Od malina školovali kćeri, a sad im je u trenu sve uništeno
Sve učestalija grmljavinska nevremena praćena tučom nanose ogromne štete poljoprivrednicima diljem Srednjobosanske županije. Nevrijeme koje je prije nešto više od tjedan dana zahvatilo općinu Gornji Vakuf-Uskoplje, izazvalo je ogromnu materijalnu štetu na području sela Boljkovac i Dobrošin.
Ne pamte ni najstariji
Na polju između ova dva sela sručila se ogromna količina leda koja se nije otopila ni 24 sata kasnije, piše agroklub.ba. Ovakvo nevrijeme i tuču ne pamte ni najstariji mještani sela Boljkovac. Strašnije od velikih nanosa leda bilo je vidjeti uništene parcele i njihove uplakane vlasnike. U samo nekoliko minuta sav njihov višemjesečni trud bačen je niz vodu. Amela i Esmer Milanović niz godina bave se poljoprivredom, pored male autopraonice, to im je glavni izvor prihoda. Imaju oko 2,5 duluma maline sorte miker, pola duluma maline polka i 1,5 duluma jagode koju su posadili prošle godine. Dan prije nevremena imali su prvu berbu, a nisu ni slutili kako će to biti i posljednja u ovoj godini. – Od malina smo školovali dvije kćeri, ove godine nadali smo se dobrim prinosima jer su fino izrasle i bile među najboljima u našem selu. Jagode smo samo jednom obrali, nismo ih se ni najeli kako treba – kaže kroz suze Amela za agroklub.ba. Osim malina i jagoda u koje su polagali velike nade, uništeno je i povrće koje su zasijali, za krumpir, luk, rajčicu više se ni ne zna. Ostali su samo kočići koje su dan ranije stavili pokraj rajčice. – Dolazili su iz mjerodavne općinske službe i sačinili zapisnik. Kako su nam sve njive blizu, sve je i uništeno. Jagode su potpuno otrgnute s grančica, a izdanci oštećeni. Miker je oštećen 80 posto, rodne grane su polomljene, a pupoljci otrgnuti, ostale su samo stabljike. Pitanje je hoće li se i mladi izdanci uopće oporaviti – kaže te dodaje kako o krumpirima i grahu i ne razmišljaju jer su to sadili samo za vlastite potrebe, dok su im maline i jagode trebale donijeti nekoliko tisuća maraka. Iz Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva SBŽ-a poručuju kako je za aplikaciju za naknadu štete nužno imati zapisnik od nadležnog povjerenstva ili Civilne zaštite te kako je u tijeku razmatranje o načinu pomoći oštećenim poljoprivrednicima jer je pogođeno više općina s područja te županije. Tahira i Raif Milanović obrađivali su oko dulum malina i pola duluma krumpira, graha i ostalog povrća za vlastite potrebe, no, sve je uništeno. Ne znaju hoće li se išta oporaviti ili da siju novo jer nečim moraju prehraniti sedmeročlanu obitelj.
Slomljeni i bespomoćni
– Za nekoliko minuta sve je uništeno. Slomljeni smo i bespomoćni. Suprug radi nešto privatno oko građevine, ja nigdje i ovo nam je bio glavni izvor prihoda – kaže Tahira za agroklub.ba.