Tuga u Vitezu zbog smrti Pere Gudelja: “Bio je i ostao čovjek iz naroda”
Vijest o smrti Pere Gudelja rastužila je njegove sugrađane u Vitezu i Lašvanskoj dolini.
– Žali Peru i malo i veliko u Vitezu. U gradu je muk i tišina od jutros. On je jedan od simbola Viteza. Uvijek je pomagao ljudima. Ako nije pomogao, nije odmogao. Nikoga nije ostavio gladnog i bez posla. Volio je svoj narod, a i njega je narod volio, i Bošnjaci i Hrvati. Od Viteza i FIS-a samo je više volio harmoniku – kaže Nedib Smajić iz Viteza, piše Faktor.
Gudelj je preminuo nakon bolesti zbog koje je posljednjih nekoliko mjeseci proveo na liječenju u našoj zemlji, Austriji i Hrvatskoj.
– Još smo u šoku. Nitko ne može vjerovati da nas je Pero napustio iako je posljednjih mjeseci vodio veliku borbu za život. Umro je u Zagrebu – kazao je za Faktor Zoran Maroš, prvi suradnik Pere Gudelja i jedan od direktora FIS-a.
Vijest o smrti uspješnog gospodarstvenika pogodila je i Halida Bešlića.
– Pero je bio dobar čovjek, pravi prijatelj… Volio je glazbu i harmoniku. Glazba mu je nekako bila najvažnija. Za njega me vežu lijepa sjećanja i često smo znali zajedno zapjevati za naše društvo – rekao je Halid Bešlić.
Teško je u Lašvanskoj dolini pronaći čovjeka koji će reći ružnu riječ o Gudelju. Kako kažu, uvijek je bio spreman pomoći ljudima i mnoge obitelji u ovom kraju zahvaljujući njemu dobile su krov nad glavom i riješile svoju egzistenciju.
Gudelj je tijekom života imao priliku upoznati se i družiti s najuspješnijim ljudima iz svijeta biznisa iz regije, ali i iz ekonomije, sporta, glazbe. Često je odlazio i na koride, a bio je redovan gost na Čevljanskoj koridi, gdje bi ponesen dobrom atmosferom iz automobila izvadio svoju harmoniku i svirao narodne pjesme i kola za tisuće posjetiltelja koji su ga nagrađivali ovacijama i burnim pljeskom.
– Pero je bio istinski Bosanac i Hercegovac. Čovjek koji je svima pomagao i nikog nije mrzio. Za njega nije bilo važno kako se tko zove ili koje je vjere. Jednostavno, ljude je dijelio samo na dobre i loše. Bio je i ostao čovjek iz naroda i to je njegova najveća vrlina. Nisu ga promijenili ni milijuni niti popularnost. Siguran sam da epidemiološka situacija dozvoljava, da bi se na njegovm pokopu okupilo više od 20.000 ljudi – kaže Besim Gljiva, prijatelj Pere Gudelja i predsjednik Upravnog odbora Čevljanske koride.
Gudelj je bio poznat i kao veliki humanitarac koji je svesrdno pomogao i bosanskohercegovačkim sportašima i bh. sportu, ali i održavanje različitih glazbenih događaja.
Pamti se da je tvrtka Pere Gudelja uplatila kotizaciju zlatnim bh. košarkaškim kadetima koji su 2015. godine postali prvaci Europe na Eurobasketu u Litvaniji. Nakon što su mladi košarkaši BiH u četvrtfinalnom meču svladali reprezentaciju Njemačke, FIBA je zaprijetila našem savezu izbacivanjem ukoliko ne uplati kotizaciju od 10.000 eura za nastup na natjecanju. Problem je riješio Pero Gudelj i bh. kadeti su na kraju osvojili zlato.