U Banja Luci umro mladi liječnik, u BiH 168 novih slučajeva
Marko Pekija, 37-godišnji liječnik s Klinike za intenzivnu skrb Kliničkog centra u Banjoj Luci, preminuo je nakon mjesec dana borbe s koronavirusom.
“Liječnici, osoblje i svi zaposleni u našoj ustanovi imali su privilegiju što su poznavali uvaženog mladog liječnika, te što su imali priliku da sa njim surađuju. Bio je vrhunski profesionalac, pun etike i entuzijazma pred kojim je bila blistava karijera. Dr. Pekija je radio u Klinici intenzivne medicine za nekirurške grane UKC RS zbrinjavajući najkritičnije pacijente i spašavajući brojne živote, nažalost, bitku protiv nevidljivog neprijatelja nije dobio”, piše u priopćenju bolnice, prenosi portal nezavisne.com.
Mladi liječnik iza sebe ostavio trudnu suprugu i dvoje djece
Preminuli liječnik iza sebe je ostavio trudnu suprugu i dvoje djece. Pekija se zarazio od pacijenta kojeg je liječio, a potom je preminuo nakon više od mjesec dana borbe s covid-19 bolesti i 18 provedenih dana na respiratoru.
“Dr Marko Pekija. Ljudina. Liječnik intenzivne njege UKC. Liječio je nesebično mnoge zaražene i teške pacijente. Zakačio ga je Covid od pacijenta i sam je proveo 18 teških dana na svojoj klinici na NIV respiraciji. Već je dvaput negativan, oporavak napreduje, a čeka treće dijete”, objavio je prije gotovo mjesec dana na Twitteru dr. Nenad Stevandić, zamjenik generalnog direktora UKC-a zajedno s fotografijom na kojoj je s Pekijem.
Marko Pekija rođen je 8. rujna 1983. godine u Banjaluci. Medicinski fakultet u Banjaluci je završio 2013. godine gdje i stekao zvanje doktora medicine. Nakon završenog fakulteta svoju profesionalnu karijeru je započeo u Domu zdravlja Prijedor 8. kolovoza 2013. godine. U Klinici intenzivne medicine Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske počeo je raditi 1. ožujka 2019. gdje je dobio specijalizaciju iz pulmologije, piše portal nezavisne.
U BiH 168 novih slučajeva
U Bosni i Hercegovini u ponedjeljak je potvrđeno 168 novih slučajeva zaraze koronavirusom, devet osoba je umrlo dok u bolnici u Tuzli pokušavaju utvrditi je li se kod dvije osobe koje su ranije oboljele od covida infekcija vratila u nekom novom obliku.
Prema podacima entitetskih zavoda za javno zdravstvo, u Federaciji BiH testirano je 1133 uzoraka pri čemu je zaraza potvrđena kod 129 osoba, dok je u Republici Srpskoj nakon testiranja 586 uzoraka potvrđeno kako je njih 39 pozitivno na virus SARS-CoV-2.
U Tuzli sumnjaju na reinfekciju kod muškarca i žene
Liječnici na Kliničkom centru u Tuzli istodobno pokušavaju utvrditi točno stanje dviju osoba koje su tamo primljene na liječenje kao zaražene, a zbog toga su i ranije hospitalizirane.
Ravnatelj Kliničkog centra u Tuzli Vahid Jusufović je u odvojenim izjavama za medije kazao kako su u pitanju muškarac i žena kod kojih se sumnja na reinfekciju, no ona još nije potvrđena jer postoji i mogućnost da je riječ o “staroj”, neizliječenoj zarazi.
Oboje su ranije liječeni te nakon toga po dva puta testirani na koronavirus, a nalazi su bili negativni, da bi se muškarac sa simptomima zaraze ponovo javio u bolnicu nakon 25 dana. Prije sedam dana hospitalizirana je i žena kod koje je po drugi put potvrđen virus SARS-CoV-2.
Muškarac je sada u stabilnom stanju, a žena, koja je pretrpjela moždani udar, težak je slučaj.
“Nama je ovo prvi slučaj. Ja sam čuo da je u Srbiji nešto slično bilo, ali takve informacije nisu potvrđene ni demantirane”, kazao je Jusufović za televiziju N1.
Dodao je kako ovakvi slučajevi otvaraju pitanja o tome tko i kako može u organizmu stvoriti antitijela i koliko ona uopće mogu štititi od nove zaraze, a odgovore na to trebali bi dati imunolozi i mikrobiolozi.