Tko je Jelena Veljača, kojoj se sviđa Babićeva blasfemična i za sve kršćane uvredljiva objava?
Hrvatsku javnost zgrozila je nedavna objava osnivača portala Index, Matije Babića, koji je u svojoj FB objavi uvrijedio sve vjernike blasfemičnim riječnikom govoreći o procesiji “Za križen” na Hvaru te neprimjerenim riječima napadajući odluku Stožera civilne zaštite da se procesija može održati usprkos epidemiji koronavirusa.
“Ok, zatvorit sve kafiće, j*** tih par desetaka tisuća konobara. Ok, i sve restorane zatvorit, j*** kuhare. Ok, i sve ostale biznise zatvorit, marš, koji k*** će nam privatni sektor.
Ali ako jednu stvar treba dopustit, treba dopustit da par stotina neukih otočana nanaša neki k*** jer vjeruju da je židovski zombi koji je sam svoj otac prije dvije tisuće godina umro i oživio da bi nam oprostio što je žena rebro pojela jabuku. Prioriteti su prioriteti, ne treba se ni te epidemije držat ko pijan plota.”, napisao je Babić.
Među osobama koje su “lajkale” ovu objavu bila je i glumica i scenaristica Jelena Veljača.
U kratkom telefonskom razgovoru zamolili smo gospođu Jelenu Veljaču komentar, a imali smo i pripremljena pitanja, no ona je komentar izbjegla te nas uputila na autora statusa:
“Molimo Vas kontaktirajte Matiju Babića, on će znati najbolje pojasniti svoj status”, rekla je gospođa Veljača za Narod.hr.
U nastavku donosimo neke informacije o njoj.
Tko je Jelena Veljača?
Jelena Veljača završila je Akademiju dramske umjetnosti, a najpoznatija je po ulogama u domaćim telenovelama “Ljubav u zaleđu” i “Villa Maria”. Nastupala je i u 1. sezoni hrvatske kriminalističke serije “Urota”. Osim u glumi okušala se i u pisanju scenarija te je napisala scenarije za hrvatske telenovele “Obični ljudi”, “Larin izbor”, “Ponos Ratkajevih”, “Stella”, “Zora dubrovačka”, “Zakon ljubavi” i “Prava žena”.
Odnedavno je prisutna u javnosti kao aktivistica za borbu protiv nasilja nad ženama: osnivačica je pokreta #spasime čijem su prosvjedu u Zagrebu prošle godine pridružio i premijer Andrej Plenković koji je tu priliku iskoristio da se pohvali ratifikacijom Istanbulske konvencije. Predstavnice pokreta primila je i bivša hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, a i sam premijer Andrej Plenković.
Kasnije se Veljača potužila kako predsjednica njezinom pokretu nije dala dovoljnu podršku te se obrušila na nju i njezinu izjavu da će se nakon predsjedničkog mandata baviti zaštitom slabijih i promicanjem zaštite od nasilja nad ženama i djecom.
Rekla je kako su joj se iz fonda obratili da im pruži podršku i to u nekoliko navrata, a predsjednica ih je odbila, pa joj “nije jasno kako se sada to namjerava zauzeti pravima žena”, piše Večernji list.
Zašto nije podržala i žene žrtve Domovinskog rata?
“Svaka situacija u kojoj se nastoji pružiti pomoć ženi i osuditi nasilje je, svakako, uvijek plemenita. To jedna humana, ljudska strana. Međutim, volio bih da je gospođa Veljača odlučila pomoći i tolikim ženama u hrvatskoj državi koje su stradale u Domovinskom ratu. (…)
Kamo sreće da gospođa Veljača, umjesto da je u Beogradu napadala i na neki način prozivala Katoličku crkvu, da je napravila jedan skup na koji bi pozvala određene ljude u Srbiji da sagledaju što su napravili u Hrvatskoj. (…)
Također, zašto nije podržala skup koji je gradonačelnik Penava organizirao u Vukovaru, zašto nije podržala silovane majke, obitelji koje pate?” – rekao je za Narod.hr Ante Deur, bivši savjetnik predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović, komentirajući prošlogodišnju donatorsku večeru fonda #Spasime.
Podrška Severini
U studenom prošle godine Veljača i njezina inicijativa podržale su pjevačicu Severinu Koić nakon što joj je sud odlučio oduzeti sina i za skrbnika mu dodjeliti oca, Milana Popovića.
“Dokle god Vaša inicijativa #spasime javno podržava nepravomoćno osuđenu osobu za obiteljsko nasilje, nemate pravo glasa niti po kakvoj javnoj temi!” – poručio je psihijatar dr. Herman Vukušić u otvorenom pismu upućenom Jeleni Veljači.
“Podržavaju Severinu, koja je u listopadu nepravomoćno osuđena zbog nasilja nad Milanom Popovićem. Ne postoji rodno prihvatljivo nasilje, i mislim kako je apsolutno neprihvatljivo da inicijativa koja bi trebala podržavati žrtve nasilja u obitelji podržava obiteljsku nasilnicu” – rekao je Vukušić za Večernji list.
Uvredljivi istupi
Gostujući u emisiji “Nedjeljom u 2” na HRT-u, Jelena Veljača sukobila se s voditeljem Aleksandrom Stankovićem poručivši mu da je on heteroseksualni bijeli muškarac koji je na poziciji moći. Rasprava je nastala kada je Stanković, govoreći o pokretu #Metoo, pitao zašto si je glumica Salma Hayek dopustila da je producent Weinstein zlostavlja i zašto je o tome šutila 14 godina.
“Vi sekundarno viktimizirate Salmu Hayek. To bi vam rekla svaka stručnjakinja. To nije zdravorazumsko razmišljanje. Vi ste bijeli heteroseksualni muškarac na poziciji moći. Vi ne razumijete da muškarci i žene, čak da su na istoj poziciji moći, da nisu ravnopravni. To feminizam pokušava već jako dugo reći. Nije isto da li muškarac ili žena vode Nedjeljom u 2“, ustvrdila Jelena Veljača.
Sindikat umirovljenika Hrvatske uputio je u studenome prošle godine pučkoj pravobraniteljici pritužbu na stavove Jelene Veljače koja je izrekla u emisiji ‘Nedjeljom u 2’, 20. listopada 2019. godine. Smatraju da je na račun starije osobe, konkretno Slavena Letice, iznijela diskriminatorne stavove na temelju dobi.
Na upit da komentira tekst sociologa Slavena Letice o njezinoj inicijativi #SPASIME, a koju je ocijenio „prodavanjem glamurozne humanitarne magle“, Veljača je, između ostalog, izjavila kako je „Slaven Letica čovjek koji ima 72 godine, a jedini motiv takvog teksta je da ostane živ na medijskoj sceni, oživljavanje, reakcija; uzeti komadić kolača te medijske priče na bilo koji način“, ističu.
Sindikat smatra da je Jelena Veljača time na neprimjeren način, neopravdano i nepravno, diskvalificirala izrečeno od strane sociologa Letice isključivo temeljem njegove dobi, a tek sporadično ulazeći u njegove ciljeve, koji također predstavljaju diskriminaciju temeljem dobi, jer mu se imputira da želi „ostati živ“, „oživjeti“, sve na njezin račun. Riječ je o nevjerojatno okrutnoj diskvalifikaciji indirektnog sugovornika na temelju dobi, poručuju, prenio je Jutarnji list.
Na te optužbe Veljača je reagirala novim uvredama, napisavši slijedeću poruku na facebooku:
Hrvatska udruga za ravnopravno roditeljstvo o Veljačinoj kolumni: ‘Ovoliko neznanja i obmana na jednom mjestu je i previše’
Hrvatska udruga za ravnopravno roditeljstvo reagirala je u ožujku na kolumnu Jelene Veljače o samohranim majkama ističući niz netočnih navoda u njezinoj kolumni. Reakciju možete u cijelosti pročitati na poveznici:
Hrvatska udruga za ravnopravno roditeljstvo, među ostalim, ističe:
“Kolumnistica najprije navodi da je kvalitetna roditeljska skrb očeva izuzetak, kada kaže: „hormon sreće je toliko jak da mnoge od nas u svoje partnere učitavaju i kvalitete koje oni, kasnije će se nažalost često pokazati, nemaju kad krene realitet roditeljstva. (Čast izuzecima, dakako.)“. Protivno tome, psihobiološka istraživanja pokazuju da oba roditelja imaju jednake sposobnosti za razvoj duboke privrženosti i odgoj djeteta i da je to pravilo, a ne izuzetak.
Nadalje, kolumnistica se ponovo gubi u samo njoj poznatom ali nepostojećem realitetu kada tvrdi „realitet ovog (i svih zapadnjačkih društava) su i samohrana majčinstva“. Istina je da sva zapadnjačka društva imaju porast razvoda brakova, ali i porast zajedničke roditeljske skrbi o djeci kao najboljeg mogućeg oblika brige roditelja o djeci nakon razvoda.”
Na kraju zaključuje:
“Ovoliko neznanja i obmana na jednom mjestu je i previše, pa jedino što se može učiniti da od govora neznanja i laži ne dođe do govora mržnje i netrpeljivosti je izbjegavati i ignorirati kolumne Jelene Veljača u širokom luku. Ne samo to, nužno je izbjegavati i ignorirati i sva javna djelovanja Jelene Veljače zasnovana na stajalištima iz takvih njenih kolumni.”
Izvor: narod.hr