Ovako država pazi da se obični ljudi drže mjera? Vlasnica kafića uhićena u pidžami, pred djecom
Marijana Trogrlić, vlasnica kafića u mjestu Studenci kod Imotskog, 5. veljače uhićena je u svojoj kući nakon što policajcima nije željela otvoriti svoj kafić za koji su oni tvrdili da radi. Incident je prepričala za Nacional i tvrdi da joj ni danas cijeli slučaj nije pojašnjen.
Prema njenoj priči, policajci su se s dva vozila pojavili ispred kuće, pozvonili joj na vrata te joj rekli kako su dobili dojavu da njen kafić radi. Tražili su je, tvrdi, da ga otvori. U tom je trenutku, opisala je gospođa, stajala u pidžami dok je s njom u kući bilo troje djece od kojih su neka bila bolesna.
Kako im bez naloga nije željela otvoriti kafić, rekli su joj da je uhićena. Uzeli su joj, tvrdi, mobitel, a na izlasku iz kuće je uspjela tek dohvatiti torbu i zamoliti susjedu da ostane s bolesnom djecom, a djeci je poručila da će se brzo vratiti.
Plač u postaji i prijetnja socijalnom službom
Nakon toga je, prisjeća se, u policijskom vozilu provela 15 minuta dok nije došlo još jedno kojim su je odvezli u policijsku postaju u Imotski. „Ondje su mi rekli da će me vratiti kući, ako im otključam kafić. Ja sam odbila to učiniti, jer je lokal zatvoren, što su mogli i vidjeti. Počela sam plakati, rekla sam im da mi je troje maloljetne djece ostalo samo kod kuće. Na to su mi rekli da ako se zbog toga uključi socijalna služba, da mogu imati još većih problema.
Kasnije sam saznala da me nisu ni smjeli odvesti ako iza mene djeca ostaju sama. Tješila sam se da će na njih pripaziti Lucija, 26-godišnja susjeda, nadala sam se i da će muž brzo doći doma. Stajala sam tamo u pidžami i plakala. Čak je jedan od službenika rekao ‘pustite ženu, dica su joj doma sama i bolesna’. No, ponovili su da sam uhićena, a mobitel su mi već bili oduzeli”, opisuje Trogrlić za Nacional.
Ono što nije znala
Kaže da je potom nazvala susjedu i zamolila je da bude s djecom dok joj se ne vrati suprug koji je ranije izašao. Rekla joj je da će noć morati provesti u pritvoru. Potom su je policajci odveli liječniku da ustanove može li noć provesti u pritvoru, a onda je vratili u postaju, piše Nacional.
Nekoliko sati prije toga njezin je suprug otišao pomoći susjedu koji je imao nezgodu na cesti. Ono što gospođa tvrdi da nije znala u u trenutku uhićenja jest da je potom sa susjedima otišao u kafić pogledati utakmicu koja se prenosila na MAX TV-u. Kaže, ostali susjedi ga nemaju.
Kaže da nisu pili, samo su gledali tekmu. Bilo ih je devet, od kojih troje djece. Tek idućeg jutra Marijana je doznala da je suprug policajcima otvorio vrata kafića, da su sastavili zapisnik o zatečenim gostima, kojih nije bilo 10 čime bi kršili mjere i koji su tek gledali utakmicu te nisu bili ničim posluženi.
Besana noć na strunjači u podrumskoj ćeliji
U međuvremenu, ona je noć provela u podrumskoj ćeliji. To je mala prljava prostorija, opisuje gospođa.
“Na podu je nekakva strunjača i stara deka po kojoj plaze bube. Nema grijanja. Nema svjetla, ni prozora, samo vrata s rešetkama. Na zidovima je nešto ispisano, imena i poruke, vide se i tragovi posušene krvi. Jedan kut tog sobička kamera ne lovi, pa su u tom ćošku tragovi osušene mokraće. Očito ondje pritvorenici obave nuždu”, opisala je žena koja inače, kaže, povremeno ima napadaje panike kojih se i sad bojala.
Zbog tih napadaja panike, kaže, koristi i lijekove. “Bojala sam se da se ne ukočim. Imala sam takve situacije, srce lupa k’o ludo, a sva se zaledim. Užasno stanje, toga me bilo strah. Tresla sam rešetke na tom otvoru na vratima i mahala im u kameru da mi donesu lijekove, ali nitko nije reagirao“, opisala je. Provela je noć budna.
Suprug joj je donio lijekove, no…
“Kasnije mi je muž rekao da je on iste večeri donio lijekove, nisu mi ih dali. Muž je ponovno došao u 15 do 8 ujutro, pitajući može li me vidjeti. Rekli su mu da sam na ispitivanju, koje će jako dugo trajati. Nisu mu dali da me vidi. To nije istina. Uopće nije bilo nikakvog ispitivanja, bila sam sama u podrumskoj ćeliji, a kad su došla ona dva dečka, rekli su mi da je devet ujutro. Dakle, mužu nisu rekli istinu, a niti su meni donijeli lijekove”, tvrdi Marijana.
Onda su joj idućeg jutra iza 9 sati rekli da će je pustiti. No, prije toga su je odveli na krim ispitivanje. “Razgovor je bio kratak, službenici su bili puni razumijevanja, svjesni situacije. Obrazložili su da je ovaj slučaj eventualno prekršajni predmet, a ne kazneni. Ništa nisam potpisala, niti kad su me uhitili, niti kad su me pustili. Jedino me se može vidjeti na kameri valjda. Ništa mi nije bilo jasno”, tvrdi gospođa koju su potom pustili.
Završila kod psihijatra
Državni inspektorat došao je u ponedjeljak, 8. veljače. Predmet nadzora bila je, stoji u zapisniku, “kontrola pridržavanja Odluke o nužnim epidemiološkim mjerama kojima se ograničavaju okupljanja zbog sprječavanja prijenosa bolesti covid-19”. Nadzor je obavio viši turistički inspektor Ivica Rebić, koji je kako piše Nacional u nalazu napisao da je ugostiteljski objekt zatvoren.
No, slučaj je ostavio posljedice na zdravlje gospođe, pa je, piše Nacional, nakon svega završila kod psihijatra u Splitu. Psihijatar je napisao da je Marijana Trogrlić doživjela “nepravdu, poniženje, maltretiranje, bespomoćnost, prazninu, tugu, bijes i sram”. “Ne spava i ne funkcionira, moli za pomoć. Pri svijesti je, psihomotorno napeta, sniženog raspoloženja, nema destruktivnih promišljanja, potrebna je kontrola”, stoji u nalazu.
Pisala MUP… no nitko nije odgovorio
Trogrlić je cijeli slučaj opisala u nekoliko pisama koje je poslala PU splitsko-dalmatinskoj i MUP-u Republike Hrvatske, a obratila se i Ministarstvu gospodarstva. Tražila je da joj pojasne kako je kršila mjere kada je utvrđeno da je kafić bio zatvoren, da u njemu nije bilo deset ljudi, a da oni koji su bili nisu posluženi. Nitko joj, tvrdi, nije odgovorio.
“U mom slučaju nije bilo kršenja mjera, a prošla sam veliko poniženje i stres. Nitko od nadležnih ne reagira na moje dopise i zato priču dajem novinarima“, poručuje. Vezano uz njen slučaj poslali smo dopis u MUP I PU splitsko dalmatinsku te čekamo odgovor.
Na incident su u međuvremenu reagirali i iz Glasa poduzetnika: