Posljedice lakšeg zapošljavanja u Njemačkoj: Ekonomski pad u BiH, natalitet još niži…
No, prema njemačkim medijima, traženi su i elektroničari, metalci i građevinski radnici…
Njemačka veleposlanica Margret Uebber tim povodom obratila se bh. javnosti, piše Faktor. Uebber kaže kako se ovim zakonom konkretno uspostavlja temelj za uređeno i održivo doseljavanje stručnog kadra te da će se primjenjivati u svim stručnim oblastima.
U svome obraćanju bh. javnosti njemačka veleposlanica navodi kako se posebno traži stručni kadar u tzv. MINT-zanimanjima, to su zanimanja iz oblasti matematike, informatike, prirodnih znanosti i tehnike, ali i za zanate postoje mnogobrojne mogućnosti.
Ovaj novi zakon se odnosi na državljane svih zemalja širom svijeta, nije ograničen na određeni regionalni prostor ili grupu zemalja. Namijenjen je kvalificiranim radnicima. To su osobe koje imaju visoku školsku spremu ili stručnu kvalifikaciju. O stručnoj kvalifikaciji govorimo onda kada se za odgovarajuće referentno zanimanje u Njemačkoj zahtijeva stručno školovanje koje traje minimalno dvije godine, kazala je Uebber.
Dakle, prvo priznavanje kvalifikacije, potom viza.
To također znači da će za zapošljavanje u Njemačkoj i ubuduće trebati viza. Primatelj zahtjeva za vizu je nadležno njemačko veleposlanstvo, u slučaju Bosne i Hercegovine to je Njemačko veleposlanstvo u Sarajevu. One osobe koje nisu obuhvaćene zakonom o useljavanju stručnjaka, mogu i ubuduće svoj zahtjev za vizu podnositi prema pravilu za zemlje Zapadnog Balkana.
Dodatne informacije o mogućnostima zapošljavanja u Njemačkoj pronađite na stranici: www.make-it-in-germany.com
Prognoze idu tako daleko da bi BiH u ovoj godini moglo napustiti čak 100 tisuća obrazovanih ljudi mlađih od 45 godina. Ilustracije, to je nešto manje od broja stanovnika u Zenici. Doc. dr. Amer Osmić s Fakulteta političkih znanosti u Sarajevu smatra da će BiH imati višestruke posljedice od odlaska mladog, stručnog kadra u Njemačku.
Nema sumnje da će se intenzivirati trend odlazaka. Mladi, visokokvalificirana, stručna radna snaga će u velikom broju željeti otići u Njemačku. Već vlada euforija, ali to neće biti baš tako. Niti će Njemačka primiti sve aplikante, niti ima mjesta za sve njih. Mora se znati da je jedan od glavnih uvjeta nostrifikacija diplome, da ustanova u Njemačkoj prizna validnost diplome iz BiH – objašnjava Osmić. Prema njegovim riječima, novi val odlazaka obrazovnih kadrova i kvalitetne stručne snage će se sigurno osjetiti u BiH.
Prije svega, naša ekonomija nema snagu nadomjestiti njihov odlazak. Stvorit će se domino efekt koji će pogoditi sve. Bit će, između ostalog, znatno manji priliv proračunskih sredstava. U principu, odlazit će nam mladi u rasponu od 18 do 42 godine, cijele obitelji. Prirodni priraštaj će biti još negativniji, a za posljedicu će imati da nam uskoro neće trebati sadašnji broj nastavnog kadra, od profesora, nastavnika, učitelja…
Jednostavno, bit će znatno manje djece u školskim klupama. S demogarfskog i socijalnog aspekta, naše stanovništvo će biti još starije. Prosječna starost 2013. godine, kada je obavljen popis stanovništva, iznosila je 39 godina. Prema mojim procjenama, od 2013. do danas dodatno smo ostarili za najmanje dvije godine. Kratko rečeno, naše društvo, naša vlast ima mnogo razloga za brigu.
Krajnje je vrijeme da se ovim procesima priđe na stručan, analitički način, da se napravi strategija kako se nositi s ekonomskim migracijama – istaknuo je Osmić.