve sramotno i neobično u Glamoču, šta li je? Sramite li se to svojih očeva, djedova, predaka, koji su takođe igrali potkapice i bili čarojičari?! Ili su vaši igrali Play Station? Bavite se malo svojim životima, sjedite nekad pred ogledalo i pogledajte se u lice, popričajte sami sa sobom… Ovim svojim dosadašnjim i eventualno daljnjim nebulozama samo nam dajete vjetar u leđa jer znamo da radimo za dobrobit svih naših građana.
I tek da znate, nije nam nikako namjera da se bavimo vama, osim da u ovakvim slučajevima, kada pođete da izokrenutim pričama lažete kako bi ubilježili neki jeftini politički poenčić, pružimo istinitu informaciju našim građanima.
Eto gospodo i pred vama jednog laganog zadatka, pa da vidimo hoćete li ga i kako riješiti.
SNSD OO GLAMOČ