Šef riječkog covid-odjela: Zadnja trudnica nam je ’88. godište s jako teškom slikom
U SPLITU i danas, na blagdan Svih svetih, red za cijepljenje. Možda bismo takve prizore gledali i u Zagrebu da cijepljenje tijekom blagdana nije bilo obustavljeno.
I na blagdan se u Splitu čekalo u redu za prvu, drugu, pa čak i treću dozu.
Jučer i danas procijepili su 300 ljudi. Možda bi takva slika bila i u Zagrebu da nije obustavljeno cijepljenje na tri dana.
Dok brojke zaraženih rastu, iz Štampara objašnjavaju da su morali ljude rasporediti i na druge poslove.
Od sutra će cijepiti, i to u devetom paviljonu. Kreće se i s drive-in testiranjima na Velesajmu.
Kako dani odmiču, jača pritisak na bolnice. U samo jednom danu primile su novih 78 pacijenata.
Šef covid-odjela riječke bolnice: Imamo sve više trudnica, zadnja ’88 godište s jako teškom kliničkom slikom
Dr. Aron Grubešić, voditelj covid-jedinice KBC-a Rijeka, upozorava da je situacija sve teža.
“Puno je teških bolesnika, pogotovo među necijepljenom populacijom. Cijepljenih je trenutno na odjelu ispod 20%. I oni su redovito, kao i do sada, sa zapravo blažom kliničkom slikom”, kaže za Novu TV Grubešić.
I iz Rijeke – upozorenje. Sve je više, kažu, trudnica. Velika većina nije cijepljena.
“Tako da imamo kod njih povremeno teške do izuzetno teške kliničke slike. Posljednja, evo, djevojka ’88 godište s izuzetno teškom slikom covida”, kaže Grubišić.
U Udruzi bolničkih liječnika pribojavaju se idućih dana. Od Ministarstva očekuju smjernice za postupanje u slučaju pomanjkanja respiratora.
Dr. Ivana Šmit, predsjednica HUBOL-a, pojašnjava:
“Ukoliko se takva situacija dogodi, kamo s tim ljudima, koga se zove, gdje se te pacijente transportira jer ne može se očekivati od liječnika na terenu da zivka bolnice okolo po Hrvatskoj i gleda gdje ima slobodno mjesto za tog pacijenta kojemu taj respirator u tom trenutku znači život”, upozorila je Šmit.
U Zagrebu su u pripravnosti bolnice Sv. Duh i Merkur. Ako zatreba, i oni će primati stacionarne covid-pacijente. Koliko, ovisi o situaciji i naputku Ministarstva. Na Sv. Duhu su spremni.
“Adekvatno tome ćemo onda dijelove bolnice morati reducirati, to je posve logično. Ali nijednu djelatnost za sada ne planiramo gasiti. Nego raditi sve djelatnosti, naravno, u dijelu hitnih i prioritetnih pacijenata i maksimum elektivnih pacijenata koji budemo mogli raditi u takvom sustavu. Naravno da takav sustav traži dodatna naprezanja”, rekao je prof. dr. sc. Mladen Bušić, ravnatelj KB-a Sveti Duh.