VJETROELEKTRANA MESIHOVINA : Vraćaju kredit platformaške uprave, a još bez objekta
VE Mesihovina imat će 22 vjetroturbine čija će pojedinačna instalirana snage biti od 2 do 2,5 MW, što će činiti ukupnu instaliranu snagu od 44 do 55 MW, ovisno o izboru odnosno snazi pojedine vjetroturbine
“Puštanje u pogon Vjetroelektrane Mesihovina očekuje se potkraj 2015. godine”, tako stoji u planovima Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg Bosne, no zahvaljujući protekloj upravi ove kompanije iz vremena “platformaške” vlasti, izgradnja ovoga važnog energetskog projekta nije se pomaknula s nule, piše Večernji list BiH. Umjesto da novi pogoni, koje se može vidjeti samo na nacrtu iznad temeljnog kamena, već počnu otplaćivati investiciju, od ove godine EP HZ HB počet će otplaćivati kredit u iznosu od 71 milijun eura, što će zasigurno utjecati na rezultate poslovanja ove kompanije u ovoj i sljedećim godinama. Procjenjuje se da će zbog “nedomaćinskog” odnosa, EP HZ HB biti na gubitku više desetaka milijuna maraka. Kao razlog za otezanja izgradnje VE Mesihovina iz bivše uprave neslužbeno su tvrdili kako su natječaji za izgradnju ovoga objekta zapeli jer su njemački financijeri iz Razvojne banke KfW inzistirali da opremanje vjetroturbina dobije njemačka kompanija Siemens.
Procedure i Siemens
Istodobno, drugi izvori su ovakvo ponašanje bivše uprave pripisivali nemogućnosti da se “naštima” posao i uzme novac za posredovanje. No, nova uprava, za razliku od prethodne, inzistira na tome da se ovaj posao što prije otkoči, zbog čega nastoji ubrzati sve procedure, a prvi konkretni radovi trebaju početi na proljeće. EP HZ HB je u sklopu planiranja razvoja posljednjih petnaest godina ozbiljno računala na izgradnju Vjetroelektrane Mesihovina. Od srpnja 2004. godine uspostavljen je sustav praćenja parametara energije vjetra na 10 lokacija, na prostoru šest općina u tri županije – Hercegbosanske, Zapadnohercegovačke i Hercegovačko-neretvanske.
Kao rezultatdvogodišnjeg ciklusa istraživanja, konzultantska kuća NIPSA iz Madrida izradila je studiju koja je pokazala punu opravdanost za investiranje. Nakon toga Vlada FBiH je u veljači 2010. godine proglasila javni interes za 28 energetskih objekata, među kojima je i HE Mesihovina. Uslijedio je potpis ugovora između Njemačke razvojne banke KfW Bosne i Hercegovine, Federacije BiH i EP HZ HB. Kreditna sredstva iznose 71 milijun eura, 1 milijun eura grant sredstava (za konzultantske usluge), dok su vlastita sredstva poduzeća 6 milijuna eura. U međuvremenu je uspostavljena i posebna organizacijska jedinica Pogon VE Mesihovina u izgradnji te je u tijeku izgradnja poslovnog objekta u Tomislavgradu.
Prema prijedlogu iz glavnog projekta, VE Mesihovina imat će 22 vjetroturbine čija će pojedinačna instalirana snage biti od 2 do 2,5 MW, što će činiti ukupnu instaliranu snagu od 44 do 55 MW, ovisno o izboru odnosno snazi pojedine vjetroturbine. Prema očekivanju, godišnja proizvodnja bit će između 128.527 odnosno 150.300 megavatsati (MWh) električne energije.
Novi projekti
Uz to, planirana je i izgradnja zasebne transformatorske stanice 20/110 kV Gornji Brišnik. U neposrednoj blizini VE Mesihovina prolazi upravo 110 kV dalekovod Tomislavgrad – Posušje čiji bi se kapaciteti mogli iskoristiti za ovu energiju.
Pokretanje ove vjetroelektrane je iznimno značajno zbog otvaranja novih radnih mjesta, ali i važnog izvora financija za općinu Tomislavgrad i Hercegbosansku županiju na čijem se području nalaze veliki potencijali koji bi zaustavili iseljavanje i otvorili perspektivu ovoga kraja. Elektroprivreda HZ HB od ranije u planu ima izgradnju hidroelektrane Vrilo, a nije se odustalo ni od termoelektrane.
VL