Poboljšavanje i moderniziranje planiranja i projektiranja u šumarstvu
Početkom poslovne 2016. godine krenulo se i sa radovima na poboljšanju planiranja i projektiranja u šumarstvu. Za uspješnu realizaciju planiranje mora biti što kvalitetnije. Dosadanšnja praksa izrade izvedbenih projekta biotehničkim mjera sječe, izrade i izvoza šumskih drvnih sortimenata (š.d.s.) nije bila ujednačena u svim šumarijam što je za rezultat imalo otežano izvlačenje sumarnih podataka bitnih za samu provedbu projektiranih mjera.
Vođeni tim problem unutar poduzeća je oformljeno radno tijelo koje ima za cilj proučiti dosadašnje stanje, razraditi nove mogućnosti i predložiti nove mjere koje trebaju unificirati, pojednostaviti i poboljšati radove na projektiranju u šumarstvu na razini cijelog poduzeća.
Članovi radnog tijela su:
1. Nikola Peković, mag.ing.šum. (Direkcija)
2. Daviti Mijoč, dipl.ing.šum. (Š. Kupres)
3. Nikola Srdić, dipl.ing.šum. (Š. Glamoč)
4. Ivica Kovačević, mag.ing.šum (Š. Glamoč)
5. Nedjeljko Pokrajčić, dipl.ing.šum. (Š. Tomislavgrad)
6. Goran Pejčinović, dipl.ing.šum. (Š. Drvar)
7. Krešimir Čolić, mag.ing.šum. (Š. B.Grahovo)
8. Martin Semren, dipl.ing.šum. (Š. Livno)
9. Andrija Batinić, mag.ing.šum. (Direkcija)
Prvi radni sastanak navedenog radnog tijela je održan u prostorijama Šumarije Livno 08.03.2016. godine. Sastanak se bazirao na više tema podjeljenih u nekoliko točaka:
– sagledavanje i razmjena dosadašnjih iskustava prilikom projektiranja u šumarstvu,
– definiranje problema koji se javljaju u poslovima projektiranja u šumarstvu,
– problemi primjene GIS tehnologije,
– sagledavanje procedura kontrole i nadzora kao i administrativnih procedura,
– i ostala problematika.
Ovom sastanku su nazočili generalni direktor Draško Brnić, dipl.oec. i izvršni direktor za poslove šumarstva Dragan Tomić, dipl.ing.šum.
Zaključak sastanka je slijedeći:
Probelmatika je višestruko složena i razlikuje se od šumarije do šumarije. Većina problema se može podijeliti na probleme terenske prirode i prebleme tehničke prirode. Organizacija rada na terenu predstavlja dodatni pritisak na pravovremeno izvođenje radova projektiranja u šumarstvu.
Uočeni su tehnički propusti u obračunu podataka koje će uskoro biti ispravljeni. U postupku je izrada pravilnika izgleda i sadržaja izvedbenog projekta biotehničkih mjera sječe, izrade i izvoza š.d.s. kako bi se unificirao način izrade na razini poduzeća. Sadržaj projekata će biti proširen kako opisnim dijelom tako i matematičko tabelarnim prikazima, sve u cilju jednostavnijeg izvlačenja podataka.
Uočena je potreba za programom kontrole projektiranja radova u šumarstvu kako bi se na vrijeme uočile poteškoće na terenu i omogućilo pravovremeno reagiranje. Program je u postupku izrade.
Definirane su poteškoće projektiranja u jednodobnim sastojinama koje se u mnogočemu razlikuje od projektiranja u prebornim sastojinama.
Problematika primjene GIS tehnologija u projektiranju se većinom svodi na nedovoljnu tehničku opremljenost.
Jedan od osnovnih ciljeva je informatizacija i digitalizacija kompletnog postupka planiranja i projektiranja u šumarstvu a odnosi se na adminstrativno-kontrolno-nadzorne procedure.
Već na prvom sastanku su iskustva kolega iz jedne šumarije pomogla otkloniti neke od problema kolegama iz druge šumarije.
Ohrabreni pozitivnim utjecajem na prvom sastanku i željom za rješavanjem prisutnih problema održat će se i novi radni sastanci kao i okrugli stolovi sa svim projektanima u poduzeću da bi konačno rješenje bilo što kvalitetnije.
Nikola Perković, mag.ing.šum.