Vozačka dozvola danas u Hercegovini košta 1.450 KM, a u RS-u je možete dobiti za 500 KM
Novi jedinstveni cjenovnik polaganja vozačkih dozvola uskoro će stupiti na snagu čime bi cijene osposobljavanja kandidata za vozače trebale biti jednake u cijeloj zemlji. Danas vozačka dozvola u Hercegovini košta 1.450 KM, dok je u Republici Srpskoj možete dobiti i za 500 KM.
Nacrt odluke o jedinstvenim minimalnim budžetskim elementima vrijednosti nastavnog časa iz teorijskog i praktičnog dijela osposobljavanja kandidata za vozače donesen je prošle godine. Nadležni su govorili kako bi se novi cjenovnik trebao primjenjivati od 2019. godine, ali i nakon deset mjeseci, to se još nije desilo.
Iz Ministarstva komunikacija i prometa BiH govore za Klix kako su u proteklom periodu provodili dodatne analize u skladu sa sugestijama i mišljenjem Ministarstva finansija i trezora BiH. Stoga će uskoro i Vijeće ministara BiH razmotriti i usvojiti nove cijene polaganja vozačkih ispita.
Nema više niskih cijena
Cilj odonošenja ove odluke, kako ističu iz resornog državnog ministarstva, jeste eliminiranje nelojalne konkurencije i neprirodno niske cijene osposobljavanja kandidata kod pojedinih autoškola, a koja ide nauštrb kvaliteti procesa osposobljavanja.
“Autoškole će prilikom utvrđivanja cijena biti u obavezi pridržavati se minimalnih proračunskih elemenata propisanih ovom odlukom”, dodaju iz Ministarstva komunikacija i prometa BiH.
Novi cjenovnik propisuje da minimalna vrijednost sata osposobljavanja kandidata za B kategoriju vozila iznosi 30,50 KM. Minimalna cijena nastavnog sata za A1 i A kategoriju je 36,60 KM, za BE kategoriju 35 KM, za C1 i C1E potkategorije 49,00 KM, za C i CE kategoriju te D1 potkategoriju 61 KM te za D i DE kategoriju 91,50 KM.
U skladu sa ovim cijenama sati, nova minimalna cijena polaganja vozačkog ispita uz troškove prve pomoći, liječničko uvjerenja i testova za A kategoriju iznosit će 1.480 KM, za B kategoriju 1.633 KM, za C kategoriju 1.660 KM te za D kategoriju 2.650 KM.
U našoj zemlji autoškole danas samostalno određuju cijenu obuke kandidata, dok je ranije, prema Pravilniku iz 2007. godine, bila određena najniža cijena teoretskog sata od 5 KM i praktičnog sata obuke od 20 KM. Međutim, prema sada važećem Pravilniku, nisu određene odredbe o najnižim cijenama osposobljavanja vozača.
Uskladiti cijene
Teško je ustanoviti koliko danas prosječno košta osposobljavanje vozača u BiH. Cijene osciliraju između 500 i 1.500 KM, navodi službenica Istraživačkog sektora Parlamenta BiH, Nihada Jeleč, u svom istraživanju o vozačkim dozvolama.
Najskuplje je polagati vozački ispit u Hercegovini gdje je cijena osposobljavanja 1.450 KM, zajedno uz teoretsku i praktičnu obuku, prvu pomoć i administrativnu taksu. S druge strane, u RS-u cijena se kreće između 500 i 650 KM u većim gradovima poput Banja Luke i BIjeljine. Međutim, u manjim sredinama RS-a vozačke dozvole koštaju više od 1.000 KM.
U Srednjobosanskoj županiji za vozačku dozvolu morate izdvojiti otprilike 780 KM, u Županiji Sarajevo između 1.000 i 1.200 KM ili Brčko Distriktu 650 KM i više. Ovim troškovima treba dodati i cijenu liječničkog uvjerenja koja u BiH košta između 35 i 50 KM.
Kada se usvoji novi jedinstveni cjenovnik, pojašnjavaju iz Ministarstva komunikacija i prometa, autoškole će i dalje moći same određivati cijenu obuke, ali cijena neće moći biti niža od minimalne propisane.
Dok s jedne strane postoji bojazan da će novi cjenovnik dovesti do smanjenja broja kandidata i gašenja polovine autoškola, s druge strane nadležni ističu da podizanje kvalitete procesa osposobljavanja kandidata za vozače znači unapređenje sigurnosti prometa na putevima u BiH.
“Stručnjaci koji se bave pitanjem osposobljavanja vozača imaju isto ili slično mišljenje. Slobodno formiranje cijena stvorilo je brojne probleme koji se negativno odražavaju na sigurnost prometa na putevima, prikazani i ovjereni cjenovnici ne odražavaju stvarno stanje na terenu, kvalitet obuka je znatno niži od potrebnog, postoje brojne indicije o nezakonitim radnjama, što uključuje prikazivanjem aneodržavanje propisanog obaveznog broja časova praktičnog dijela obuke, a posebno teoretskog dijela obuke, kao i izbjegavanje plaćanja poreza, nedostatak adekvatne i kontinuirane kontrole”, ističe Jeleč u svom istraživanju.
Osposobljavanje kandidata za vozače motornih vozila je djelatnost od posebnog društvenog značaja. Stoga je Asocijacija autoškola BiH inicirala zaštitu najniže cijene jednog sata kao osnove za oporezivanje. Kako kažu iz Acosijacije, zbog slabe kontrole autoškola koje ne plaćaju porez, cijene su kroz godine pale i na 10 KM po satu . Tako kandidati u pojedinim dijelovima BiH uz svega 500 KM i površnu teoretsku i praktičnu nastavu dolaze do vozačkih dozvola.
U poređenju sa zemljama regije, u BiH je danas dosta jeftinije polaganje vozačkog ispita. Ukupna cijena osposobljavanja kandidata u Hrvatskoj iznosi od 1.485 KM do 1.932 KM, a u Srbiji se ove cijene kreću od 1.030 KM do 1.152 KM.
Najveća razlika između zemalja regije je u broju sati teorijske i praktične obuke. Dok u BiH i Hrvatskoj kandidati trebaju proći kroz 35 sati praktične obuke te 28 i 30 sati teorije, u Srbiji je to po 40 sati.
Velika razlika može se primijetiti i u plaćanju naknade za vozačku dozvolu koja u našoj zemji iznosi 60 KM, u Hrvatskoj 40 KM uz administrativnu taksu od 4 KM te u Srbiji 9 ili 14 KM uz administrativnu taksu od 13 KM.
Usvajanjem nove Odluke o jedinstvenim cijenama sati za osposobljavanje vozača, za očekivati je usklađivanje cijena vozačkih dozvola širom zemlje. Dok ovakvo uvođenje reda u oblasti osposobljavanja kandidata za vozače donosi veće cijene obuke u BiH, jedinstveni cjenovnik otklonit će nezakonite aktivnosti pojedinih autoškola.