Sukob Grka i migranata na otoku Lezbos uzima danak s devastacijom crkvi
Jedan prijatelj na društvenim mrežama ukazao kako se na Facebook profilima pojavljuju fotografije izbjeglica u Siriji koje su tamo našle spas za vrijeme Drugog svjetskog rata, navodno njih 40 000.
„Tada je bio svjetski rat i svi su civili bili ugroženi. U razdoblju socijalizma, mi smo dobrovoljno i solidarno primali masu studenata i siromašnih građana iz arapskih i drugih zemalja, ovdje ih školovali i pomagali u oslobođenju njihovih zemalja od kolonijalizma. Njihovi se predsjednici zbog toga i danas dolaze pokloniti u Muzej Jugoslavije u Beogradu. Ali danas je rat u Siriji praktički gotov i oslobođena je skoro cijela Sirija. Sirijci se imaju kuda vratiti, kao što su se imali kuda vratiti i naše izbjeglice iz El-Shatta i drugih zbjegova“, piše u objavi, podsjećajući kako je bespredmetno uspoređivati situaciju iz vremena Drugog svjetskog rata i sirijski sukob.
„Nama na granice kao ilegalni migranti bez identifikacijskih dokumenata ne dolaze patnici iz zemalja napadnutih angloameričkim imperijalizmom, nego neuspješni teroristički agresori koji su izgubili rat. Sada ih angloamerički imperijalizam želi zbrinuti u našim državama. Ne iz humanitarnih razloga, nego da i nas destabiliziraju i pretvore u kaotična društva iz kojih se lakše može mobilizirati vojska za napad na istok. Svatko tko zagovara da zbrinjavanjem ilegalnih migranata plaćamo cijenu angloameričkog imperijalizma kvisling je i sluga i izdajnik svog naroda“, zaključuje se u ovom upozorenju, a navodi iz njega nisu „ksenofobni“ ni „rasistički“, jer ih je lako dokazati.
Tvrdnja da su migranti koje šalje Erdogan većinom radikalizirani pripadnici sirijskog, ali i brojnih drugih muslimanskih nacija koji su ratovali u Siriji i taj rat izgubili je točna.
Naime, ratne izbjeglice iz Sirije koje nisu sklone radikalizmu uglavnom su se sklonile u Libanon, Jordan i dijelom Egipat, Sudan i Irak, prenosi logično.com
2019. je u Turskoj bilo 3 614 000 registriranih izbjeglica iz Sirije. U Libanonu 930 000, dok ih je 2015. bilo oko 1,5 milijuna. Većina ih se vratila u domovinu. U Jordanu ih je 2019. bilo 662 000, što je dvostruko manje od popisa u studenom 2015, kada ih je, prije oslobođenja juga zemlje, bilo 1 265 000. Sirijske su izbjeglice utočište našle i u Sudanu, njih 250 000, Iraku također 250 000, najviše u iračkom Kurdistanu, te u Egiptu oko 130 000. U Njemačkoj je 2018. bilo 770 000 registriranih izbjeglica iz Sirije, ali to nije tema ove priče, jer govorimo o onima koji bi trebali doći, odnosno koje je Erdogan pripremio za invaziju, a ideološki su bliski međunarodnoj terorističkoj organizaciji „Muslimansko bratstvo“ i sljedba su selafijskog islama.
Koliko su opasni ovi većinom mladi muškarci i koje su njihove namjere najbolje znaju stanovnici grčkog otoka Lezbos.
Stanovnici grčkog otoka Lezbos optužili su za sada “nepoznate počinitelje iz migrantskog kampa na otoku“ da su u blizini svog privremenog mjesta boravka posljednju u nizu devastirali grčku pravoslavnu crkvu Sv. Jurja.
Migranti, rušeći crkve, prosvjeduju protiv loših životnih uvjeta u prenapučenom privremenom pritvorskom centru u blizini sela Moria na Lezbosu.
“Bio je to vrlo okrutan incident i šokirani smo onim što ovdje vidimo”, rekao je jedan od stanovnika Lezbosa.
“Šteta je načinjena na najmanje 20 malih crkvenih župa oko izbjegličkog kampa, a ne samo ovdje”, dodao je.
