Poskupljenja prisilila građane da i hranu za blagdane kupuju na rate
Bez plaćanja na rate život je mnogima postao nezamisliv. Hrana, odjeća, obuća, kozmetika… sve se danas kupuje na rate. Kako smo u mjesecu “najveće potrošnje”, kupnja s odgodom velikoj većini bh. građana, ako nemaju pomoć rodbine iz inozemstva, postala je jedini način da pristojno dočekaju i proslave blagdane.
Iznad 100 KM
Mostarka Ljiljana kaže da kupuje na rate gotovo uvijek jer živi u kućanstvu od pet članova i nemoguće joj je s plaćama od po 700 KM kupiti sve što im je potrebno za život. – Zaduživanje u našoj obitelji neizbježno je za kupnju hrane, cipela, odjeće jer drugog izlaza nema. Posebice je to izraženo sada kada se pripremamo za Božić. Djeci treba kupiti darove, svatko od njih očekuje neki paketić ispod bora, a uz plaće kojima raspolažemo, teško je sve pokriti. Tu je blagdanska trpeza za koju treba kupiti sve namirnice, nakit koji svake godine pomalo obnavljamo… snalazimo se – kaže Ljiljana. Ističe kako nisu jedini koji se pripremaju na ovaj način za blagdane. – Jako puno mojih kolega i prijatelja kupuje na rate, posebice u prosincu kada su troškovi života skuplji nego drugih mjeseci u godini. Zbog toga upadamo u sve veću krizu jer zaduženi novac treba i vratiti. Onda ulazimo u minus na tekućem računu jer ne pronalazimo drugi način da preživimo – objasnila je Ljiljana kako izgleda začarani krug iz kojih se sve teže izlazi.
Kupnju na rate bh. građanima omogućile su brojne trgovine u BiH. – Svim svojim kupcima nudimo razne mogućnosti plaćanja u prodajnim mjestima. Osim gotovinom, kupci mogu plaćati debitnim i kreditnim karticama, a kao dodanu vrijednost svojim kupcima, nudimo i pogodnost plaćanja na rate. Iako već neko vrijeme nudimo ovu mogućnost, zabilježen je porast plaćanja karticama koje kupci vide kao jednostavniji i praktičniji način plaćanja, objašnjavaju nam iz jednog trgovačkog centra u BiH, navodeći minimalan iznos koji je potreban da bi se kupcu pružila mogućnost plaćanja na rate. – Na sve iznose iznad 100 KM kupcima se u našim poslovnicama nudi mogućnost plaćanja na rate do 12 mjeseci – objašnjavaju za Večernji list. Iz veleprodaje tehnike kažu da svake godine u vrijeme blagdana imaju povećanju kupnju proizvoda na rate. – Osim što je mjesec potrošnje, prosinac je i mjesec darivanja. Kako je bez tehnologije danas gotovo nemoguće živjeti i raditi, upravo ovo blagdansko vrijeme idealno je za kupnju ovih proizvoda. U prosincu inače uvijek imamo i popuste na svu tehniku – kažu nam. Zanimalo nas je što se sve kupuje. – Apsolutno sve, od televizora većih dimenzija, do onih manjih koji su namijenjeni za dječje sobe. Tu su, naravno, i popularni PlayStation, mobiteli, laptopi, dronovi… I uglavnom se sve kupuje na rate – istaknuli su.
Na odgodu se kupuje i u drogerijama, trgovinama odjeće i obuće… No, bez obzira na tu mogućnost, u kojoj se svi pomalo opuste, stručnjaci pozivaju na oprez. Iz udruga za zaštitu potrošača kažu da trgovci imaju dva motiva. Prvi je da povećaju prodaju, a drugi je da im ti isti građani postanu stalni klijenti jer znaju da u određenoj trgovini postoji mogućnost kupnje na rate. – Financijska kriza je postala itekako izražena, posebice sada u vremenu pandemije koronavirusa kada je platežna moć sve slabija. Naši građani najviše osjete poskupljenje hrane jer bez nje ne mogu, a zbog viših cijena osnovnih životnih namirnica, moraju kalkulirati što kupiti, a što ne. Prošla su vremena kada su se za 100 KM nosile velike košare hrane. Toga danas nema. Danas za isti iznos iz trgovine iznesete samo jednu vrećicu. Uz poskupljenja koja nas prate tijekom cijele godine i povećavaju se, tu su i blagdani, a svi znamo koliko se troši u blagdanskom vremenu. Ovo će zasigurno biti blagdani koje će biti najteže financijski podnijeti. Za razliku od ranijih godina kada smo imali obilje hrane i darova, vjerujemo da će to ove godine biti puno skromnije – zaključuju iz udruga za zaštitu potrošača.
Smanjiti zaduženje
Kako se ne bismo dodatno zaduživali, za dobar dio bh. građana pobrine se rodbina iz inozemstva koja im šalje novac. Koliko, zapravo, bh. građani trebaju pomoć iz inozemstva te da ih rodbina nije zaboravila, pokazuju podaci o iznosima doznaka iz inozemstva. Samo u prošloj godini iseljenici su obiteljima u BiH poslali nešto više od 2,5 milijardi maraka. Oni koji ne mogu blagdane provesti u BiH, šalju novac obiteljima, kako bi mjesec najveće potrošnje proveli dostojno, bez grča u trbuhu hoće li si nešto moći priuštiti ili ne, piše vecernji.