Puljić: Katolici u BiH imaju poseban osjećaj za pomoć siromašnima

Nadbiskup metropolit vrhbosanski kardinal Vinko Puljić, 24. listopada 2019. u Svećeničkom domu Vrhbosanske nadbiskupije u Sarajevu otvorio je Misijsku izložbu na temu: „Srcem i djelima za misije“. Ovu izložbi suvenira iz misijskih zemalja u kojima djeluju misionari Crkve u Hrvata organizirala je Misijska središnjica u Sarajevu, odnosno Papinska misijska djela u BiH na kraju Misijske godine koju su biskupi Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine proglasili potaknuti odlukom pape Franje da listopad 2019. bude Izvanredni misijski mjesec kao sjećanje na 100. godišnjicu apostolskog pisma „Maximum illud“, javlja KTA.

Otvarajući izložbu kardinal Puljić zahvalio je Misijskoj središnjici za organiziranje postavljanja ove zbirke u koju su uključene brojne osobe koje su, ne samo sudjelovale u njezinu izlaganju, nego i godinama prikupljale ili darivale brojne izložene predmete iz afričkih i drugih zemalja. Izrazio je radost da su brojne inicijative, koje je tijekom Misijske godine pokretala Misijska središnjica, među katolicima u BiH, koji se i sami susreću s brojnim egzistencijalnim problemima, naišle na velikodušan odaziv i u molitvenoj i u konkretnoj potpori misijama i misionarima.

Podsjetio je da je Bosna i Hercegovine i sama dugo ubrajana među misijske zemlje. Zahvalio je i svim prisutnima na dolasku te potaknuo da nastave gajiti misijski duh u skladu s Kristovim poslanjem: „Pođite po svem svijetu, propovijedajte evanđelje svemu stvorenju“ (Mk 16,15). Podsjetivši da je geslo Izvanrednog misijskog mjeseca listopada „Kršteni i poslani“, kazao je da „što smo svjesniji svoga krštenja, postajemo svjesniji i svoga poslanja. Istaknuo je veliku snagu molitve, ali i trajnu potrebu materijalne potpore misionarima, a preko njih i pomoći brojnim siromašnim ljudima.

„Naš čovjek u BiH, katolik, ima poseban osjećaj za takve stvari i tu se divim našim ljudima“, kazao je kardinal Puljić te zamolio da „Bog blagoslovi svaki onaj prilog koji su ljudi davali upravo za širenje Evanđelja, a tim su i sami rasli u vjeri“. „Želim da i ova izložba na svoj način i nas još više učvršćuje u vjeri te učini radosnijima i svjesnijima svoga poslanja“, rekao je kardinal Puljić.

Pozdrav i prigodnu riječ na početku izložbe uputio je nacionalni ravnatelj Papinskih misijskih djela u BiH mons. Luka Tunjić koji je pojasnio da je „ova misijska zbirka, koja se prvi put predstavlja javnosti u formi izložbe, nastajala pedesetak godina. „Prigodom svojih dolazaka, nekad u Misijsku centralu a sada u Misijsku središnjicu, naše misionarke i misionari u znak zahvalnosti za pomoć i suradnju, darovali su pojedine predmete, kao sjećanje na zemlju u kojoj misijski djeluju. Izloženi eksponati govore o kulturi, tradiciji, životu i vjeri naroda iz kojih potječu. Iz njih se može iščitati raznolikost, stvaralaštvo duha i darovitost koja je svojstvena misijskim zemljama. Koliko god različiti u ovozemaljskim datostima, u vjeri i po vjeri smo svi isti, braća i sestre u Kristu Isusu. On nas ujedinjuje, po njemu smo zajednica-Crkva koju okuplja i vodi Duh Sveti. Taj isti Duh nas potiče na međusobnu suradnju, pomoć i ljubav“, kazao je mons. Tunjić.

„Besplatno smo primili dar vjere na krštenju, besplatno smo primili sve ove predmete koje vam predstavljamo i dajemo na uvid, da kroz njih još bolje upoznate svoju braću i sestre u Kristu u misijama diljem svijeta. Želja nam je da i ova misijska izložba podsvijesti i ojača misijsku dimenziju naše vjere. Neka nas potakne na još veću povezanost s našim misionarkama i misionarima te Crkvom u misijskim zemljama koja se rađa i raste. Potrebno joj je puno Božje milosti koju mi možemo izmoliti. Potrebna joj je i naša konkretna materijalna pomoć. Činjenica da 36,2 % stanovništva Afrike živi dnevno s manje od jednog dolara govori o njihovoj situaciji i potrebama“, rekao je mons. Tunjić dodajući da izložba ima i prodajni karakter te da će svi prilozi biti predani najpotrebnijima u misijama.

