Slaven Bevanda za Dnevnik.ba: Bošnjačka nacionalistička politika je beskrupulozna, Čedo pokazao da SDP i Naša stranka rade po diktatu SDA

dnevnik.ba

Slaven Bevanda, nositelj gradske liste HRS-a za nedjeljne izbore za Gradsko vijeće Grada Mostara u intervjuu za Dnevnik.ba demaskira bošnjačke nacionalističke politike kao i bošnjački nacionalni dogovor o Mostaru. Govori i o tomu kakva nova gradska vlast Mostara mora biti, očekivanjima HRS-a od nedjeljnih izbora, „podijeljenosti“ Mostara te konkretnim problemima s kojima se Mostarci svakodnevno suočavaju.

G. Bevanda, kakva je Vaša vizija budućeg Mostara?

Vidim Mostar kao grad koji je sposoban rješavati svoje probleme, grad bez korupcije i nepotizma, grad koji privlači nove investitore, koji otvara nova radna mjesta, koji je svjetska turistička destinacija –jednostavno vidim ga kao najljepše mjesto na svijetu gdje živi moja obitelj i prijatelji.

 

Na što nova gradska vlast treba prvenstveno biti fokusirana?

Na reorganizaciju Gradske uprave, na rješavanje  komunalnih problema, zaustavljanja bespravne i divlje gradnje, uvođenja zakonitosti u rad ne samo Gradske uprave, nego i svih Ustanova i poduzeća kojima je osnivač Grad.

 

Kakav rezultat priželjkujete za HRS i što će biti u fokusu djelovanja HRS-ovih vijećnika?

HRS će zasigurno ostvariti odličan  rezultat na izborima te će vijećnici HRS-a odmah nakon početka rada Vijeća predložiti donošenje odluka kojima će Mostar postati transparentan grad i gdje će građani već za nekoliko mjeseci moći vidjeti kako se troši njihov novac.  Zalagat ćemo se da se odmah donesu odluke o uspostavljanju javnog Registra izdanih građevnih dozvola, Registra imovine-poslovnih prostora u vlasništvu Grada, kao i drugih registara koji moraju najkasnije u roku od 6 mjeseci biti dostupni svim građanima na uvid preko web stranice Grada. Transparentnost mora biti potpuna.

 

Kako ocjenjujete 12 proteklih godina vlasti u Mostaru, od kojih smo četiri i imali Gradsko vijeće?

Bez obzira na činjenicu da nismo imali Gradsko vijeće od 2012.godine, Mostar nije smio postati jedan od najprljavijih gradova u regiji, Grad u kojem je bespravna gradnja divljala do neslućenih razmjera, u kojem niti jedan javni projekt nije moguće završiti iz kojeg razloga nemamo ni Gradsku dvoranu, niti Javnu garažu, gdje naplata parkinga poslije ogromnog ulaganja  uopće ne funkcionira itd.

Odgovornost za ovakvo stanje ne snosi samo Gradonačelnik, nego i svi drugi rukovodeći službenici koji nisu izvršavali svoje obveze i dužnosti radi čega je u Gradskoj upravi nužna reorganizacija i imenovanje novih Načelnika i drugih rukovodećih službenika.

 

Je li Mostar danas podijeljen grad s dva odvojena društva?

Mostar je danas podijeljen isto onoliko koliko je to podijeljeno i Sarajevo, Brčko ili Travnik. Od Mostara se stalno želi praviti Grad slučaj, ali činjenice pokazuju da to nije tako, jer Mostar ima fakultete na kojima studiraju ili predaju studenti i profesori različitih nacionalnosti, Mostar ima kazališta koja surađuju i dobivaju nagrade za zajedničke predstave, na SKB Mostar se liječe pacijenti različitih nacionalnosti, koje također liječe doktori različitih nacionalnosti, Mostar ima jedan Sud,  jedinstvenu Gradsku upravu itd…. ovo ipak nisu karakteristike podijeljenog Grada. Naravno Mostar ima svoje probleme, teške ratne posljedice ali sve to ipak trebaju riješiti sami građani Mostara,  a ne neki „mentori sa strane“  HRS upravo radi rješavanja tih problema nudi Politiku Sporazuma, koja će prevladati te odnose i učinit Mostar tolerantnim gradom.

 

Stvara se dojam kako se hrvatsko-bošnjački politički konflikt sada seli u Mostar. Bošnjačka je politika jasno detektirala Srebrenicu, Mostar i Stolac kao ključne lokalne sredine u kojima treba osvojiti vlast. Je li, i zbog čega, važno koje će nacionalnosti biti gradonačelnik Mostara?

Takozvani „probosanski blokovi“ i „probosanske politike“ koje se nameću iz Sarajeva upravo ukazuju, beskrupuloznost bošnjačke nacionalističke politike, koja se Srebrenice kao mjesta najvećeg stradanja Bošnjaka sjeti samo u predizbornim vremenima, dok su oni preostali povratnici ostavljeni da žive u bijedi i neimaštini. Ova nacionalistička politika neće donijeti nikome dobra niti Mostaru niti bilo kome jer stvaranje nepotrebnih tenzija, dovodi do takvog stanja da takve sredine zaobilaze i investitori i turisti te građani koji ostaju živjeti u tim mjestima od ovih  „probosanskih politika“ imaju samo dugoročnu štetu, kad se njihovi kreatori vrate u svoja ladanjska imanja na Poljinama ili već negdje drugo.  Upravo zbog takvih nacionalističkih politika se stvara dojam da je važno koje će nacionalnosti biti gradonačelnik, dok se cijelo vrijeme zaboravlja krucijalna činjenica da Ljubo Bešlić, kao gradonačelnik nije mogao potpisati nikakav račun ili važniju odluku bez suglasnosti načelnika Odjela za financije kojeg je imenovala SDA.

 

Kako komentirate medijsku ofanzivu iz Sarajeva koja otvoreno promovira tzv. probosansku politiku ? Jučer je iz Željko Komšić dolazio u Mostar sa istim namjerama ?

Svjedoci smo da je jučer tzv. hrvatski član predsjedništva, a bolje rečeno prvi bošnjački član,  dolazio u Mostar zajedno sa svojim specijalnim savjetnikom iz Beograda, obećavajući Bošnjacima u Mostaru „ boljitke probosanske politike“ dok mu nije palo na pamet ili nije imao obraza da posjeti dijelove grada u kojima žive pretežito Hrvati ili Srbi.

Vrhunac ove „mudrosti“ i „pameti“ je prikazan sinoć u Dnevniku FTV-a, kada je taj specijalni savjetnik iz Beograda na jednostavan i brutalan način demaskirao suradnju koalicije SDP/Naša stranka sa Koalicijom okupljenom oko SDA i DF-a i još jednom pokazao da  SDP, DF a sada i Naša stranka, nisu nikakve lijevo orijentirane građanske stranke, nego stranke koje po diktatu SDA ili uz suradnju sa istom pokušavaju provesti bošnjačku unitarističko /nacionalističku politiku. Žalosno je bilo gledati novinara FTV, koji je pokušao spriječiti Čedu Jovanovića u razotkrivanju ovog nacionalističkog dogovora, pa su posve opravdani zahtjevi da se ovakva  tzv.“Federalna televizija kao javni servis ukine ili da ovi nacionalisti ipak budu bar minimalno korektni,  pa istu preimenuju u BTV (Bošnjačku televiziju).

Ima li Mostar različitu simboličku vrijednost za Hrvate i Bošnjake?

Hrvati i  Bošnjaci su dva posebna naroda, koji njeguju svoje tradicije sukladno povijesnom nasljeđu, te vjerojatno  Mostar, kao i druge sredine gdje ti narodi žive, za svaki narod imaju svoju specifičnu simboličku vrijednost. Naravno da te razlike ne moraju, a niti trebaju predstavljati nikakvu prepreku za međusobno uvažavanje i suradnju, što nabolje pokazuje zajednički rad u poduzećima i javnim ustanovama, kao i gospodarska  i kulturna suradnja koju sam već prije naveo.

Kao Hrvat mišljenja sam da Mostar za Hrvate predstavlja najvažniji Grad u Bosni i Hercegovini, jer se u njemu nalaze najznačajnije institucije Hrvatskog naroda kao što su Sveučilište, Hrvatsko narodno kazalište, Sveučilišna bolnica, itd.

 

Kakvog će kandidata za gradonačelnika podržati izabrani vijećnici HRS u Gradskom vijeću Mostara?

Onog kandidata ili kandidatkinju koji se mogu nositi sa svi problemima sa kojima se suočava Mostar. Takav kandidat pored hrabrosti da preuzme Gradu ovakvom stanju, mora biti osoba koja posjeduje znanje, sposobnost i iskustvo da upravlja Gradom i učini ga ljepšim mjestom za život sviju nas. Takvu osobu HRS ima, to je naša nositeljica liste za Gradsko područje Zapad,  Vesna Šunjić, obrazovana u Londonu koja se nakon studija vratila u svoj Mostar u kojem je zasnovala obitelj i napravila uspješnu poslovnu karijeru u privatnom sektoru.

 

Kako gledate na problem nelegalne gradnje u Mostaru?

Ovaj gorući problem Grada , potrebno je riješiti mjerama legalizacije onih objekata koji se mogu legalizirati i mjerama demolicije-uklanjanja onih objekata koji ugrožavaju razvoj i nesmetano funkcioniranje Grada.  U raspravu o legalizaciji se moraju uključiti i svi oni građani kojima je ovom bespravnom gradnjom smanjena vrijednost njihovih nekretnina (zbog smanjenja svjetlosti, ugrožavanja prolaza, parkinga itd.) , te oni kroz ovaj postupak također moraju biti obeštećeni. HRS će također tražiti i odgovornost  onih rukovoditelja u Gradskoj upravi koji nisu spriječili ovu bespravnu gradnju jer se ona čak dogodila i u prostoru Javne Deponije po čemu je Mostar „poseban europski fenomen“

 

Zbog čega je važno da Mostarci izađu na izbore?

Građani Mostara, nakon 12 godina imaju mogućnost izabrati svoje predstavnike u Gradsko vijeće. Izborom  Gradskog vijeća steći će se uvjeti da Grad profunkcionira, da se donesu Odluke kojima će se početi rješavati komunalni problemi, bespravna gradnja, provoditi mjere socijalne politike, omogućiti dolazak investitora kroz raspolaganje gradskim zemljištem. Ovo Vijeće ima veliku obvezu ali i odgovornost da nadoknadi desetogodišnji zastoj Grada, te je od velike važnosti za sve građane tko će ih predstavljati. Nadam se da će građani izabrati one kandidate koji su sposobni donositi odluke kojima će rješavati probleme u Gradu Mostaru.

Dnevnik.ba

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial