TOMISLAVGRAD: Uskoro koncesija za izgradnju crpne hidroelektrane Vrilo
Pokrenuta je procedura za dodjelu koncesije za izgradnju crpne hidroelektrane (CHE) Vrilo 66 MW na rijeci Šujici, općina Tomislavgrad. Naime, Vlada Federacije BiH ovlastila je Federalno ministarstvo energetike, rudarstva i industrije da u svojstvu koncesionara vodi pregovore i postupak dodjele koncesije s koncesijskim gospodarskim društvom Javno poduzeće Elektroprivreda HZ HB d.d. Mostar za izgradnju hidroenergetskog objekta na spomenutoj hidroelektrani, piše Večernji list BiH.
Inače, u svrhu dugoročnog osiguranja električne energije, a u cilju zadovoljenja osobne potrošnje, osiguranja pozicije FBiH na regionalnom tržištu električne energije te u cilju deblokade investicijskog zastoja u energetskom sektoru, Vlada FBiH je ranije, s više odluka, proglasila javni interes za izgradnju elektroenergetskih objekata, medu kojima je i CHE Vrilo na rijeci Šujici. Ovim aktima Vlade FBiH zaduženo je JP EP HZ HB kao nositelj pripreme i izgradnje CHE Vrilo i na obvezu poduzimanja aktivnosti na pribavljanju koncesije.
Sukladno činjenici da se radi o projektu od javnog interesa, JP EP HZ HB je u svojim razvojnim programima proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora za razdoblje 2006. – 2009. uvrstio i crpnu hidroelektranu Vrilo kao projekt kontinuiteta izgradnje nakon HE Peć Mlini i HE Mostarsko blato, a projekt su, osim Vlade Federacije BiH, podržale i lokalne zajednice (općina Tomislavgrad), Hercegbosanske županije i Vijeća ministara BiH. Odobrenjem kreditnih i grant sredstava za projekt CHE Vrilo, Savezna Republika Njemačka prepoznala je značaj projekta CHE Vrilo ne samo za JP Elektroprivredu HZ HB već i za BiH, zbog čega je realiziranjem kapitalnih projekata Vlada Njemačke otpisala dug Bosni i Hercegovini u iznosu od 20 milijuna eura.
Njemačka razvojna banka KfW ovom društvu odobrila je kredit u iznosu od 100 milijuna eura za izgradnju CHE Vrilo. Usvojeno rješenje CHE Vrilo sastoji se od izgradnje: gornjeg bazena korisnog volumena 1,8 mil. m3 koji se ostvaruje izgradnjom betonske brane oko 400 m nizvodno od mosta kojim cesta Posušje – Tomislavgrad prelazi tok Šujice, zatim ulazne građevine dovodnog tunela, dovodnog tunela dužine 5207 m i promjera 4,6 m, vodne i zasunske komore, tlačnog cjevovoda dužine 450 m i promjera 3,8 m.
Uz to, planirana je gradnja strojare s izlaznim tunelom i izlaznom građevinom te platoom i rasklopištem, donjeg bazena korisnog volumena od 1,9 mil. m3 koji se ostvaruje izgradnjom te brane oko 1,4 km nizvodno od strojare i betonske brane kod izvora Ričina.