Od vjetroparka “Ivovik” Livnu deset puta manje novca nego Tomislavgradu

Od vjetroparka "Ivovik" Livnu deset puta manje novca nego Tomislavgradu

 

Nedavno postavljanje mjernog stupa za vjetropark na Ivoviku proslavljeno je kao „jedan od najvećih projekata u Bosni i Hercegovini temeljen na principima zelene energije i obnovljivih izvora energije“. Raduje se premijer Vukadin, raduje se gradonačelnik Livna, radovali smo se i mi…dok nismo izračunali koliko će novaca Livno dobiti od „najvećeg projekta u BiH“.

Uzimajući u obzir prosječnu cijenu el. energije od 150 KM za proteklih 12 mjeseci i sve javno dostupne informacije o financijskim detaljima ugovora sa „VE Ivovik“ d.o.o. koje su sklopili Županija, Grad Livno i Općina Tomislavgrad, ispada kako će Livno godišnje dobivati 55 700 KM prihoda od ovog vjetroparka. Tomislavgrad će dobiti 512 070 KM plus 0,1€ godišnje po m2 pristupnih putova.

Tko god je pregovarao ovaj posao u ime Grada Livna, svaka mu čast!

Prvi kojima treba ići pohvala za ovako vrhunski dogovoren posao je ministarstvo gospodarstva iz mandata 2008. ,koje je s braćom Matković sklopilo ugovor o koncesiji te godine. Planirana je izgradnja 36 turbina snage 72 MW, od kojih bi 18 turbina bilo na prostoru Livna, a preostalih 18 na prostoru Tomislavgrada. Dok je Tomislavgrad dogovorio dodatnu naknadu od 1% prihoda od prodane el. energije, najam za pristupne ceste, naknadu po postavljenom stupu, Livno nije dogovorilo ništa!

Ne samo to, godine 2019., prije realizacije projekta tvrtka „VE Ivovik“ svoje sjedište iz Livna prebacuje u Sarajevo, tako da će Livno ostati bez prihoda kojeg donosi porez na dobit ovog poduzeća, koji će, umjesto u Livnu, ići u Sarajevo. Kolika je šteta po proračun Livna i Županije samo zbog ove činjenice lako je izračunati obzirom da će planirani godišnji promet prelaziti 32 milijuna maraka.
Preseljena tvrtka dobiva suglasnost Vlade FBiH za izgradnju vjetroparka snage 84 MW, sa 42 stupa od po 2 MW. Ovo znači kako je došlo do izmjena koncesijskog ugovora gdje je dobar broj stupova iz Livna preseljen u Tomislavgrad, za što ne postoji odluka Gradskog vijeća Livno koje je na sve to trebalo dati suglasnost.

Tko je to odobrio u ime Grada Livna? Tko je pregovarao u ime Grada Livna i dogovorio posao koji ide na štetu Livna? Kako je moguće da će od „najvećeg projekta u BiH“ Livno uprihoditi samo 55 700 KM?

Sve su to pitanja na koja nema odgovora, ali ćemo odgovore tražiti u Gradskom vijeću Livna. Vrijeme je da se konačno stane u kraj netransparentnom raspolaganju javnom imovinom Livna, na štetu nas Livnjaka.

HRS Livno

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial