Tibetanski odgoj: Do 5. godine djeca su kraljevi, a od 5. do 10. robovi

Tibetanski odgoj: Do 5. godine djeca su kraljevi, a od 5. do 10. robovi
FOTO: THINKSTOCK

 

Tibetanci vjeruju da roditelji tuku svoju djecu jedino zato što se ona ne mogu braniti te da postoje četiri važna perioda u dječjem životu u kojem ih treba odgajati na određen način

Svaki roditelj želi da njegovo dijete izraste u sretnog i mudrog čovjeka, međutim kako doći do toga često ovisi o društvenim pravilima i o tome što neki narod smatra ispravnim i mudrim. U knjizi “The Tibetan Art of Parenting: From Before Conception Through Early Childhood” autori Anne Maiden Brown, Edie Farwell i Dr. Dickey Nyerongsh objasnili su kako Tibetanci odgajaju svoju djecu. Knjiga nije pisana kao klasični priručnik za roditelje, to je dokument u kojem je zapisan svakodnevni život i mudrosti, a čitatelji odlučuju kako će ih primijeniti u svoj život.


Ova mistična zemlja s najvišom prosječnom nadmorskom visinom često se opisuje kao zemlja mudrosti i duhovnosti u kojoj žive sretni ljudi. Prema knjizi postoje četiri važna perioda u dječjem životu. Donosimo vam pregled tih perioda:

1. Period traje do pete godine – tretirajte dijete kao kralja

Tibetanci vjeruju da prvih pet godina dijete treba biti tretirati “kao kralja”. Linija između poslušnosti i razumijevanja mora biti vidljiva. Ništa ne smije biti zabranjeno, a distrakcija treba biti korištena kao alat svih roditelja. Te prve godine u životu oblikuju aktivnost, znatiželju i interese u životu. Roditelji ne smiju zaboraviti da dijete još uvijek ne može raditi dugačke logičke lance i da će kaznu shvatiti kao suzbijanje snage.

2. Period od pete do desete godine – tretirajte dijete kao roba

Ovo je period kada se prema djetetu smijete ponašati kao “prema robu”. Djeci trebate dati zadatke i oni trebaju biti dovršeni. Za sve neuspješne poslove kazne su savjeti i objašnjenja. Međutim, fizičku kaznu treba izbjegavati pod svaku cijenu. Ovo je vrijeme kada se inteligencija razvija aktivno. Također dijete treba naučiti predvidjeti reakcije ljudi na svoje postupke, zauzeti pozitivan stav prema drugima i izbjegavati negativne manifestacije. Glavni fokus treba biti na osnaživanju djetetove želje prema znanju.


3. Period od desete do petnaeste godine – tretirajte dijete jednako

Iako ovo može zvučati malo bedasto, budući da je roditelj osoba s puno više iskustva i i obrazovanja, dijete treba biti tretirano na isti način kao i vi. Sada je pravo vrijeme da s djetetom provjeravate važna pitanja kako biste osigurali i promicali njegovu neovisnost. Stalno pružanje savjeta i trikova tijekom slušanja njihovih zahtjeva i izazova trebao bi biti vaš glavni fokus. Tijekom tog razdoblja razvija se autonomija i neovisnost razmišljanja i misli.


 | Author: ShutterstockFOTO: SHUTTERSTOCK

4. Period od petnaeste godine – tretirajte dijete s poštovanjem

Poštovanje je posljednja lekcija, ali ne i manje važna. Sada je kasno učiti dijete bilo koju drugu vrijednost, vrijeme je za ubiranje plodova svog rada s djetetom. Tijekom ova važne faze pripazite na sljedeće tibetanske mudrosti. Mogu vam pomoći u tom važnom poslu.

1. Poštujte jednostavnost dječjeg uma

Prema autorici knjige dr. Anne Maiden Brown koja je i psihoterapeut i socijalni psiholog, dijete ima jednostavan um prije nego se razvije i bude spremno povezati iskustva, osjetila, emocije i misli sa situacijama i prošlim iskustvima.


2. Ne zanemarujte imitiranje, pamćenje, dodir i kretanje

Tibetanci naglašavaju podučavanje djece kroz imitiranje, pamćenje, dodir i kretanje tako da potpuno značenje materijalnog može ući u svijest intuitivno i intelektualno.

3. Stvorite čistu edukativnu okolinu

Za Tibetance okolina za učenje treba biti čista, brižna i puna osjećaja svetoga. Greške treba ispraviti bez osuda. Također djeca su ranjiva i trebaju biti zaštićena i izliječena kada dožive strahote ili uznemirujuće slike.


4. Usredotočite se na osnovne vrijednosti

Suosjećanje, poštenje i dijeljenje vrijednosti možete pokazati djeci svojim ponašanjem jer djeca imitiraju te hvaliti takvo ponašanje.

5. Sklad za sve

Sklad u odnosima je visoko cijenjen, važno je čak i malu djecu naučiti kako sudjelovati u uravnoteženoj interakciji, a ne se natjecati s odraslima, drugom djecom, životinjama, prirodom…

6. Nema poniženja i tjelesnog kažnjavanja

Bez ponižavanja i tjelesnog kažnjavanja. Tibetanci vjeruju da roditelji tuku svoju djecu jedino zato što se ona ne mogu braniti.

Što se može dogoditi ako se ne poštuju ova pravila?

  • Ako gušite dijete do pet godina, potiskujete njegovu vitalnost, želju za životom i inteligenciju. Naučit ćete ga da se bezumno pokorava brutalnoj sili te ćete ga učiniti lakim plijenom za sve vrste predatora
  • Ako se nastavite ponašati prema djetetu kao da je “kralj” i nakon pete postat će infantilno, nesposobno za rad i nedostajat će mu duhovni napori.
  • Ako dijete nakon desete godine tretirate kao da je beba, odrastat će u nesigurnu osobu. Dijete može postati ovisno o prijateljima ili okolini koji neće uvijek imati dobar utjecaj.
  • Ako ne poštujete dijete nakon 15. godine, neće vam oprostiti i ostavit će vas što je prije moguće

24sata.hr

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial