Vitez: Šetnja za prekinutu mladost – zločin nad djecom bez kazne 26 godina
Desetog lipnja 1993. godine, oko 20 sati i 45 minuta doletjela je granata s položaja Armije R BiH i pala dva metra od klupe na kojoj je bilo 14-ero djece u igri. Na licu mjesta poginulo je petero djece, a troje je preminulo u bolnici. Ostalih šestero djece je ranjeno.
U nedjelju, 9. lipnja 2019. godine, dan uoči dvadeset i šeste obljetnice pogibije osam djece u Vitezu hrvatska mladost u zajedništvu s drugima organizirala je mirno okupljanje pod sloganom „Šetnja za prekinutu mladost“.
Okupljanjem na Gradskom trgu u Vitezu i šetnjom do spomen obilježja „Osmica“, paljenjem svijeća i zajedničkom molitvom sudionici šetnje su se prisjetiti zločina Armije RBiH u kojemu je život izgubilo osam nevine djece prilikom zajedničke igre, a još šest je ranjeno, prenosi N1.
Cilj ovoga događaja je dati doprinos za trajno sjećanje na ove nevine žrtve, ali i na svu drugu djecu stradalu u Domovinskom ratu te poslati poruku kako za ovaj zločin, kao i za brojne druge koji su počinjeni nad Hrvatima Bosne i Hercegovine gotovo nitko nije odgovarao.
Desetog lipnja 1993. godine, oko 20 sati i 45 minuta doletjela je granata s položaja Armije R BiH i pala dva metra od klupe na kojoj je bilo 14-ero djece u igri. Na licu mjesta poginulo je petero djece, a troje je preminulo u bolnici. Ostalih šestero djece je ranjeno. Iako postoje video zapisi tog stravičnog zločina nikada nisu zorno prikazani bosanskohercegovačkoj javnosti. Hrvati se i dalje s tugom sjećaju dana kada je od samo jedne minobacačke granate u naselju Podgradina poginulo osmero djece: Sanja Garić, (1975.), njen brat Milan Garić (1981.), Dragan Ramljak (1978.), Dražen Čečura (1978.), Boris Antičević (1983.), Sanja Križanović (1978.), Augustina Grebenar (1984.) i njen brat Velimir Grebenar (1981.)
Uoči šetnje u kazališnoj dvorani u Vitezu održana je predstava kazališta iz Kaštela s nazivom „Brod“ a bila je uvertira za šetnju jer je posvećena svoj ubijenoj djeci u Domovinskome ratu, ali i svoj djeci svijeta koja su žrtve svih ratova i svih civilizacija, a umiru ne dovršivši svoje igre. Misa zadušnica održat će se u ponedjeljak, 10. lipnja u 18:00 kod spomen obilježja “Osmica”.
Uz zahvalu svima na dolasku, organizatori dostojanstvenog kupa, potpisani kao hrvatska mladost još jednom apeliraju na nadležne institucije da ovaj zločin konačno procesuiraju i nalogodavce i izvršitelje privedu svjetlu pravde te da se nikada i nikome ovakav zločin ne dogodi. “Pokazali smo kako naše sjećanje ne blijedi, naše uspomene su iz dana u dan jače, a želje za procesuiranjem odgovornih neće nestati dok postoji i posljednji zločin koji nekažnjen. Djeca nisu kriva ni zašto, zaslužuju poseban pijetet i istinu o stradanju”, poručili su organizatori Šetnje.