NOVE MJERE OD IDUĆE GODINE Evo kome će se povećati plaća i koliko

NOVE MJERE OD IDUĆE GODINE Evo kome će se povećati plaća i koliko

Mjere koje je vlada donijela kako bi se rasteretilo gospodarstvo i poduzetništvo stupaju na snagu početkom iduće godine. Naime, Hrvatska ima vrlo visoku razinu poreznog opterećenja dohodaka, među najvišima u EU.

Vlada je najavila smanjenje obje stope poreza na dohodak, što bi većini u prosjeku povećalo plaću od 200 do 400 kuna, te smanjivanje poreznih opterećenja za poduzetnike.

Ukida se porez i na promet nekretnina, koji sad iznosi tri posto od vrijednosti nekretnine, a produljuju se i mjere subvencije za tvrtke zahvaćene posljedicama pandemije.

Kada je u pitanju poduzetništvo trebala bi se smanjiti stopa poreza na dobit za male i srednje tvrtke s 12 na 10 posto za ona poduzeća koja ostvaruju manje od 7,5 milijuna kuna prihoda. Prošle godine povećan je prag za oporezivanje stopom od 12 posto s 3 milijuna kuna prihoda na 7,5 milijuna, a sad bi ta stopa trebala biti dodatno smanjena.

Najavljena je i izmjena Zakona o porezu na dohodak prema kojoj bi većini hrvatskih zaposlenika plaća trebala rasti u 2021. Smanjenje poreza na dohodak, onog od 24 posto na 20 i onog od 36 posto na 30, rezultirat će uvećanjem neto plaće zaposlenika.

Simulacija pokazuje da za one koji sad, primjerice, imaju 10.000 kuna bruto, odnosno 6876 neto, primat će 7056 kuna, odnosno 188 kuna više. Oni s plaćom od 9734 kune imat će 10.112 kuna, odnosno porast od 377 kuna. Oni čija plaća premašuje 26.000 kuna neto, dobit će oko 1500 kn više mjesečnog prihoda.

Dok onima s najmanjim plaćama plaće neće rasti uopće ili tek neznatno, oko 40 kuna u prosjeku.

Izmjenom ovog zakona namjerava se ujedno definirati porezni tretman nacionalne naknade za starije osobe, koja je uvedena kako bi se smanjio rizik od siromaštva i socijalne isključenosti, čime bi se trebala pojačati ‘pravna i materijalna sigurnost’ osoba koje primaju naknadu, kako ističu u Ministarstvu financija.

Također, Vlada je produljila mjere subvencija minimalnih plaća za mikropoduzetnike i poduzeća koja su najviše pogođena padom ekonomskih aktivnosti zbog epidemije koronavirusa.

Ovaj paket subvencija troškova plaća Vlada je financirala iz nacionalnih izvora. Time je rasteretila poduzetnike pri izdacima za zaposlenike, ali nakon nekog vremena poslodavci će morati tražiti nova tržišna rješenja i smjerove poslovanja.

Ova kriza donosi neke strukturne promjene koje će, kako navodi ekonomski stručnjak Damir Novotny, dugoročno utjecati na turistički sektor, o kojem ovisi veliki dio hrvatske ekonomije.

Smatra da će biti potrebno pripremiti paket mjera koje će poduzeća u pogođenim sektorima prilagoditi novim okolnostima na tržištu i time potaknuti nova ulaganja u digitalizaciju i podizanje produktivnosti.

Ističe da bi porezne i proračunske politike u Hrvatskoj trebale u sljedećim godinama biti prilagođene politikama kakve vode vlade zemalja članica eurozone. Dodaje kako će Hrvatska početkom 2023. vrlo vjerojatno postati članica Europske monetarne unije i uvesti euro.

Švedska i Njemačka su od 1. srpnja ove godine spustile opću stopu PDV-a s 19 posto na 16 posto te snižene stope na prehrambene proizvode i usluge sa sedam posto na pet posto. Ovakvo snižavanje poreznog opterećenja potrošnje ohrabruje domaće potrošače na povećanu potrošnju te ubrzava oporavak.

Autor:Dnevno
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial