Od 1. 1. cigarete neće biti skuplje, ali je zato poskupjelo sve ostalo

Od 1. 1. cigarete neće biti skuplje, ali je zato poskupjelo sve ostalo

Građanima BiH već je uobičajeno da svaki novi dan donosi nova poskupljenja. Iako su pušači u BiH navikli da svake godine izdvajaju više novca po kutiji cigareta, od 1. siječnja 2022. neće biti poskupljenja. Iz Uprave za neizravno oporezivanje BiH (UNO) potvrđeno je za klix.ba da veliki proizvođači i distributeri cigareta nisu najavili povećanje maloprodajnih cijena cigareta.

Udarac građanima

“Od 1. siječnja 2022. godine neće biti poskupljenja cigareta u BiH. Podsjećamo, ranije ove godine Upravni odbor UNO-a donio je odluku o utvrđivanju posebne i minimalne trošarine na cigarete za 2022., kojom je definirano da će trošarina na cigarete biti ista kao i u 2021.”, navedeno je. Inače, svi proizvođači i veliki distributeri cigareta uvijek moraju mjesec dana prije stupanja na snagu novih maloprodajnih cijena cigareta u BiH o tome obavijestiti UNO BiH. Proteklih godina, svakog siječnja maloprodajne cijene cigareta u BiH su bile veće za 0,10 do 0,20 KM. BiH ima veliki problem s crnim tržištem cigareta i duhana. Saša Grabovac, izvršni direktor Udruge ekonomista RS-a SWOT, za RTRS je kazao da zbog krijumčarenja cigareta i duhana nisu u gubitku samo kompanije iz duhanske industrije, već i zemlja koja stalno gubi prihod od trošarina. – Najveći gubitnici u ovoj priči zasigurno su potrošači jer je zbog prevelikog trošarinskog opterećenja došlo do rasta cijena cigareta, zbog čega je većina vremenom prešla na lako dostupne nelegalne cigarete – dodao je. To što s 1. sječnja cigarete neće poskupjeti, nije velika utjeha građanima. Cigarete su luksuz, a hrana koja poskupljuje svaki dan je potreba i najveći udarac. Povećanje cijena osnovnih životnih namirnica u BiH tema je o kojoj se govorilo cijele godine. Kako je koji mjesec dolazio, a stanje na svjetskom tržištu mijenjalo, tako su i građani BiH sa zebnjom iščekivali što je sljedeće. Povrće, ulje, brašno, pileće meso, samo su neki proizvodi čije su cijene vrtoglavo rasle u 2021., a velikog utjecaja na poskupljenje nekih od ovih namirnica imao je konstantan rast cijena goriva. Tako je cijena dizel goriva na početku godine bila 1,80 KM, a benzina 1,85 KM, dok je prosječna cijena dizela na kraju godine 2,29 KM, a benzina 2,34 KM, što je značajno povećanje. Svjesni su i potrošači da o cijeni goriva ovisi i cijena brojnih drugih proizvoda, ali nisu zadovoljni jer i onda kad se cijena nafte na svjetskom tržištu snizi, to se kod nas na drugim proizvodima ne osjeti. Gospodarstvenik Saša Trivić na Twitteru je objavio popis proizvoda koji su značajno poskupjeli u proteklom razdoblju iz kojeg se vidi da je najviše poskupio krumpir i to za više od 210%. Slijedi ga integralno pšenično brašno s više od 33% većom cijenom, zatim lan s poskupljenjem za više od 33%, topljeni sir s više od 32% većom cijenom, zatim namjensko brašno tip 400 za oko 30%, ali i druge vrste brašna poskupjele su za 23 do 30%. Porasla je i cijena jaja i to za više od 13%.

Poskupljenje struje

Ako poskupi struja za gospodarstvo, sigurno će poskupjeti dodatno i sve osnovne životne namirnice te će se sve to opet prelomiti preko leđa potrošača. Rast cijena već nekoliko mjeseci bilježi i Agencija za statistiku BiH. Prema njihovim podacima, hrana je poskupjela za 7%, a svakodnevna kupnja pokazuje da su cijene veće za gotovo 50 do 60%. I trgovci na tržnicama žale se na slabu kupovnu moć građana. “Ljudi uzmu pola kilograma krumpira. Što se može od pola kg krumpira? Ne može se napraviti ni jedna dobra juha. Uzimaju se 2-3 glavice luka. Stanem pa gledam, žao mi bude. Stvarno je narod nezadovoljan, nema novca. Mora kupiti onoliko koliko može. Žalosno, nije ovo dobro”, kaže prodavačica. Pred nama je vrlo izazovna 2022. u kojoj se, pored ekonomske, predviđa i energetska kriza. Vlasti još ne reagiraju niti najavljuju povećanje plaća i mirovina. Mirno gledaju na masovne odlaske.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial