OO SNS GLAMOČ: SPORNI ,,PRAVILNIK O POSTUPKU DODJELE U ZAKUP POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA U VLASNIŠTVU DRŽAVE“

OO SNS GLAMOČ: SPORNI ,,PRAVILNIK O POSTUPKU DODJELE U ZAKUP POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA U VLASNIŠTVU DRŽAVE“

Priopćenje SNS-a FBiH prenosimo u cijelosti bez uredničke intervencije:  

SPORNI   ,,PRAVILNIK O POSTUPKU DODJELE U ZAKUP POLJOPRIVREDNOG ZEMLJIŠTA U VLASNIŠTVU DRŽAVE“

 

Vladajuća koalicija (skupštinska većina) koju čini osovina SNSD,HDZ I SDA u OV Glamoč imenovala je komisiju za izradu Pravilnika o dodjeli državnog poljoprivrednog zemljišta pod zakup a koje je dato jedinici lokalne samouprave (Opštini Glamoč) na korištenje.

Imenovana komisija je izradila prijedlog Pravilnika koji bi trebao da se nadje na nekoj od narednih sjednica OV Glamoč.

 

Šta je važno spomenuti i zašto treba apelovati na nezakonitost ovog čina i samog Pravilnika i zašto ne bi trebalo doći do usvajanja spornog prijedloga Pravilnika na sjednici  Opštinskog vijeća??

Pa da krenemo redom i po zakonu.

 

Naime, Zakon o poljoprivrednom zemljištu FBIH kao i Zakon o poljoprivrednom zemljištu HBŽ nijednom svojom odredbom nisu predvidjeli mogućnost donošenja Pravilnika o postupku dodjele u zakup poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države.

 

Dakle, opština kao jedinica lokalne samouprave nema zakonom predviđenu nadležnost za takvo postupanje što implicira da imenovana komisija od strane OV Glamoč nema zakonski legitimitet za izradu prijedloga Pravilnika kao i to da sporni prijedlog Pravilnika o dodjeli poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države u zakup, nema svog uporišta u zakonu.

 

Prema tome, u slučaju da ovaj prijedlog Pravilnika većinom glasova opštinskih vijećnika i bude usvojen na sjednici OV, neće se moći primjenjivati davanjem državnog poljoprivrednog zemljišta pod zakup putem Javnog oglašavanja, što znači da sporni Pravilnik u konačnici neće proizvoditi nikakve zakonske pravne posljedice zbog nezakonitosti svoje prirode.

 

Apsolvirajući nezakonitost samog prijedloga Pravilnika, samim tim i imenovane komisije za izradu istog, suvišno je dubiozno i ulaziti u ostale nelogičnosti i protivrječnosti samih odredaba prijedloga Pravilnika, kao što su npr. stavke koje su vezane za prava prvenstva prilikom dodjele poljoprivrednog zemljišta, a tu prvenstveno treba spomenuti pravo prvenstva branitelja koje nije ni definisano krovnim zakonom iz ove oblasti a to bi bio Zakon o poljoprivrednom zemljištu FBIH.

 

Npr. stavljanjem takvih i sličnih odredaba stvara se neravnoteža te se povratničko stanovništvo stavlja u nepovoljniji pravni položaj u odnosu na ostale aplikante te po svemu sudeći sa ovakvim Pravilnikom ne bi bilo ni pravične dodjele zemljišta poljoprivrednim korisnicima.

 

 

 

 

Obzirom da agonija oko dodjele poljoprivrednog zemljišta traje već dvije sjetvene godine, te da za opisanu problematiku nije iznađeno zakonsko rješenje od strane lokalnih vlasti, izgledno je da će podsticaji u ratarskoj proizvodnji za korisnike državnog poljoprivrednog zemljišta izostati i u 2021 sjetvenoj godini.

 

Rezultat bespoticajne agonije poljoprivrednih proizvođača u trajanju od dvije sjetvene godine jeste gubitak posticajnih sredstava u visini iznosa od cca           2 MILIONA konvertibilnih maraka !

 

Ovakvim ponašanjem vladajuće koalicije i opštinske vlasti i sam budžet Opštine Glamoč je oštećen za okvirnih pola miliona konvertibilnih maraka koje su trebale biti prihodovane zaključivanjem ugovora o zakupu i provođenjem javne licitacije državnog poljoprivrednog zemljišta.

 

Da čitava stvar bude jos spornija, sam zakon je predvidio OBAVEZU da se državno poljoprivredno zemljište mora staviti u funkciju i u upotrebu, što nije učinjeno te zakon ni u ovom pogledu nije ispoštovan.

 

Osnovni razlog zbog kojeg državno poljoprivredno zemljište nije stavljeno u funkciju ne leži u nepostojanju Pravilnika o dodjeli državnog poljoprivrednog zemljišta u zakup (jer nije ni predviđen zakonom)  već u neznanju i nemaru aktuelne lokalne vlasti da se riješi dvogodišnji gorući problem poljoprivrednika i državnog poljoprivrednog zemljišta.

 

Da li je i treća sjetvena godina dovedena u pitanje??

 

Vidjećemo.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial