Samo u BiH: Direktori javnih poduzeća sebi povećavali plaće, a radnicima smanjivali
Izvješća o radu tuzlanskih javnih poduzeća za prošlu godinu izazvala su burne reakcije vijećnika iz oporbe. Navode kako su pojedini ravnatelji tijekom pandemije sebi povećali plaće, a nekvalificiranim radnicima smanjili. Je li na sceni samovolja nauštrb zaposlenika s ionako niskim primanjima, ili nešto drugo? U izvještajima za prošlu godinu u skoro svim tuzlanskim javnim poduzećima prosječna plaća za visoku stručnu spremu je veća u odnosu na godinu ranije, dok je za srednju, kvalificirane i nekvalificirane radnike uglavnom manja, prenosi BHRT.
„U Tuzli je trenutno u fazi Alan Ford politika, gdje se ono uzima od siromašnih, daje se bogatima i to je jasno u izvještajima koje smo mi dobili, ima sigurno 12-13 izvještaja. 80 posto direktora, odnosno VSS, je sebi diglo plaću za vrijeme pandemije“ , govori Omer Berbić, vijećnik u Gradskom vijeću Tuzla „To je bruka, sramota, bahatost. Ono što jeste problem Gradske uprave godinama u Tuzli jeste da se pojedini direktori javnih poduzeća i ustanova ponašaju kao lokalni šerifi“, objašnjava Damir Muratović, vijećnik u Gradskom vijeću Tuzla Kao primjere Berbić navodi Komunalac, Tržnice – Pijace, Panoniku i druge.
Senada je medicinska sestra u Domu umirovljenika 28 godina. Zajedno s kolegama kaže da joj je prošle godine smanjena plaća i topli obrok. „Po 12 sati radili pod opremom, smanjena nam je plaća. Nagrađeni smo time što nam je smanjena plaća i topli obrok“ , ogorčeno govori Senada. „Nemamo nikakvu ni informaciju ni o rezultatima financijskog poslovanja. Jednostavno direktor izbjegava svaku komunikaciju“ , govori Jasmina Čamdžić, referentica za javne nabavke u Domu umirovljenika Tuzla Mirza Mustafić, predsjednik Sindikata Doma penzionera Tuzla objašnjava: „Regresa nije ni bilo, bez ikakvog obrazloženja.
Što se tiče i smanjenja plaće i toplog obroka, nismo obaviješteni o tome, nego smo slučajno vidjeli na platnim listama.“ Iz Doma umirovljenika i pouzeća Tržnice-Pijace demantiraju bilo kakva smanjenja ili povećanja plaća. Iz Panonike potvrđuju da je za nekoliko radnih mjesta plaća povećana prije pojave korona virusa, a zbog stanja tijekom pandemije smanjena za 10 posto svim zaposlenicima. Smanjenja i povećanja oštro negira prvi čovjek Komunalca.
„Mi smo u doba pandemije imali prihoda manje oko 300.000 pa nismo razmišljali o smanjenju plaća. Smanjenje plaća nije popularna mjera i ona je posljednja mjera kad se iscrpe sve mogućnosti.“, govori Admir Bećirović, direktor JKP „Komunalac“ Tuzla Dok direktori demantiraju, a radnici Doma penzionera apeliraju na vlasti da im pruže pomoć u zaštiti prava, gradonačelnik Tuzle nam kaže da je za rad javnih poduzeća zaduženo Vijeće. Predsjednica Vijeća nije odgovarala na pozive i upit novinara.