Od jeseni u BiH mogući novi udari: trošarine na el. energiju, plin i ugljen

Od jeseni u BiH mogući novi udari: trošarine na el. energiju, plin i ugljen

Bosna i Hercegovina bi uskoro mogla dobiti novi Zakon o trošarinama kojim bi bile uvedene trošarine na električnu energiju, što je jedna od predstojećih europskih obveza na putu k EU, piše Večernji list BiH. Naime, trošarine bi se plaćale na el. energiju, kruta goriva (ugljen, koks i lignit), prirodni plin, tekući naftni plin za grijanje, mazut, alkoholna pića dobivena vrenjem, međuproizvode s 15 i više posto alkohola, međuproizvode s manje od 15% alkohola, grijane duhanske proizvode, e-tekućine…

Izrada zakona

Izvjesno je kako će se veći dio tereta poskupljenja struje prebaciti na gospodarstvo. Međutim, ako poskupi struja za gospodarstvo, za očekivati je kako bi moglo doći do lančanoga poskupljenja ostalih proizvoda, a što bi se onda moglo odraziti i na životni standard građana. No, još uvijek se ne zna što će sadržavati prednacrt ovog zakona, koji se radi u Upravi za neizravno oporezivanje BiH. – Onog trenutka kada počne životni ciklus usvajanja novog Zakona o trošarinama, vladajuća struktura koja bude donosila spomenuto zakonsko rješenje, odredit će koji će to proizvodi u zakonu biti spomenuti kao trošarinski i kojim stopama će biti posebno oporezovani. Dakle, u ovom trenutku to se još uvijek ne zna, a s obzirom na to da se tek u rujnu ove godine planira dodatno početi raditi na pripremi prednacrta ovih zakonskih rješenja, ne zna se na koje će se proizvode uvoditi trošarine i još se ne zna kada će se krenuti u proceduru usvajanja – kazao je za Faktor Ratko Kovačević, glasnogovornik UNO-a BiH. – Radna skupina za izradu zakonodavstva iz oblasti trošarina, koju je imenovao ravnatelj UNO-a Miro Džakula, u procesu je izrade prednacrta Zakona o trošarinama i Pravilnika o primjeni tog zakona koji bi trebali biti usklađeni s važećim smjernicama EU-a iz ove oblasti – dodao je Kovačević. – U okviru IPA projekta koji se trenutačno provodi u Upravi planirano je da se dodatno radi na spomenutim prednacrtima propisa u rujnu 2021. Usklađivanje propisa sa smjernicama od značaja je što će se BiH i u ovoj oblasti približiti pravnoj stečevini EU-a te će tako omogućiti razdoblje prilagođavanja poreznih obveznika i UNO-a za nova pravila koja se odnose na kretanje trošarinskih proizvoda, koja će se primjenjivati po ulasku u EU s ostalim zemljama članicama. Nacrti spomenutih propisa će po stjecanju uvjeta za to biti dostavljeni na javnu raspravu, odnosno, provest će se propisane procedure za donošenje ovih propisa. Kad je u pitanju prednacrt Zakona o trošarinama i Pravilnika o primjeni tog zakona, radna skupina će uvrstiti sve ono što definiraju smjernice EU-a koje govore o trošarinama. Dakle, to se odnosi na trošarinske proizvode i sve potrebne procedure – objasnio je. Uvođenje trošarina na struju, plin i ugljen samo će biti dodatno opterećenje za kućni proračun građana, ali i gospodarstvo, smatraju ekonomski analitičari. – Loša strana je što se planira uvođenje novih trošarinskih proizvoda, poput el. energije. Istina, navedeno je kako bi od naplate bili izuzeti prirodni plin i kruta goriva, koji se koriste u kućanstvima, prirodni plin koji se koristi kao pogon za motorna vozila, el. energija koja se koristi u kućanstvima te el. energija koja u procesu proizvodnje čini više od 50% troška proizvoda – objavio je na Facebooku Faruk Hadžić, ekonomski analitičar. Izvjesno je kako bi na taj način moglo doći do povećanja cijene struje za gospodarstvo, a time do rasta troškova proizvodnje, što će se opet odraziti na višu cijenu proizvoda i rast troškova života.

Posljedice i siromašni

– Novi zakonski prijedlog značio bi jako veliko opterećenje za građane, ali i samo gospodarstvo. Stvorio bi se veliki jaz između siromašnih i bogatih jer 60% stanovništva u BiH je na rubu siromaštva – smatra Mirsad Isaković, profesor na Ekonomskom fakultetu u Zenici. Da će BiH biti u obvezi uvesti trošarine na struju, nalaže europska smjernica 2003/96/EC, u kojoj je istaknuto da sve zemlje članice moraju imati trošarine na struju.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial