Veliki intervju s ministrom Petrom Galićem: Kolektivnim ugovorima smo povećali prava zaposlenika u obrazovanu, a uskoro ćemo nastojati ova prava još više poboljšati
U kojoj je fazi formiranje Međužupanijskog zavoda za odgoj i obrazovanje?
Međužupanijski zavod za odgoj i obrazovanje je nakon dugog čekanja i raznih pokušaja formiranja, na sreću i zadovoljstvo, krenuo s radom te će nakon dvadesetak godina svi obrazovni djelatnici imati stručnu pomoć, organizirane edukacije, sustavno praćenje i sve ono što jedna ovakva ustanova može pružiti u poboljšanju kvalitete izvođenja nastavnog procesa u školama. Zavod je odabrao savjetnike iz reda naših nastavnika te trenutačno radimo obuke istih kako bi što spremniji krenuli s obilaskom svojih kolega po školama u našim dvjema županijama. Moram spomenuti dobru suradnju sa Sveučilištem u Mostaru i drugim sličnim institucijama u BiH i Republici Hrvatskoj.Nažalost, premier FBiH zatražio je ocjenu ustavnosti o formiranju Zavoda te nam ostaje borba na Ustavnom sudu za njegovu budućnost.
I ove godine nastavljate s projektom besplatnog predškolskog odgoja u županiji?
Projekt besplatnog predškolskog odgoja i obrazovanja, , tzv. Malu školu, pokrenuli smo 2013. godine i do danas ga uspješno realiziramo. Postojeći vrtićki kapaciteti nisu dovoljni, a pojedine općine u našoj županiji nemaju vrtić te je jedina mogućnost djeci obrazovanje kroz naš program. Besplatna nastava za djecu vrtićkog uzrasta organizirana je u vrtićima i školskim objektima za svu zainteresiranu djecu godinu i dvije pred polazak u školu u trajanju od 300, odnosno 600 sati, čime neusporedivo prednjačimo s obuhvatom djece, koji je kod nas viši od 90% dok je na razini cijele Bosne i Hercegovine nešto manji od 15%. Ovdje svakako želim zahvaliti Unicefu u BiH, a naravno i Vladi HBŽ-a na financijskoj pomoći za realizaciju ovog projekta jer svake godine na istu utrošimo više od 100 tisuća maraka. Uistinu smo ponosni na ovaj projekt i trenutačno smo u pripremi za nastavak realizacije i ove godine te bi nastava trebala krenuti 5. studenog 2018.
Imamo priliku svakodnevno gledati i slušati najave štrajkova u pojedinim županijama. Kakva je situacija kod vas?
Na sreću, kod nas već dugo nema ovih problema, što je svakako plod dobre suradnje Vlade i sindikata. Od 2012. godine nemamo nikakvih nesuglasica sa sindikatima zbog poštivanja dogovorenog i s jedne i druge strane, a spomenut ću samo višemilijunske dugove koje sam zatekao prema djelatnicima i drugim institucijama preuzimanjem Ministarstva 2012. godine te smo u nekoliko godina riješili sve obaveze prema istima i sa zadovoljstvom ističem kako je Ministarstvo kojemu sam na čelu konsolidirano i stabilno u svim segmentima. Imamo važeće potpisane kolektivne ugovore kojima smo povećali prava zaposlenika u osnovnim i srednjim školama. Međutim, uskoro krećemo s novim razgovorima gdje ćemo nastojati ova prava još više poboljšati jer naši prosvjetni djelatnici rade najodgovorniji posao, a to je obrazovanje naše djece.
Prednjačite i po organizaciji nastave za djecu s poteškoćama u razvoju.
Ovdje smo napravili izuzetan pomak jer smo u međuvremenu otvorili centar “Nova nada” i isti proglasili županijskim interesom te već nekoliko godina djeca, kojima je to potrebno, imaju uključene asistente u nastavi, što ćemo svakako nastaviti podržavati i u budućnosti jer povratne informacije roditelja uistinu su ohrabrujuće.
Imate li problema s deficitarnim kadrovima i stipendirate li studente?
Problem deficitarnih kadrova još je uvijek izražen u nastavi matematike i fizike te dijelom i u njemačkom jeziku dok, što se ostalog tiče, imamo stručno zastupljenu nastavu. Ovaj problem nastojimo riješiti stipendiranjem studenata koji nam se počinju vračati i raditi u našim školama.
Redovito sufinancirate prijevoz, dajete potpore za sport, kulturu, muzeje, besplatne udžbenike, redovito plaćate sveučilištu i Studentskom centru i općenito ulažete u školsku infrastrukturu.
Nastojimo sukladno svojim mogućnostima pomoći svim kategorijama društva iz svoje nadležnosti, pa tako sufinanciramo prijevoz učenika srednjih škola s 450 000 KM, redovito financiramo svoja dva franjevačka muzeja sa 150 000 KM, svake godine dijelimo besplatne udžbenike u vrijednosti oko 40 000 KM te nastojimo financijski pomoći gotovo svih sportskih i kulturnih manifestacija na području županije. Također, redovito plaćamo svoje obaveze Sveučilištu u Mostaru i Studentskom centru s kojima imamo odličnu suradnju. Svake godine imamo značajna ulaganja u školsku infrastrukturu, posebno srednjih škola kojima smo osnivači, te ovdje možemo govoriti o milijunskim iznosima koji su uloženi u školske objekte u našoj županiji posljednjih nekoliko godina.
Imate li najava novih projekata?
Mnogo je projekata koje pripremamo, a najznačajniji su svakako otvaranje osnovne glazbene škole na Kupresu te otvaranje srednjih glazbenih škola u Tomislavgradu i Livnu.
Nositelj ste liste HDZ-a BiH za federalni Parlament, što očekujete?
Iskreno, nisam ničim opterećen, ali nadam se kako će glasači prepoznati moj rad i rad mojih kolega i dati glas našoj listi, a ja im mogu obećati svakako borbu za ovaj kraj i borbu za pripadajuća prava mog hrvatskog naroda u BiH.
Marija Medić Bošnjak / vecernji.ba