FOTO: Unutrašnjost crkve Sv. Jurja na Lezbosu nakon prolaska vandala iz obližnjeg kampa
Malu crkvu Svetog Jurja u blizini sela Moria na Lesbosu nepoznati napadači uništili su u ponedjeljak.
Mještani za taj čin krive grupu migranata koji žive u obližnjem kampu. Oni tvrde da je policija, kada je spriječila marš stotinama migranata koji su tražili da budu prebačeni u Atenu, skupina od dvadesetak njih otišla u crkvu i osvetila se uništavajući unutrašnjost sakralnog objekta i oltar.
Slike također pokazuju da su napadači uništili ikone i namještaj. Crkva Sv. Jurja je proteklih mjeseci nekoliko puta devastirana, kažu lokalni stanovnici. Za najnoviji napad nije bilo uhićenja.
Situacija na Lezbosu je i dalje napeta, jer se skupine migranata, ljuti zbog užasnih životnih uvjeta u prenapučenom kampu Moria, gotovo svakodnevno sukobljavaju s policijom.
Izbjeglički kamp Moria izvorno je bio namijenjen za smještaj 3100 osoba. Do prošle godine tamo je bilo 5000 ljudi, tvrde Liječnici bez granica (MSF), velika međunarodna nevladina udruga koja je prisutna u kampu.
S porastom napetosti u Siriji i odlukom Ankare da pisti migrante u EU najveći izbjeglički centar u Europi na otoku Lezbos premašio je svoje kapacitete za gotovo sedam puta. Kamp je namijenjen za 3100 ljudi, a u njemu se skupilo više od 20 000 migranata koji su de facto već u EU.
U posljednjih šest mjeseci se selo Moria pretvorilo u „grad“ u kojem živi 40 posto osoba mlađih od 18 godina.
Otprilike 13 000 od tih ljudi živi u prljavom neslužbenom kampu od šatora s ceradama i improviziranim kolibama od paleta, smještenom u masliniku koji okružuje glavni lokalitet. Nema struje, nema dovoljno vode, a rijeke blata i smeća prolaze među šatore.
Prema lokalnoj policiji, od 1. ožujka je najmanje 1000 novih migranata stiglo je na grčki otok u Egeju. Lokalne vlasti radije ne komentiraju incidente s napadima na pravoslavne crkve.
„Ovaj posljednji je bio vrlo okrutan incident i šokirani smo onim što ovdje vidimo”, rekao je jedan od stanovnika Lesbosa.
“Šteta je načinjena na najmanje 20 malih crkvenih župa oko kampa, ne samo ovdje”, dodao je.
U ponedjeljak je više od 500 izbjeglica pobjeglo iz kampa Moria i uputilo se u luku Mytilene. Uz put je ova grupa naletjela na policiju i počela kamenovati grčke dužnosnike. Policija je bila prisiljena koristiti suzavac i zaglušujuće granate.
Podsjetimo da su se stanovnici otoka Lezbosa pobunili su se protiv izgradnje novih izbjegličkih kampova. Grčke vlasti poslale su specijalne snage s kopna kako bi umirile prosvjede i nastavile gradnju. Situacija ostaje napeta. Kao što lokalni mediji primjećuju, grčko je stanovništvo ujedinjeno i odlučno spriječiti nove dolaske i „dovesti situaciju u red“ na njihovom otoku. U ovakvim pokušajima se događaju scene kakve možemo vidjeti na You Tubeu, kao što su napadi na migrante, obijanje novih brodica koje žele pristati na obalu i napade na novinare i članove raznih europskih nevladinih udruga koji su na otoku kako bi olakšali prihvat novih pridošlica.
Kao što znate, turske vlasti se, nezadovoljne nedostatkom potpore Europe u njihovom ratu u sirijskom Idlibu protiv Assadove vojske, odlučile otvoriti svoje granice za sve migrante s Bliskog istoka, Središnje Azije i Magreba i pustiti ih morskim ili kopnenim putem u Europsku uniju. Grčka i Bugarska su prve zemlje EU koje su zadržale taj tok migranata. Lezbos je blizu turskih obala i prvi je na udaru s minimalnim resursima da se zaštiti i „humanitarnom obvezom“ da prihvati migrante koji u blizini obale iskaču iz čamaca nevladinih udruga ili onih koje plaćaju krijumčarima ljudima.