Zahvalio je za potporu brojnim osobama: kardinalu Puljiću, ravnatelju Svećeničkog doma vlč. Fabijanu Stanušiću za ustupljeni prostor, vlč. Miroslavu Ćavaru i vlč. Josipu Vajdneru i suradnicima Medijskog centra Vrhbosanske nadbiskupije za pomoć u realizaciji projekta, misijskoj sekciji Vrhbosanskog bogoslovnog sjemeništa, dijecezanskom ravnatelju Papinskih misijskih djela Vrhbosanske nadbiskupije fra Stipanu Radiću te restauratoru i akademskom slikaru Sanjinu Lugiću, gosp. Davoru Krajinoviću i gosp. Zlatku Nižiću na tehničkoj pomoći.

Posebnu zahvalu uputio je djelatnici u Misijskoj središnjici s. Davorki Šarić i novinarki Katoličkog tjednika Josipi Prskalo koja je moderirala program. Zahvalio je i svim dosadašnjim nacionalnim ravnateljima koji su ove eksponate brižno čuvali i misionarima iz afričkih i drugih misijskih zemalja koji su ih darovali.

Potom su prisutni mogli pogledati video spot za pjesmu „Tamo gdje palme cvatu“ koji je predstavljao Bosnu i Hercegovinu na zajedničkom CD-u pjesama Papinskih misijskih djela cijeloga svijeta. Na inicijativu Misijske središnjice oko 350 djece iz 11 zborova iz svih krajeva Bosne i Hercegovine, 1. lipnja 2019. u Nadbiskupskom sjemeništu Petar Barbarić u Travniku snimilo je video spot. Pjesmu su za dječji zbor prilagodili don Dragan Filipović i don Gordan Božić, a video spot tonski je obradio djelatnik Medijskog centra Vrhbosanske nadbiskupije Davor Krajinović.

Bivši nacionalni ravnatelj PMD BiH mons. Tomo Knežević u svom kraćem izlaganju progovorio je o izložbenim predmetima, onima koji su darovali i prikupljali te njihovoj važnosti.

„Večeras će po prvi puta, za veliki broj posjetitelja i prijatelja misija iz Sarajeva i šire, svjetlost dana ugledati brojni eksponati koje su naši misionari, misionarke, djelatnici Misijske središnjice i drugi prijatelji misija darovali Nacionalnoj upravi Papinskih misijskih djela bivše Misijske centrale, a poglavito sadašnje Misijske središnjice. Kada sam pozvan da nešto progovorim o ovoj izložbi iz Misijske središnjice dobio sam popis eksponata uknjiženih na pet stranica s ukupno 174 eksponata. Sigurno ih ima i više, ali svi nisu ubilježeni. Veliko je ovo bogatstvo i animacijski sadržaj. Svi izloženi sadržaji konkretno govore o kontinentima, zemljama, narodima kojima je došla Radosna vijest preko svih naših znanih i manje znanih hrvatskih misionara i misionarki“, kazao je mons. Knežević koji je dodao da „u svom prilaženju svakom od eksponata treba nadići sebe, nadići svoje hrvatsko i katoličko, europsko i bosanskohercegovačko podneblje razmišljanje početka dvadesetprvog stoljeća“ te pokušati „uz potporu natpisa shvatiti što govore i koju poruku šalju svakome od nas“.

„Raznovrsnost izložbenih materijala govori o velikom mozaiku ljudskog i vjerničkog življenja u drugim zemljama i na drugim kontinentima. I zato naša isključivost sužava, a na proširuje naše europske i bosanskohercegovačke vidike shvaćanja i prihvaćanja drugih i drugačijih… Na ovoj izložbi imat ćete prilike vidjeti mali dio liturgijskog bogatstva drugih naroda i drugih kultura koji imaju liturgijski ples, drugačiju misnicu, liturgijskih bubanj ili druge liturgijske instrumente, drugačije liturgijsko posuđe, ali i liturgijsku pjesmu i još mnogo toga što ovdje nije spomenuto“, rekao je mons. Knežević napominjući da se na izložbi može pronaći i Biblija na kiluba jeziku iz DR Kongo (Kinšasa) hercegovačkog franjevca fra Blage Brkića, gramatika istoga jezika, druge knjige i priručnici.

„Prođimo ovom izložbom i pogledajmo što piše ispod svakog izloženog eksponata. Zastanimo nakratko i shvatit ćemo brojne religijske, ali i političke stvari kao što je pitanje zašto se vode ratovi u brojnim zemljama tzv. trećeg svijeta i u područjima koja kriju velika bogatstva za kojima su posegnuli europski i svjetski moćnici. Svaki naš brat ili sestra koji su daleko od nas trebaju biti i naša briga njihova stalnog intelektualnog i duhovnog rasta“, istaknuo je mons. Knežević.

Svi prisutni imali su potom prigodu razgledati izložbe, dati svoj prilog za misije te kupiti pojedine prodajne predmete s misijskim sadržajima.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial